Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csillagászok! Egy kis segítség...

Csillagászok! Egy kis segítség Jupiter megfigyelés?

Figyelt kérdés

Üdv! Pár napja kértem segítséget a Jupiter megfigyelésében itt a gyakorin.

Kaptam egy olyan tippet, hogy rosszul volt beállítva a fókusz a távcsövön, illetve lehet hogy be is volt párásodva.


A minap is próbáltam megfigyelni a Jupitert, és ugyan az volt a probléma, a Jupiter egy nagy fényes pont volt csak. Végig zongoráztam a fókuszt, és egész nap a kertben volt a távcső hogy a levegővel együtt hüljön le, de a hold szép tiszta volt, a Jupiter meg ugyan úgy csak fényes pont:S


Próbáltam különböző nagyításokkal is 36x és 90x-es nagyítást is próbáltam és a 2x barlow lencsével is néztem.


Már hajnali 2 kor megpróbáltam most megnézni, hogy ne napfelkelte előtt legyen, nehogy az legyen a baj, de az sem segített.:(


Én vagyok ennyire szerencsétlen? Tudna valaki segíteni?


távcső típus : skywatcher 70/900 refraktor



2012. aug. 25. 22:47
 1/7 anonim ***** válasza:
A felszálló meleg levegő elmossa a foltokat télen jobban lehet majd látni.
2012. aug. 25. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ha ugyanazzal a cuccal jól és élesen láttad a Holdat, akkor nagyon prózai a magyarázat: nem a Jupitert nézted. Kb. együtt kel az Aldebaran nevű csillaggal, valószínűleg összekeverted: a baloldali a Jupiter. A csillag képén nem nagyít a távcső, ha nagyítana, az a távcső hibája volna. Akkor lehetsz biztos benne, ha látod körülötte a holdjait, időponttól függően 2-3-4 dbot, szépen egy vonalban felsorakozva. Bármilyen kis távcsőben látnod kell.
2012. aug. 26. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Azért egy 8x-os távcsővel nem lehet látni.
2012. aug. 26. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
De igen. Egy 8×-os nagyítású kis binokulár már megmutatja a holdakat.
2012. aug. 27. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Alighanem tényleg az a helyzet, hogy a Jupitert és az Aldebarant (alga Tauri) a Bikában felcserélted. Hajnalban két fényes csillag látszik, a fényesebb, bara a Jupiter. Biztosan azonosíthatod, mert még részz látási körülménynél is korongnak látszik, és mellette a holdjai.

Mindenesetre állítsd élesre egy fényesebb csillagon, pl. a Capellán (alfa Aurigae), és akkor a Jupiternek is élesen kell látszania. (Én pl. 50 mm-essel, 40x-es nagyítással, már a sávját is megpillantom.) Vigyázz a nagyítással, túlságosan nagy nagyításnál elmosódott lesz a kép, de akkor is korongmnak kell látni. BQ.

2012. aug. 30. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat, eddig is kiderült hogy jót néztem:D, a fókusszal játszva megtaláltam biztosan a Jupitert, és a holdjait is egy sorban voltak egymás mellett 4et láttam belőle, fényesek voltak mint egy kis tűhegy.


de a Jupitert viszont nagyon nagyon kellett nézni hogy a felső sávokat lássam mármint néztem sokáig aztán halovány két kicsi csíkot láttam rajta amit sávnak véltem felfedezni:D

mit tehetek hogy halványabban lássam? hamarabb próbáljam meg még nincsen annyira fent? mármint gondolom ha nem ilyen fényes, akkor jobban látni a sávozódást. a stelláriumban láttam hogy amikor jön fel egyre nagyobb a magnitudója vagy a fényessége, én fél 2, 2 körül néztem, mert földrajzi adottságok miatt én csak akkor láthatom itthonról.

2012. szept. 2. 13:37
 7/7 anonim ***** válasza:

Inkább akkor kell megfigyelni, amikor jó magasan van. Ha alacsonyan észleled, akkor nagyon vastag levegőrétegen nézel keresztül, ami szűri és szétszórja a képet.

A távcsöves látványt szokni kell, az agyadnak is meg kell tanulnia, mit lát a szemed. Ugyanakkor a nyugtalan légkör rázza, remegteti a képet. Érdemes hosszú perceken keresztül figyelni az okulárba, néha be fog ugrani egy-egy tiszta kép. Türelem, jönni fognak azok a felhősávok.

2012. szept. 3. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!