Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Léteznek e a 4. és az feletti...

Léteznek e a 4. és az feletti dimenziók?

Figyelt kérdés
Az eddigi bizonyítása a 3.-on felüli dimenzióknak úgy tudom elméleti síkon történt, a matematika, az analógia segítségével. Tehát pontokból áll a vonal, vonalakból a sík, síkokból a tér, térfogatokból a 4. dimenzió stb. A tanmese szerint egyel feljebbi dimenziókból látjuk az alatta lévő dimenziók olyan pontjait is, melyeket onnan egyébként nem látnánk. (azaz látnánk, ha erre megfelelő szervünk alakult volna ki). A bajom az, hogy ha a bizonyítás analógiai alapja az, hogy ha pl. a 3. dimenzióból nézve látjuk a síkban rajzolt kör belsejét, míg ezt a kétdimenziós lény nem látja, csak egy falat, amit kerülget, akkor máris nem mondunk igazat, mert a rajzolt körnek is van vastagsága! Egy egység. Így az is egy térbeli idom, egy téglatest.

2012. okt. 15. 18:25
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
4. dimenzió az idő
2012. okt. 15. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
Bocsánat, az utolsó szót rosszul írtam, nem téglatest a 3D-ben látó számára, hanem egy henger palást.
2012. okt. 15. 19:41
 3/22 anonim ***** válasza:
A vastagság nem számít. Még akkor sem látna át rajta, ha egy pontsor vastag lenne; már ha lenne olyan anyag, ami egy pontsor vastagságban is átlátszatlan. A magassága nem számít, az csak kilóg egy olyan dimenzióba, ami a lény számára nem létezik.
2012. okt. 15. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:

Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy a 3 térdimenzión kívül bármilyen térdimenzió létezne.


Tágabb ételemben dimenziónak nevezünk bármit, amit egy koordinátarendszerben ábrázolunk, így létezhetnek sokdimenziós "terek", ilyen például a 3 térdimenzióból és 1 idődimenzióból alkotott Minkowsky tér is. De ezek a plusz dimenziók nem térdimenziók.

2012. okt. 15. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 A kérdező kommentje:

A feltett kérdést tulajdonképpen már megválaszoltam magamnak, mielőtt feltettem. Szerintem nincs 4. dimenzió. És több sem. Azt gondolom, hogy a világunk 3 dimenzióból áll. Az idő nem dimenzió.

A lényeg az lett volna - csak talán rosszul fejeztem ki magam - hogy a kizárólag matematikai bizonyítások során analógiával jutottak el a 4. és az azt követő dimenziókig. De szerintem ez helytelen analógia, mivel arra alapul, hogy van 1 dimenziós és 2 dimenziós világ is. De szerintem nincs. Pont azért, mert ha egy üres papírlapra rajzolunk egy kört, akkor annak a körnek is van vastagsága, tehát térbeli idomot (hengerpalást) alkot. Nem tudunk tehát a mi 3 dimenziós terünkben 1 vagy 2 dimenziós alkotásokat vizsgálni...mert nincsenek. Tehát az egész bizonyítás érvényét veszti. Kérem valaki cáfoljon meg!

2012. okt. 15. 21:26
 6/22 anonim ***** válasza:

A fogalmakkal van gondod. Matematikai eszközökkel semmit sem lehet bizonyítani a valós világra vonatkozóan. A matematika egy teljesen elméleti konstrukció, létre lehet benne hozni bármilyen axiómákat, és ezekből az axiómákból lehet állításokat bizonyítani, de ezek csak az adott kitalált rendszerre vonatkoznak.


A valós világra vonatkozó dolgokat kísérlettel, tapasztalattal lehet bizonyítani. A 4. dimenzió létét az bizonyítaná, ha felfedeznénk egy olyan valós jelenséget, ami 4 vagy további dimenziók nélkül nem létezhetne.

2012. okt. 15. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:

Nézd már meg mekkora hülyeségeket tanítanak az egyetemen: "pontokból áll a vonal és vonalakból a sík és síkokból a tér stb " Vagyis nincs is semmi mivel mindennek a matematikai építőköve a semmi azaz a 0 dimenziós pont aminek semekkora kiterjedése nincs xyz ben.

Másik nagyokos " az idő a 4. dimenzió" tényleg? Mutass már egy olyan tárgyat az xyz akármelyik síkján ami egyúttal nem helyezkedik el az idő egyenesen. Nincs ilyen fogalom hogy 3 térdimenzió +1 idő ,helyesen 3 téridő dimenzió van az ember tapasztalati rendszerében.

Ez nem azt jelenti hogy nem létezik többdimenziós tapasztalás hisz a q fizikusok is matematikailag kiszámoltak már 12 dimenziós létezést vagy többet csak mi ezt nem fogjuk érzékelni soha.

Ez a jelen valóság téridődimenzió amiben élünk egy 6 os rendszerben forog ahol a hatodik az üres téridő(0)és az 5 másikat szokás párhuzamos világoknak nevezni mint a Sliders sorozatban. Mikor a mi világunk az 5.helyen létezik a következő létezés az 1 hely lesz mivel a 6. üres ezért nem jutunk ötről a hatra ,ill ötöl hatol szokás mondani.

2012. okt. 15. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 2xSü ***** válasza:

A dimenzió az a mennyiség, ami meghatározza, hogy egy adott pont a „térben” hány egymástól független adattal határozható meg teljes pontossággal. Matematikai szempontból ennyit jelent. Ebből egy csomó összefüggés adódik matematikai szempontból. Egy 4D-s, 5D-s kockának vannak tulajdonságai, amit a koordinátáiból tudunk meghatározni. Pl. hogy hány „oldala” van, hány „éle”, stb…


A fizikai világunkban egy adott objektumot 3 adattal lehet meghatározni. De ha pl. ez az objektum mozog, akkor a pontos helyzetéhez hozzá kell venni nem csak azt, hogy hol van, hanem hogy mikor van ott. Ilyen szempontból az idő valóban tekinthető 4. dimenziónak.


Pl. egy rugó mozgása egyetlen dimenzióban történik (pl. esetünkben függőlegesen). Amikor ebből egy szép szinusz hullámot csinálunk, akkor pont az idő és a magasság, mint két dimenzió lesz ábrázolva, megfeleltetve neki két térdimenziót. Tehát ilyen értelemben is beszélhetünk arról, hogy a rugó mozgásánál az idő a 4. dimenzió.


A hétköznapi világunkban azonban a dimenziók között van átjárás. Az adott rugót el tudom fektetni vízszintes helyzetre, vagy x fokos szögbe tudom állítani. Az egyes dimenzióhoz tartozó koordináták között van átjárás. Lehet vele számolni, el lehet ténylegesen végezni ezeket a transzformációkat. De az idő ebből a szempontból nem egyenértékű a térdimenziókkal, hiszen nem fog a magasságból időtartam, az időtartamból meg szélesség keletkezni. Illetve ha jól tudom, akkor vannak ilyen jellegű tényleges transzformációk is a modern fizikában.


Vannak az elméleti fizikának olyan hipotézisei, amelyek leírják a világunkat, bizonyos keresett összefüggéseket megadnak, de ehhez 26 vagy 11 dimenziósnak kell tekintenünk a világot. Néhány tudományos dokumentumfilmben megpróbálják ezt szemléltetni is: Ha egy kábelt nézünk, akkor kellően nagy távolságról egy dimenziósnak tűnik. Viszont egy hangya perspektívájából a kábel keményen 3D alakzat, aminek a 2D felületén tud mozogni. Ha valóban 11 dimenziós a világunk, akkor lehet, hogy a többi extra dimenzió „feltekeredett” állapotban van, ezért nem tudjuk érzékelni, pusztán kvantumos szinten nem mindegy, hogy tényleg így van-e vagy sem.


A különböző dimenziós „testek” találkozása valóban kicsit nehezen képzelhető el, hiszen minden a mi világunkban létező valami 3 (ha az időt is belevesszük, akkor 4) dimenziós, így a papírlap is, a hajszál is. Valódi 2D objektum nincs a mi világunkban, maximum elméleti konstrukcióként lehet rá gondolni, minthogy egy tökéletesen vízszintes víztükör és a levegő közötti átmenet, ha eltekintünk az atomoktól, szubatomi részecskéktől, és egyebektől. Ilyen módon persze nem is igazán lehet megmondani, hogy mi történik ebben az esetben. Matematikát lehet hozzá alkotni, de tényleges történésekről nem lehet beszélni, így nem lehet megmondani, hogy egy 2D lény mit lát és mit nem.

2012. okt. 15. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:

Először is: matematikával nem lehet bizonyítani a fizikát.

A világunk úgy néz ki, hogy 11 dimenziós - ebből a 3 dimenziós tér rendelkezik csak normál méretekkel, a többi felcsavarodott. Ez a valóság, és erre kell felépíteni a matematikát - nem fordítva.


Kérdező, az életben nem fogod megérteni a dimenziókat, ha mindent a mi 3 dimenziónkba beágyazva képzelsz el.

Először is olvasd el ezt:

[link]


Másodszor: a dimenziókat _alulról_ kell elképzelni.

1 dimenzióban csak előremenni tudsz, ill hátra. Nem létezik más mozgás.

2 dimenzióban tudsz 2 irányba menni ill. forogni - de pl. egy ABC háromszögből soha nem lesz ACB háromszög, csak a tükörben.

A 3 dimenziót remélhetőleg ismered... 4 (normál méretű) dimenzióban pedig egy csomó szabadságod van, amiről most nem is álmodsz. De a matematikusok le tudják írni vagy rajzolni (üsd be keresőbe van egy csomó 4 dimenziós test. Olyan is, aminek 3 dimenzióban nincs is megfelelője).


Még egy: bizonyos körülmények között előfordul, hogy elektronok csak 1 vagy 2 dimenzióban tudnak mozogni. Eléggé máshogy alakulnak így a szabályok... pl. a fajhő, hiszen sokkal kevesebb féle forgás van ott.

2012. okt. 15. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó hozzászóló!



Az összes tudásom nagyjából erre a weboldalra alapul ezzel kapcsolatban. Kérlek nézd meg te is:


[link]


Tehát, amire ennek az oldalnak az elolvasása után gondoltam, az a következő:


A matekkal nem írhatom le ezt a fizikát. Teljesen egyetértek ebben tehát veled, pont ezt írtam le én is, ti. hogy a matematikai bizonyítás sántít, ha feltételezi az 1. és 2. dimenziók fizikai létezését.

Tehát az én véleményem:

1.dimenzió: nem létezik

2.dimenzió: nem létezik

3.dimenzió: létezik, tapasztalat útján tudjuk

4.dimenzió: nem létezik (az idő nem dimenzió!!!)

stb.

stb.

Tehát a fent említett oldalon szereplő dolgok nekem sántítanak. Matematikailag, pusztán elméleti síkon van merőleges és ferde vetülete egy hiperkockának, de hogy maga a 4. dimenzió, ahol ez jelen van létezik e, az szerintem kérdéses.

2012. okt. 16. 11:40
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!