Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki elmagyarázná nekem...

Valaki elmagyarázná nekem hogyan kell ezeket a virágképleteket leolvasni?

Figyelt kérdés

K(5) C5-4 A 8-5 G9(3)

P4-5 v /4-5/ A1-5 G/2-3/


Tudom vannak oldalak ahol ezt magyarázzák, de sajnos nem igazán értem :(



2012. jún. 25. 08:08
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

"A virágképlet az alkotórészek tudományos nevének kezdőbetűi elhelyezkedésük sorrendjében (alulról felfelé) felsorolva, alsó indexben jelezve a tagok száma, összenőtt vagy szabad mivolta. A képlet elején a szimmetriaviszonyok és az ivar is jelezhető."


[link]


Jelen esetben a szimmetria nincs jelölve (az első betű előtti jel mutatná).

Mindig kívülről befelé halad, tehát az első betű a legkülső virágtagot jelenti, az utolsó a legbelsőt.

1. K(5): 5 db összenőtt (a 'zárójel' jelentése) csésze (Kalyx);

C5-4: 4 vagy 5 db különálló párta (Corolla);

A8-5: 5-8 db különálló porzó (Androecium);

és végül G9(3): egy körben 9 db szabadon álló bibe, amin belül 3 darabból összenőtt bibe (Gynoecium)


2. P4-5: 4 vagy 5 db különálló lepel (Perigonium) - ezt a képletet szerintem rosszul van leírva, ugyanis a "/.../" jelentése az lenne, hogy "ritkábban, de itt ugyanaz a szám van megadva;

A1-5: 1-5 db különállóporzó;

G/2-3/: 'ritkábban' 2-3 különálló bibe - ez szintén elírás lehet, mert mihez képest ritkábban?

2012. jún. 25. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
a könyvemben nekem igy irja /4-5/
2012. jún. 25. 08:40
 3/4 A kérdező kommentje:
És nem csak ennél irja hogy /.../ hanem másik virágképletekben is...
2012. jún. 25. 08:41
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszod, sokat segitett :)
2012. jún. 25. 08:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!