Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi haszna a Taylor polinomnak?

Mi haszna a Taylor polinomnak?

Figyelt kérdés

Átnéztem a gyakorikerdesek.hu-n lévő összes ezzel kapcsolatos kérdést, de nem értem, mi a haszna. Értem, hogy az a célja, hogy egy polinom felírásával tetszőlegesen közel kerüljünk egy függvény értékéhez, de mire jó az nekünk? Úgy értem, ha ismerem a függvényt, akkor minek közelítgessem? Behelyettesítek az X helyére és megkapom az értéket. Elmagyarázná valaki, hogy mire jó ez? Nem az ezzel kapcsolatos feladatok megoldásával van bajom, csak kíváncsi vagyok rá.


(Wikipédián találtam rá fizikai példát, de fizikából sosem voltam jobb kettesnél, szóval egy kukkot sem értettem belőle. Inkább a matek és az informatika foglalkoztatott mindig.)



2012. dec. 10. 19:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Akkor informatika.

Mit gondolsz, hogyan számolja ki az számológép például a szinuszt? Veszi a Taylor-sorának első néhány tagját, és abból számolja ki. Persze a megadott pontosságig és egy külön összegzési módszerrel, hogy ne veszítsen túl sok jegyet.

Vagy akár azok a programok, amelyek szépen kirajzolják a transzcendens függvények grafikonját, azok is egy ilyen közelítéssel dogoznak. Szép szinuszgörbéket rajzolnak, egy pixelnél kisebb hibával.

Matematika.

Egy egész elmélet van mögötte, de igazán ez komplexben látszik, ott tudják nagyon sok mindenre használni, például integrálszámításra is. A mérnöki számításokat épp csak megemlítem.

2012. dec. 10. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Szóval informatikában a programoknak kell (mert szűkebb az értékkészletük/értelmezési-tartományuk, mint a valóság), matematikában pedig csak a komplex számoknál lesz értelme (gondolom ott a térbeli alakzatok leírásánál). Vagyis jelenleg elég, ha tudom, hogy van és, hogy hogyan kell kiszámolni Majd később fogom használni.


Köszönöm!

2012. dec. 10. 20:37
 3/12 anonim ***** válasza:

Nem!

Itt van egy egyszerű feladat:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

A #3-as választ nézd meg.

2012. dec. 10. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Ennek nem sok értelmét látom. Minek közelítem az f(6)-ot, mikor már megvan, hogy GYÖK(48)?
2012. dec. 10. 23:38
 5/12 anonim ***** válasza:
És mit kezdesz azzal, hogy gyök(48)? Tudsz olyan hosszúságot, tömeget vagy időt kimérni?
2012. dec. 11. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Ne kísérletezz! Megjegyzéseid (és már kérdésed) alapján olyan sok mindent kell még megtanulnod a Taylor polinom megértéséig, hogy most ezt nem fogják tudni elmagyarázni. Amit mondanak, azért érted folyamatosan félre, mert mást gondolsz, mint amire ők, amikor leírták. Ez azért van, mert ők egy csomó mindent beleértenek, ami számukra magától értetődő, te pedig még nem is tudsz róluk.


Gyanítom válaszaidból, hogy te igazán még a függvényt magát sem érted, pláne nem a szükségességüket. Persze ez ezért nem is olyan egyszerű kérdés.


Foglalkozz inkább az iskolai tananyaggal. A GYK nem egy tanulmányi fórum, hogy ilyesmikre alkalmas legyen. A fizikát pedig olyan nagyon ne hanyagold el, mert bármily hihetetlen, az az élet alapja. Ha nem érted, rengeteg problémád lesz és nem fogsz könnyen boldogulni.

2012. dec. 11. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

"És mit kezdesz azzal, hogy gyök(48)?"


Ha egy feladat kiszámolt eredményeként ezt kapom, akkor pontosabb, mint bármilyen közelítés. Ezért nem értem, mire jó a közelítés. Nem mintha az életem múlna rajta, csak kalkulusból vettük és fúrja az oldalamat, hogy mire való.

2012. dec. 11. 20:09
 8/12 anonim ***** válasza:

"És mit kezdesz azzal, hogy gyök(48)?"


"Ha egy feladat kiszámolt eredményeként ezt kapom, akkor pontosabb, mint bármilyen közelítés. Ezért nem értem, mire jó a közelítés."


Rendben, akkor adok neked egy méterrudat, te pedig mérj ki vele egy gyök(48) méteres cérnát. Számológépet nem használhatsz.

2012. dec. 11. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
A komplex függvénytanban alapvető fontosságú a Taylor-sor. Kiderül, hogy ha egy komplex függvény egy tartományon egyszer deriválható (komplex értelemben), akkor végtelen sokszor is; és a tartomány minden pontjában Taylor-sorba fejthető. Tehát az analitikus függvények éppen a differenciálható függvények (holomorf függvények).
2013. jan. 3. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:

nem vagyok zseni a témában, de talán van értelme annak amit gondolok


hogy tudnád megmondani sin(pi/5)értékét, ha nem használsz táblázatot sem számológépet? én más módot nem látok a taylor függvényen kívül. (okosabb emberkéknek: jól sejtem, hogy a sinustáblázatok is anno valahogy így lettek összerakva?)

2014. szept. 3. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!