Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az apoláris és poláris...

Mi az apoláris és poláris kötés? Hogy tudom megkülönböztetni?

Figyelt kérdés
Olyan kacifántosan van leírva a könyvbe, hogy nem tudom megérteni.
2009. aug. 17. 21:30
 1/8 anonim ***** válasza:
99%

- Apoláris kötés általában két azonos atom között van. Mivel a kötésben mindkét atom azonos, mindegyik egyformán húzza maga felé a kötésben résztvevő elektronpárt.

- Poláris kötés különböző atomok között van általában. Annál polárisabb a kötés, minél nagyobb a két atom közötti elektronvonzó képesség (elektronegativitás) különbség. Ha az egyik atom jobban vonzza a kötésben résztvevő elektronpárt, az ő felőli része kicsit elektronban dúsabb (részleges negatív töltésű), a másik atom felőli része szegényebb (részleges pozitív töltésű) lesz.


Így érthető, vagy próbáljam egyszerűbben, szemléletesebben elmagyarázni?

(Vegyész vagyok. :))

2009. aug. 17. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi, akkor általában a vegyületek polárisak? Tudsz olyan, viszonylag ismert vegyületet mondani, ami apoláris?
2009. aug. 18. 10:27
 3/8 anonim ***** válasza:
84%

A vegyületek általában apolárisak, mivel így nagyjából megoszlik a töltés a molekulák között. Az asszimetrikus (poláris) molekulákat meg könnyebb reagáltatni, mivel nem azonos a töltésmegoszlás a molekulán belül, tehát instabilabbak. De mivel a föld az egy ilyen jó hely, ezért errefelé kicsit sokkal több a poláris dolog, a világegyetemben általában az apoláris dolgok viszik a pálmát, főleg a kétatomos gázok (hidrogén, hélium, nitrogén stb).


Szimmetrikus (apoláris) dolgok: benzol, hosszú szénlánccal rendelkező dolgok: pl PE palack:-D

Asszimetrikus (poláris) dolgok: szappan, víz.


Egy vegyésznek tanuló emberke voltam, üdv.

2009. aug. 18. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok.

A kötések általában többségében polárisak, igen. De a vegyület összpolaritását a kötések helyzete is befolyásolja.

Ha szimmetrikusan helyezkednek el a poláris kötések egy molekulán belül, akkor kiegyenlítik egymás hatását, tehát a molekula összességében apoláris lesz.

Apoláris vegyületek például a metán, vagy a széndioxid. (Igaz, hogy különböző atomok között van bennük kötés, ami kis mértékben poláris is, de szimmetrikus molekulák, ezért a kötések polaritása kiegyenlítődik.)


13:59, vegyésznek tanuló emberke!

Amit írtál az igaz, de a reakciókészséget nem csak a polaritás határozza meg. Hogy két egyszerű ellenpéldát írjak, a víz poláris vegyület, még sem nevezném túl reaktív anyagnak. Ezzel szemben az apoláris metán az apoláris oxigéngázzal szikra (aktiválási energia) jelenlétében igen heves reakcióba lépnek egymással.

A szappan nem igazán jó példa poláris vegyületre. A szappan és mint a tenzidek általában amfipatikus részecskék. Azaz van egy apoláris hosszú szénhidrogén láncuk és egy ionos töltéssel rendelkező feji részük. Tehát nincsen a molekulán belül részleges töltéseltolódás, mint egy klasszikus poláris vegyületnél. Hanem csak egyfajta polaritású effektív ionos töltéssel bírnak.

Egyébként hol tanulsz? Én az ELTE-n végeztem 2 éve.

2009. aug. 18. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2009. aug. 21. 12:15
 6/8 anonim válasza:

Én szeretnék egy vegyésszel beszélgetni, mert én gyógyszertant tanulok és nem értem a kémiát:)!a kötéseket pl. az elektronvonzásokat polaritás apolaritás gyógyszeranyagoknál..:)


hölgyemény vagyok:)

2009. dec. 30. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
10%
vki leírná nekem a poláris és apoláris moelulákat csoportoosítva???csak az első 4 periódus kellene.elég részletesen van leírva h mi micsoda,de én egyáltalán nem fogtam fel semmit,szval jobb lenne ha bemagolnám,azzal többre jutnék.előre is köszönöm
2010. márc. 6. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
63%
Bruh 7. xd
2020. szept. 26. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!