Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fény elhajlása miért mond...

A fény elhajlása miért mond ellent a newtoni fizikának?

Figyelt kérdés
Miért támasztja alá jobban a tér görbületét a fény elhajlása, mint a gravitáció klasszikus értelmezését? Newton szerint a fényre nem hat a gravitáció? Vagy nem értem...

2012. ápr. 29. 21:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

A fénynek nincs tömege.

A gravitáció a tömeggel rendelkező anyagokra hat.


Mégis érzékelhető a "fény elhajlása".


Ebből egyenesen következik, hogy mivel a fény nem hajolhatott el, így a tér hajlik, amin a fény amúgy egyenesen halad át.

2012. ápr. 30. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Azt Newton is tudta, hogy a fénynek nincsen tömege?


Egyébként én meg úgy tudom, hogy a fénynek csak ún. nyugalmi tömege nincs, de mivel fénysebességgel halad, így van neki. Ha tényleg 0 lenne a tömege, akkor nem is hajolna el, de javíts ki, ha tévedek.

2012. ápr. 30. 09:44
 3/11 anonim ***** válasza:

Ki is javítalak - a fény VALÓBAN nem hajlik el. A fény nyílegyenesen halad. A TÉR hajlik el, amint a fény (egyenesen) áthalad.


A fotonnak pedig nulla az invariáns tömege, illetve fénysebességgel haladva sincs tömege (hiszen akkor lenne gravitációs mezője is!)

2012. ápr. 30. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Értem, hogy a tér hajlik el, de mi erre a bizonyíték? Hogyan különbözteted meg, hogy a fény hajlik el vagy a tér görbül? Miért következik az Newton mechanikájából, hogy a fény nem kanyarodhat el? Ezért kérdezem, hogy Newton szerint nincs tömege a fénynek?
2012. ápr. 30. 16:03
 5/11 A kérdező kommentje:
Magyarán miért következik a "fény elhajlásából" a relativitáselmélet? Erre nem kaptam még választ.
2012. ápr. 30. 16:04
 6/11 A kérdező kommentje:

Illetve kaptam, de arra nem, hogy Newton honnan tudta, hogy a fénynek nincsen tömege?


(Amúgy ez biztos?? a fénysebességgel száguldó fénynek tudtommal van tömege, és igen, egy kis gravitációs mezője is, hát miért ne lenne?)

2012. ápr. 30. 16:07
 7/11 A kérdező kommentje:
Szóval tehát az a problémám, hogy van egy megfigyelt jelenségünk: A nagy csillagok mögül előbújó bolygó előbb jelenik meg, mint várjuk. Ezek szerint, ha a newtoni fizikát vesszük alapul, azt mondhatnánk, hogy hoppá, a fényre is hat a gravitáció, tehát a fénynek is van egy kicsi gravitációs mezője. Mondhatnánk azt, hogy a fény hajlik el. Ezért nem értem, hogy miért következik ebből a jelenségből a relativitáselmélet?
2012. ápr. 30. 16:11
 8/11 anonim ***** válasza:

Newton nem tudta, hogy a fény csakis egyenesen halad, ha erre vagy kíváncsi.


És a kérdésedre nagyon velősen az a válasz, hogy a Newtoni fizikában egy erő.

Az általános relativitás-elméletben (ami ugye Einstein munkája - khm.. szóval ő írta), hanem magának a téridő gőrbületének egyenes következménye. Pl.: ez valószínűsíti a fekete lyukak létezését (melyeket azóta valóban bizonyítottak)

2012. ápr. 30. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
* a gravitáció egy erő.
2012. ápr. 30. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Leegyszerűsítve: a Newtoni fizika fele akkora fényelhajlást jósol, mint ami mérhető, és ami egyezik a relativitáselmélet jóslásával.

A Newtoni fizika alatt most azt értve, hogy a fény tömegével annyiban nem foglalkozunk, hogy azt a tehetetlen és súlyos tömeg egyenlősége miatt kiejtjük - az elhajlást csak a sebesség és a csillag tömege valamint a pálya "csillagközelsége" határozza meg, függetlenül attól, hogy ami elhalad az fény, tyúktojás vagy kisbolygó.


Szóval a fény elhajlása még nem mondana ellent, de a várthoz képest dupla elhajlás, amit ugye valójában tapasztalunk, már igen.

2012. máj. 1. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!