Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Biológia! Mit jelent? (3'-5')

Biológia! Mit jelent? (3'-5')

Figyelt kérdés

Mit jelent a '??

pl.

Ez az enzim a DNS mintaszálat 3’–5’ irányban képes olvasni. Mivel az enzim a mintával komplementer, antiparalel RNS-t készít, ezért az RNS másolat 5’-3’ irányban épül.


2012. jún. 23. 22:14
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem tudom mit jelent a biológiában, de a matematikában szögperc. Tehát, ha irányról van szó lehet valami köze hozzá. Remélem nem mondok nagy hülyeséget.
2012. jún. 23. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Én magam sajnos nem értem, mert már régen tanultam biokémiát, de ezt a Yahoo-kérdést találtam:

[link]

2012. jún. 23. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Vesszőnek hívják, tulajdonképpen nincs jeletősége, az számít, hogy melyik végéről beszélünk éppen a DNS-nek, azt viszont a számból tudod meg.
2012. jún. 24. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Az utolsó írja jól, vesszőnek hívják (három-vessző, öt-vessző irány), a ribonukleinsavakban a pentózok (azaz a cukor-foszfát gerinc cukorkomponensei) atomszámát jelölik vele, ezzel különböztetik meg a bázisok atomszámaitól. 3' végen -OH, 5' végen a foszfátcsoport van, ezért lehet az irányokat jellemezni ezzel.
2012. jún. 24. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Ozmium42 ***** válasza:
43%

Üdv!


Az első válaszoló nagy hülyeséget írt.


A DNS szerkezetét kell hozzá ismerni.


A (dezoxi)ribóz egy 5 szénatomos cukor. Az 5' és a 3' a szénatomok számozására utal. Az 1' szénatomhoz kötődik a nitrogén tartalmú bázis. A DNS szál pedig úgy alakul ki, hogy az egyik ribóz 5' szénatomja és egy másik ribóz 3' szénatomja között egy foszfát közbeiktatásával alakul ki kötés. Alábbi ábra szemlélteti:


[link]


A számozás nem, az viszont látszik, hogy a DNS szál 5' vége nem ugyanúgy néz ki, mint a 3' vég. Az 5' végen mindig van egy szabad foszfát csoport, a 3' végen pedig nincs.


A két DNS szál pedig antiparallel módon helyezkedik el, úgy mint a 69. Tehát az egyik szál 3' vége a másik szál 5' vége mellett van. Párhuzamosak, de ellentétes "irányúak". Ennek a számozásnak azért van jelentősége, mert a DNS szintézis mindig 3'->5' irányba zajlik. Nyilván az RNS is. Tehát az 5' vég szabad foszfátjához kapcsolódik egy nukleotid.


Itt a számozás is látszik:


[link]


Maga a ' jel szerintem azt hivatott szolgálni, hogy a ribóz szénatomjait elkülönítse a bázis szénatomjaitól. Gondolom a bázis szénatomjait két rovással, vagy eggyel sem jelölik.

2012. jún. 24. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Silber ***** válasza:

A vessző mindig valamiféle megkülönböztetést jelez, a legtöbb esetben a molekula másik, de ugyanolyan állású szénatomját jelzi.

Példa: [link]

2012. jún. 24. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!