Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a világ atomi, szubatomi...

Ha a világ atomi, szubatomi szinten lévő -az Univerzum törvényei alapján történő- mozgások és reakciók által determinálódik, akkor az élet hogy tudott ebből a rendszerből kilépni?

Figyelt kérdés
Az élőlényeknek miért van döntéshozási képességük, ha a fizika törvényei alapján ez lehetetlen? Szívesen várok erről tanulmányt is (ha készült már róla), és saját véleményekre is nagyon kíváncsi vagyok.
2012. ápr. 7. 19:15
 1/8 anonim ***** válasza:

Miből gondolod, hogy van döntési képességed? :D


Ha most eltekintünk a fizikától (túl sok tényező, amit nem ismerünk, vagy nem tudunk mérni).


Tehát, pusztán filozófiai alapon egyáltalán nem biztos, hogy van bármiféle szabad "akaratod". Könnyen lehet, hogy a szabad akarat érzése nem más, csupán a környezeti változókra ható összes hatás végeredménye.


Amúgy a fizika törvényei alapján miért lenne lehetetlen a szabad akarat? Az agyadban az idegpályák adott szabályok alapján épülnek ki, és működnek - ezzel be tudod folyásolni a környezeted. Mint ahogy minden más élőlény is.


De, mondok jobb kérdést: mi számít neked fizikai szempontból szabad akaratnak? :)

2012. ápr. 7. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Fizikai megközelítés:

Úgy, hogy nem determinálódik semmi. Azok a részecskék nem rendelkeznek diszkrét helyjel és impulzussal. Nincs abszolút hely, idő (sem semmi egyéb).


Filozófiai megközelítés:

A szabad akarat illúzió, valóban minden determinált.


Mivel a természettudományokban van a kérdés és nem a társ. tud. és bölcs.-ben, gondolom az első lesz a nyerő.

2012. ápr. 7. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

"Az élőlényeknek miért van döntéshozási képességük, ha a fizika törvényei alapján ez lehetetlen?"

Ennek a kérdésnek nincs értelme. Természetesen nem igaz a mikrovilágban uralkodó determináció SEM, de még ha igaz is lenne, abból nem következik a makrovilág determinációja.

2012. ápr. 8. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Azt nem értem, hogy miért nem érvényes a mikrovilágban uralkodó determináció? Ha azok a részecskék konkrét szabályok szerint viselkednek, akkor a newtonista felfogás alapján előre megjósolható a mikrovilágban zajló összes történés, és ez alapján az én józan paraszti eszem azt súgja, hogy a makrovilág történései is determináltak, mivel a makrovilág a mikrovilág bonyolult kombinációiból áll össze. Kérlek fejtsd ki bővebben, hogy mire alapozod a leírtakat.
2012. ápr. 8. 09:30
 5/8 anonim ***** válasza:
A newtoni fizika nem működik kvantum-szinten. Ott teljesen más törvények uralkodnak, és teljesen más szabályok alapján működnek a dolgok, mint a makrovilágban :)
2012. ápr. 8. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Jó a kérdésed. Szerintem, vagyis meggyőződésem, hogy az Élet, vagy nevezhetném Értelemnek, vagy akár döntésképességnek, ez "bele van szerkesztve" eleve, tehát eredendően, az anyagba. Vagyis az energiába, mivel az anyag nem más mint energia. Szóval az eredendő Tudat eredendően benne van az anyagban, szerintem így lehetséges az élet megkeletkezése és az értelem megkeletkezése, eredendően az energiából, vagy az eredendő Tudatból


Azt hívom eredendőnek, ami eredetileg, mindig is volt. Nem kellett keletkeznie, mert eleve volt.

Bármennyit is godnolkodunk, mindig rájövünk, hogy kellett lenni eredendően a tudatos energiának, mert ha nem lett volna eredendően valami, akkor most sem lenne semmi.

Az, hogy most léteznek tudatos lények(például mi), BIZONYITÉK arra, hogy a Tudat és az Energia(anyag) mindig is létezett.

2012. ápr. 8. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Viszont a kvantumfizikában is törvények alakítanak mindent (jelenlegi ismereteim szerint), és az élet ezen törvények alól kibújni látszik. A döntéshozási képesség lehet hogy kicsit túl szűk fogalom, hiszen már magának a legalapvetőbb szabályozási képességnek sem lett volna szabad megjelennie, ami viszont az élet egyik létfeltétele. Viszont a szabad akarat illúzionális voltát sem tudom elfogadni, mert ha a döntéseink determináltak lennének, akkor az evolúciós fejlődésünkben nem lenne szerepe az éntudat kialakulásának, hisz csak tudat nélküli "gépek" lennénk.
2012. ápr. 8. 10:55
 8/8 anonim ***** válasza:
Mit nem értesz meg azon, hogy a mikrovilág szabályai kizárják a determinisztikus jelenségeket? Azok a szabályok alapjaiban térnek el a newtoni dinamikától, nem konkrétumokkal, hanem valószínűségekkel dolgoznak, mert azon a szinten nem is léteznek mások.
2012. ápr. 8. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!