Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hány gramm radioaktív jódvegyü...

Hány gramm radioaktív jódvegyület van a 15 Mbq aktivitású 131-es jódizotóp készítményben? 3 hét alatt mennyivel csökken ennek a preparátumnak az aktivitása?

Figyelt kérdés
a jód felezési ideje 8,04 nap.

2012. nov. 9. 21:53
 1/2 anonim ***** válasza:

Hogy hány gramm jódVEGYÜLET van benne, azt ez alapján nem lehet kiszámolni. A vegyületben levő jód mennyiségét viszont igen


Az első kérdéshez ezt az egy képletet kell tudni:

A=N*ln2/T ,

ahol A az aktivitás Becquerelben, N az adott radioaktív atomok száma, T pedig a felezési idő.


tehát

N = A * T / ln2


és itt oda kell figyelni, mert az aktivitás Bq-ben van megadva, ami 1/s-ot jelent, emiatt a felezési időt is másodpercben kell megadni. 8,04 nap = 694656 s


N = 15E6 [1/s] * 694 656 [s] / ln2 = 1,5E13

Ennyi darab I-131 atom van tehát a vegyületünkben.


Ki lehet nézni a Wikipédiából, vagy akárhonnan, hogy egy mól I-131 tömege 130,9 g, de az egyszerűség kedvéért számoljunk 131-gyel. Azt hiszem, az iskolában sem várnak ennél többet.


Legyen az Avogadro szám: Av, a jód atomtömege: M


A vegyületben levő jód tömege ekkor:

m = N / Av * M = 1,5E13 / 6E23 * 131[g] = 3,275E-9 [g]

alig több, mint 3 nanogramm jód van tehát a mintában.


A második kérdéshez megint csak egyetlen képlet kell:

N(t) = N(0) * exp(-t * ln2 / T)

Ahol N(t) a radioaktív magok száma az idő függvényében, T pedig most is a felezési idő.

De mivel az aktivitás egyenesen arányos a magok számával, ezért az aktivitásra pontosan ugyanez a képlet írható fel:

A(t) = A(0) *exp(-t * ln2 / T)


Mindegy, hogy a t-ket milyen mértékegységben írod be, csak arra kell vigyázni, hogy egyformát válassz. Én most napban fogom megadni mindkettőt:

A(21 nap) = 15E6 * exp (-21 * ln2 / 8,04) = 2,45E6


3 hét elteltével tehát már csak 2,45 MBq lesz a minta aktivitása. (ez tök jó, csak nem ez volt a kérdés)


A kérdés az volt, hogy 3 hét alatt mennyivel csökken. Nos, 15 - 2,45 = 12,55 MBq-rel csökkent az aktivitás 3 hét alatt.

2012. nov. 12. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
közben megoldottam:) Pontosabban a 2. része eddig is megvolt, csak azt hittem, rossz a megoldást. Az első részét is tudom, csak ott nagyon benéztem valamit, ezért irreális szám jött ki :/ de köszi:)
2012. nov. 12. 20:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!