Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A nagyon nagy (75 számjegyű)...

Webnyelv kérdése:

A nagyon nagy (75 számjegyű) számokat hogyan mondjuk angolul (vagy valamilyen idegen nyelven)? Meddig van nevük a nagyon nagy számoknak?

Figyelt kérdés

Kb. 75 számjegyű szám magyarul a decilliárd. Az internet szerint az angol decillion ennél kisebb számjegyű számot jelöl. Hogyan vannak ezeknek a nagy számoknak a nevei angolul? Vagy akár valamilyen más nyelven?


Mielőtt google fanatikusok jönnek, hogy a google csodákra képes: nem találtam használható információt erről a neten. A Wikipédia is írogat nagy kitevőjű számokat, de a lista hiányos, nem teljes, és angolul sem lett meg pontosan. Ezeket találtam, de nem teljesen tudtam eligazodni rajta:

[link]

[link]

Angolul milliárdtól felfele kétféle számjegy is tartozhat egy elnevezéshez, és a magyarhoz képest is elcsúszik az egész elnevezésrendszer.


Ha jól sejtem, a legnagyobb számjegyű számra az elnevezés a wiki alapján angolul 10 a 3003-dikon: millinillion vagy Thousand quingentillion vagy Quingentilliard.


Biztos nagyon egyszerű, de már az megzavar, hogy a magyar billió angolul nem billion, hanem trillion, a trillió meg már quintillion.


Az a gond, a wikin a decilliárdot (magyarul) sem találom, pedig állítólag ilyen is van...



2012. szept. 11. 12:55
 1/2 anonim ***** válasza:

A választ meglehet találni abból a 2 linkből amit írtál.

Tíz hatványai (nagyon nagy (75 számjegyű)) angolul a 2. link által hivatkozott oldalon van, méghozzá ezen a részén: [link]

A szám elnevezések angolul nem egyértelműek, attól függ hogy melyik angol nyelvterületen használatos.


"Az a gond, a wikin a decilliárdot (magyarul) sem találom, pedig állítólag ilyen is van..."

[link]

A nagy számoknak több neve is van, minél nagyobb annál több neve van. A decilliárd annyi mint ezer decillió vagy millió nonilliárd vagy billió nonillió vagy ezermilliárd nonillió. Még sorolhatnám, rengeteg neve van.

"Ha jól sejtem, a legnagyobb számjegyű számra az elnevezés a wiki alapján angolul 10 a 3003-dikon..."

A magyar és az angol wiki is írja hogy a Googolplex , úgy értve hogy aminek külön egyedi neve van.

1 googol = 1 000 000 [88 digits] 000 000 vagyis 1-es után száz db nulla.

1 Googolplex = 1-es után googol db nulla.

[link]

"ezt a számot az univerzumunkban lehetetlen tízes számrendszerben leírni, mivel ha az univerzumunk minden anyagát papírrá és tintává változtatnánk (vagy éppen lemezmeghajtókká vagy számítógépes memóriává), sem lenne elég ahhoz, hogy leírjuk." Ez csak a szám hossza nem az a mennyiség amit kifejez.


"Meddig van nevük a nagyon nagy számoknak?"

Akár meddig el lehet menni, bármekkora számnak van neve. Sőt több neve is van. Még akkor is így lenne ha csak millióig lennének elnvezve a számok. A milliárd kiváltható ezermillióval, a billió pedig millió millió val. Steven Hawking is a laikusoknak szóló Az idő rövit története című könyvében így írta a nagy számokat pl. tízmillió millió millió millió millió.

Egyébként meg latinul kell tudni a számokat pl Quingen az latinul 500-at jelent.

2012. szept. 11. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hosszú választ, most már kezdem érteni!


Az is megzavart, hogy a magyar wikin a táblázatban egy idő után kimaradtak az -illiárd végűek, így az angol elnevezésük is, ami a magyarhoz képest el is csúszott és nem lehetett kikövetkeztetni (legfeljebb latin tudás alapján, de úgy is csak megközelítőleg). De végül az angol wiki alapján ki lehetett következtetni.


Viszont akkor a googolnál is van önálló nagyobb elnevezés, a centillió (és biztos a centilliárd is, amit nem tüntetnek fel), és utána jön a googolplex, és utána már csak összetett elnevezések lehetségesek, ahogy nézem.

Angolul pedig (a googolplextől eltekintve) nincs a centillionnál (magyar centillió) nagyobb számra önálló név, mert az -illiárd végűeknek nincs hasonló angol elnevezésük. Vagy végülis a latinos előtag alapján mehetne tovább elméletileg az uncentillion, ducentillion, ..., gondolom, amikre ilyen "frappáns" magyar elnevezés már nem is létezik. És végül még több számot fogok ismerni angolul, mint magyarul, ha ezeket meg is tanulom. :D


Végülis soha nem fogok életemben ekkora számokkal dolgozni, úgyhogy nem akarom már tovább bonyolítani, felesleges. Decilliárdig megvan, amit kerestem, köszönöm még egyszer a segítséget!

2012. szept. 11. 21:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!