Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy tudom az ilyeneket:...

Hogy tudom az ilyeneket: "2,2,3,3-tetrametil-bután" megérteni?

Figyelt kérdés

sziasztok, van valahol valami gyorstalpaló, ami alapján meg tudom érteni az ilyen fajta akármiket? nem vagyok valami jó kémiából, és egyáltalán nem értem ezeket.

"2,2,3-trimetil-pentán" "2,3-dimetil-hexán" és még vannak ennél sokkal - számomra- bonyolultabbak..



2012. szept. 19. 13:40
 1/8 anonim ***** válasza:

Hátulról kezded a visszafejtésüket.


BUTÁN, azaz 4 szén az alaplánc:


c-c-c-c


Megszámozod a szeneket:


C(1)-C(2)-C(3)-C(4)


TETRAMETIL, azaz metil csoportból van rajta tetra, azaz 4 darab. Sajnos a csoportokat (metil, etil, propil stb) ugyanúgy tudni kell, de szerencsére csak a vége más: metán 1 szén, metil 1 szén, propán 2 szén, propil 2 szén). Tehát 4 darab 1 szenes csoport (azaz -CH3) Az ilyen csoportokból mindig 1 db hidrogén hiányzik, ami helyett odakapcsolódik a célhoz.


Most pedig jönnek a számok 2,2,3,3 azaz a négy metilből kettő a c(2)-höz csatlakozik, a másik kettő pedig a C(3)-hoz:

H3C CH3

| |

H3C-C-C-CH3

| |

H3C CH3


Remélem nem esik szét nagyon az ábrám.

2012. szept. 19. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

De szétesett, úgyhogy megpróbálom pontokkal. A pontokat ne ved figyelembe, azok csak térkitöltők.


. H3C. CH3

. . .|. |

H3C-C-C-CH3

. . .|. |

. H3C. CH3

2012. szept. 19. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Na alakul. (Miért nincs előnézetre lehetőség?)


. . . H3C. . . CH3

. . . . . |. . . |

H3C-C-C-CH3

. . . . . |. . . |

. . . H3C. . . CH3

2012. szept. 19. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

. . .H3C. . CH3

. . . . .|. . |

H3C-C-C-CH3

. . . . .|. . |

. . .H3C. . CH3

2012. szept. 19. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Silber ***** válasza:
Jó a válasz, azonban kijavítanám: 2 szénatomos oldallánc esetén etil, és nem propilcsoportról beszélünk. A "propil" prefixum 3 szénatomos láncot jelent.
2012. szept. 19. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Igen, igen, mindig van bug, elirtam. Köszi.
2012. szept. 19. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
értem. és nem tudnátok esetleg valami olyat linkelni, ahol le van írva ez az egész, általánosságba? ahol minden benne van ezzel kapcsolatban? köszönöm:)
2012. szept. 19. 18:11
 8/8 anonim ***** válasza:
2012. szept. 20. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!