Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet megoldani a...

Hogyan lehet megoldani a következő feladatot Gauss eliminációval?

Figyelt kérdés

4x + 3y + 2z=14

2x - 3y + 3z + 4k=5

-3x +4y + z=6

3x + 2 y -z + 5k= 7


Most csak hasra ütés szerűen felírtam valamit lehet, hogy nem is lesz megoldása, de a lényeg az, hogy van ahol 3. van ahol 4 féle ismeretlen van.



2012. jún. 1. 00:04
 1/3 anonim válasza:
100%

Elsőnek felírod a mátrixot az A(mátrix)*X(vektor)= B(vektor)(n*n) egyenletből és érdemes mellé egy új oszlopba felírni a B elemeit is.

| 4 3 2 0 | 14|

| 2 -3 3 4 | 5|

|-3 4 1 0 | 6|

| 3 2 1 5 | 7|

és innen oszlop- vagy sortranszformációval átalakítod úgy hogy csak minden oszlopban és sorban csak egy 1es legyen pl. a főátlóban maradjanak 1-esek(egység mátrix)

pl 3. sor 3. eleme 1-es és ez pont jó helyen van a többi sort átalakítod hogy 1.sor 2es van akkor kivonod a 3. sor kétszeresét belőle, de ugyan így minden elemmel meg kell tenned tehát az első sorból az lesz hogy |10 -5 0 0| 2|, második sorból a 3szorosát kell kivonni abból az lesz hogy: |7 -15 0 4|-13| (ha nem számoltam el!), na és ezt folytatod úgy hogy a végén mondjuk kijön egy a fentiekben leírt mátrix és a jobb oldali külön oszlopban(ami a B) pedig számok lesznek. és innan mondjuk ha pl az első oszlop

|1 0 0 0 | 2| az azt jelenti hogy az x=2.

remélem érthető valamennyire bár elég késő van és már nehezen megy a fogalmazás...

2012. jún. 1. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Egy szót se értek...
2012. jún. 1. 16:34
 3/3 A kérdező kommentje:
Amúgy rájöttem a gauss algoritmus lényegére. Csak mindig más más együtthatót kell 1-re rendezni, a többit 0-ra. Ezért kell az egységmátrix. Így meg igazából egyszerű ez az egyenlet is.
2012. jún. 3. 01:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!