Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit okoz/okozhat a véráramba...

Mit okoz/okozhat a véráramba bejuttatott sósav?

Figyelt kérdés

(azért írtam ide, mert a biológia, kémia meg a biokémia természettudományi tantárgy, és ez inkább ezekhez kapcsolódik)

Haveromat már megkérdeztem, mert ő vegyészmérnöknek tanul, de nem tudott egyértelmű választ adni a kérdésemre...:P

Na a lényeg: azt tudom, hogy -bizonyos fajtájú- kemoterápiáknál az emberi szervezetbe (véráramba) juttatott "gyógyszerben" található kis mennyiségű sósav. Ez milyen célt szolgál? Miket befolyásol?


És ha nagyobb mennyiségű sósavat /sokkal többet, mint a kemoterápiás löttyökben van/ juttatnak be az emberi szervezetbe (vagyis a véráramba), akkor az mit tud okozni? Mert oké, hogy maró hatású anyag, de milyen reakcióba lép a vérrel, és a szervekkel, sőt maga a szervezet hogy reagálna erre? A kemós kezeléseknél kevés kerül a testbe, gondolom az még nem veszélyes mennyiség...de ha több kerülne bele?


Kíváncsian várom a válaszokat!! :D



2012. okt. 2. 14:01
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
95%

Teljesen rossz a kérdés! Mi az hogy a véráramba juttatott sósav? Mit okoz egy 60kg-os férfinál 300mg KCN szájon áti bevétele? Halált rövid időn belül!Mit okoz 10mg? Semmit!Tudod mi a letális dózis? És arra is ügyelni kell hogy az illető anyag nem lekötve van e mert nem mindegy! A gyógyszrekben a sósav lekötve van!Ez olyan mint amikor elterjesztették hogy a H1N1 injekcióban higany van holott szerves higanyvegyület van ami nem enged higanyt a szervezetbe mert komplexen kiürül rövid idő alatt.

Tehát nem mindegy hogy lekötve van e a vegyület és a mennyiség még inkább nem mindegy!

2012. okt. 2. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
95%
Pld van olyan gyógyszerem betahisztin-dihidroklorid (betahisztin-2HCl) ahogy írtam itt nincs semmiféle szabad sósav!
2012. okt. 2. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Ugye hallottál arról hogy a savak kicsapják, megkeményítik a fehérjéket? A vérben meg vannak fehérjék is nyilván nem beszélve a vasról.
2012. okt. 2. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

hát igen, innen látszik, hogy nem igazán értek a kémiához xDD de azért nagyjából értem, hogy mit akarsz mondani :D


és ha "szabadon" van a sósav? vagyis ha nincs semmivel hígítva, nincs semmivel vegyítve, akkor az halált okoz? és ha igen, akkor miért, hogyan? egyszerűen belülről szétmar, vagy van ennek egy hosszabb folyamata is? (amúgy úgy értettem ezt, hogy véráramba juttatott, hogy pl. fogsz egy injekciót, amiben tiszta, vegyítetlen, vagyis -a te szavaiddal élve- szabad sósav van, és ha azt befecskendezik a véráramba, akkor mi történik? persze gondolom meghal az illető, csak hogy miért?

2012. okt. 2. 15:05
 5/14 A kérdező kommentje:
amúgy a letális dózis az nem azt jelenti, hogy halálos dózis? mintha ez rémlene...
2012. okt. 2. 15:13
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
A fehérjéket kicsapja azok pillanat alatt működésképtelenné válnak.Pld a tojás megfőzése jellegzetes fehérjekicsapás!A melyik alkotóval meg savas reakcióba lép azt átalakítja pld vasból vasIII klorid lesz.
2012. okt. 2. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

tehát akkor az összes feladat, amit a fehérjék végeznek el, azok nem lesznek elvégezve, vagyis egyfajta "bénultságot" idéz elő akkor, nem? tehát az izmok sem mozognak, nem érzékel semmit az alany a külvilág ingereiből (fájdalmat, mechanikai hatásokat, stb.), az információk sem áramlanak a testben egyik pontból a másikba...vagyis gondolom ilyenek, nem?

magyarul cselekvésképtelenné teszi a testet, és ezért halna meg az alany, mert az összes testfunkció leállna...gondolom...

2012. okt. 2. 16:08
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Nem bénultságot hanem teljes működésképtelenséget okozna nagyon rövid idő alatt.A ciánhoz hasonló lenne a hatása.
2012. okt. 2. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
értem :D de akkor fájdalmat sem érezne az alany, nem?? ha teljes működésképtelenség lépne fel...gondolom ilyenkor az érzékelő receptorok is csődöt mondanak, vagy tévedek? :O
2012. okt. 2. 17:59
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Óriási fájdalmat érezne amíg el nem vesztené az eszméletét
2012. okt. 2. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!