Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Síkkondenzátorban a fegyverzet...

Síkkondenzátorban a fegyverzetek közti távolság arányában hogyan változik az erőhatás, a térerősség és a feszültség?

Figyelt kérdés

2012. jún. 10. 18:10
 1/10 anonim ***** válasza:
A síkkondenzátorban nagyjából homogén az elektromos tér (kivéve a szélekhez közel), és ilyenre igaz, hogy U=E*d. Ugye U a feszültség, E a térerősség, és d a fegyverzetek távolsága. Ugyanakkor a kapacitásra van egy ilyen képlet, hogy: C=1/(4*pi*k)*A/d. Ahol C a kapacitás, pi=3,14, k=9000000000 Nm^2/C^2, A a lemezek felülete, és d szintén a távolság. A k mértékegysége: Newton*méter-négyzet/Coulomb-négyzet. Ugye a Newton az erő, méter a hossz, és a Coulomb a töltés mértékegysége. És van még egy olyan képlet, hogy Q=C*U. Ugye Q=töltés, és ez állandó a kondenzátorban. Mivel ha távolítjuk a lapokat, akkor a második képlet szerint a kapacitás csökken, ezért a harmadik képlet szerint a feszültség nőni fog, de az első képlet megmutatja, hogy a térerősség nem változik, és ezért az erőhatás sem, mert F=E*Q, de ha se E, se Q nem változik, akkor a szorzatuk, az erő se fog.
2012. jún. 11. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
k=9000000000 vagyis 9 milliárd Newton-méternégyzet-per-coulomb-négyzet.
2012. jún. 11. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Ahha, szóval nem én rontottam el, hanem nem képes 9 db 0-át egymás után rakni. Szóval egy 9-es után 9 db nulla van. Ezt így nem is nehéz megjegyezni szerintem.
2012. jún. 11. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
A válaszolót szeretném megkérdezni, hogy hány éves és mit tanul vagy végzett?
2012. jún. 11. 11:44
 5/10 anonim ***** válasza:
Nem hiszel nekem? 25 éves vagyok, és mindig 5-ös voltam fizikából. Amúgy annyi hozzáfűzni valóm van még, hogy ez amit írtam akkor igaz, ha nincs hálózatra kötve, miközben távolítjuk a lemezeit. Mert ha közben is hálózatra van kötve, akkor nem a feszültség fog nőni, hanem az marad állandó, és a töltés fog csökkenni, meg a térerősség is, és az erő pedig négyzetesen fog csökkenni a távolság növekedésével.
2012. jún. 11. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Akkor nem árulod el mi a foglalkozásod?
2012. jún. 12. 09:40
 7/10 A kérdező kommentje:
Egyébként áramkörbe kapcsolva azért csökken a térerősség, mert a potenciálok kiegyenlítődése miatt folyton a generátor feszültségén lesz a kondenzátor, és így U = E * d képletben E-nek is változnia kell, méghozzá csökkennie?
2012. jún. 12. 12:14
 8/10 A kérdező kommentje:
Előző kommentemből lemaradt, hogy ha távolítjuk a fegyverzeteket.
2012. jún. 12. 12:23
 9/10 anonim ***** válasza:
A foglalkozás mért fontos? Amúgy ja. Ha van két mennyiség, amik szorzata állandó, akkor a két mennyiség egymással fordítottan arányos.
2012. jún. 12. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Az erő meg azért csökken négyzetesen, mert az erő F=E*Q, és az E is csökken, meg a Q is, tehát a kettő szorzata méginkább, egész pontosan négyzetesen.
2012. jún. 12. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!