Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért lassul le az idő ha...

Jack the Ripper kérdése:

Miért lassul le az idő ha fény sebességgel haladunk?

Figyelt kérdés
Én ezt nem értem. Tegyük fel hogy ellátogatunk a Proxima Centaurira( a Földtől kb 4,6 fényévre van ) egy olyan űrhajóval ami képes c-vel utazni és a mi életfolyamataink ugyanúgy zajlanak a belsejében. Aki a Földön marad annak ugye 9,2(kb.) év mire viszontlát minket. De nekünk is ugyan ennyi időbe telik megtenni az utat, nem? Mert hiába utazubk fénysebességgel az oda-vissza táv 9,2 fényév amit ugye 9,2 évig tart megtenni bárhonnan nézzük is.

2012. jún. 22. 11:29
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:

Ezt nem érteni kell, ez egy tudományos tény. LEMÉRTÉK, hogy az idő nem egyforma sebességgel telik mindenhol.


A műholdak 400km-rel a Föld fölött vannak, ahol a tömegvonzás már kisebb, ezért ott GYORSABBAN TELIK az idő, mint a föld felszínén.


Nem tudom, hogy nehezebb-e, de azt is ki lehet mutatni, hogy nagyobb sebesség mellett lassabban telik az idő.



Ennyi, nem kell rá magyarázatot keresni, egyszerűen így működik a világ.

Működhetne máshogy is, de a kísérletek megmutatták, hogy így működik.


"De nekünk is ugyan ennyi időbe telik megtenni az utat, nem?"


Nem, és pont ez a lényeg, az idő nem ugyanúgy telik mindenhol.

Az űrhajód belsejében nem telik el 9,2 év. Ezért nem ennyit öregszel utazás közben, hanem kevesebbet.

(Fénysebességgel haladva, pontosan 0-t)

2012. jún. 22. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
Hülyeség ez a példa amit mondok, de ha ráülök a fényre akkor is 4,6 év alatt érek oda és vissza is 4,6 évig utazok a fénnyel. A fényen ülve és a földön is anyi idő tellik el. Nem? Mitöl lassul le az idő? A fénysebesség az állandóan ugyan akkora nem?
2012. jún. 22. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
50%

"A fényen ülve és a földön is anyi idő tellik el. Nem?"


Nem!

A Földön eltelik az a 4,6 év, de a fényen ülve nem telik az idő.



Nézzünk egy másik dolgot:

A vízbe mártott testek vesztenek a súlyukból a felhajtóerő miatt.


Ezt majdnem mindenki tudja. De a legtöbb ember számára nem érdekes, hogy ez miért is van így.

Így van és kész. Elhiszem, mert mások megmérték, meg amúgy is tudom tapasztalni.


Ha nagyon muszáj lenne, akkor meg lehetne magyarázni. De szerintem az kevésbé lényeges a legtöbb ember számára.



Na most az idő lassulása ugyanez.

A fénysebességgel haladva megáll az idő. Ezért nem lehet igazán elképzelni. De vegyünk egy űrhajót, ami a fénysebesség 90%-ával megy.


Mondjuk 90 fényévre, aztán vissza.


Az űrhajós beszáll 30 évesen, 90 fényévet tesz meg. Ez a fénynek 90 évbe telik, az űrhajónak 100 évbe (270000km/s-al megy, a fény 300000 km/s-el)


A földön eltelik 100 év.

De az űrhajós nem öregszik 100 évet, csak 10-et, tehát ő kb 40 éves, amikor visszaér.


Az idő lassabban telik az űrhajón.

Vagyis van két egyforma óra. Az egyik a Földön van, a másikat elviszi az úrhajós.

Amikor az úrhajó visszajön, az otthon maradt óra azt fogja mutatni 100 év eltelt, amit elvittek és visszahoztak azon az meg azt mutatja, hogy 10 év telt el.


Ezt el kell hinni, hogy így van.



Valamennyire meg lehet magyarázni, de nem árt, ha anélkül elhisszük.



De ha valami magyarázat kell, érdemes ezt elolvasni:

[link]

2012. jún. 22. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:

Minél gyorsabban mozgunk, annál lassabban telik számunkra az idő, mint annak, aki nem mozog.


Nekem mondjuk van egy ötletem miért van ez így, leírom, hátha érdekel.


Ha az időt úgy kezeljük, hogy az Univerzum pillanatról pillanatra való változása, és belátjuk, hogy az Univerzumot egy egészként szemlélve abszolút időt kapunk, akkor lehetséges, hogy a fény sebességével egyenes arányban van a változás sebessége. Vagyis ha valaki minél jobban megközelíti a fény sebességét, annál jobban felveszi a változás ütemét, ergo számára lassabban telik az idő, vagyis lassabban változik, mint az, aki nem mozog. Ha pedig valaki a fény sebességével haladna, akkor együtt "mozogna" a változással, vagyis önmaga nem változna.


üdv

27/F

LastOne.Left

2012. jún. 22. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem, ez az "el kell hinni és kész" dolog, már ne is haragudj válaszoló, de egy baromság!

A tudomány pont attól szép, hogy nem dogmákat ad, hanem érthető, követhető, logikus dolgokat. Nem kell semmit elhinni, mert meg lehet érteni.


Egyébként, csak szólok, hogy már azelőtt is tudták hogy így lesz, mielőtt lemérték.


Kérdezőnek:

[link]

2012. jún. 22. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:

Honnan tudták volna?

[link]


De, hogy ne kelljen végigolvasnod, beidézem a lényeget :P


"E kísérlet eredménye, mindenki legnagyobb meglepetésére, negatív volt, vagyis a keresett sebesség mindig nullával volt egyenlő. A kísérletet az év folyamán többször is elvégezték, és mindig ugyanarra az eredményre jutottak."

2012. jún. 22. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
"Az idődilatációt Joseph Larmor is megjósolta 1897-ben az atommag és a körülötte keringő elektronok esetében. Szerinte az egyes elektronok saját pályaszakaszaikat \sqrt{1 - v^2/c^2} arányban rövidebb idő alatt futják be, mint a rendszer többi része. Ezt később részecskegyorsítókban kísérletileg is bebizonyították."
2012. jún. 22. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
annyira hihetetlen szamomra,de mar kezdem elhinni valamiert. :)
2012. jún. 22. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:

"ellátogatunk a Proxima Centaurira( a Földtől kb 4,6 fényévre van ) egy olyan űrhajóval ami képes c-vel utazni"

Ebben az esetben a következőt fogod látni ebből az űrhajóból:

- elindultok. A világegyetem a haladási irányban összelapul, mint egy palacsinta. A csillag ott van az orrotok előtt.

- egy pillanat múlva DURR! megérkeztek. A világegyetem visszaugrik az eredeti méretére. Csak közben már ott vagytok a csillagnál, és a Földön eltelt 4,6 év.


Amennyiben nem átsugároznak, hanem tényleg űrhajóval mész, akkor azt látod, hogy ahogy az űrhajó kezdi közelíteni a fénysebességet, úgy lapul össze a világegyetem haladási irányban egyre vékonyabbra. A példa szerint, amit valaki írt, a tizedére lecsökken a távolság.

Természetesen ezt a kisebb távolságot (fél fényév) fél év alatt megteszi az űrhajó.

Közben a Földön eltelik 5 év.

Amikor az űrhajó lassul, a világ szép fokozatosan visszanyeri a szokásos alakját.

2012. jún. 22. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 A kérdező kommentje:

Mindenkinek:

Köszönöm az eddigi válaszokat.

De én igazából kifejezetten arra voltam kíváncsi, hogy az emberi test hogyan öregszik ez idő alatt. Eltekintve attól hogy belehalnék, végtelen tömegűre nőne a testem stb. nem tudjuk hogyan hatna az öregedésemre ha fénysebességgel utaznék 9 évig.

2012. júl. 14. 23:24
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!