Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a Föld nem mozogna a Nap...

Ha a Föld nem mozogna a Nap és saját tengelye körül, milyen lenne, ha csak a gravitáció hatna az emberekre és a Földön lévő dolgokra?

Figyelt kérdés

Tudom, ez nem lehetséges. És az is relatív, hogy mi mozog, mert a Földet mint vonatkoztatási rendszert tekinthetjük álló objektumnak.

Hatalmas utat tesz meg a Föld évente, és a tengelye körül is gyorsan forog. Azt leszámítva, hogy nem lenne nappalok és éjszakák váltakozása, valamint évszakok se váltakoznának, miben lenne más a Földön?

És pl. egy élő szervezetre hogyan hat ez a nagyon gyors mozgás, amit nem is érzékelünk, csak annyiban, hogy hol tél van, hol nyár, hol nappal, hol éjszaka?


Lenéző, kioktató válaszokat nem kérnék, de ki lehet javítani, ha vmit rosszul írtam.



2012. dec. 19. 13:33
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Gyakorlatilag semmiben nem lenne más, ha elhagyod a felsoroltakat. Az ember akkor se érez különbséget, ha mondjuk az északi sarkon áll, avagy az egyenlítőn...
2012. dec. 19. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
És igen, csak annyiban hat, hogy váltakoznak az évszakok, meg a napszakok...
2012. dec. 19. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
egy terulet lenne lakhato, a tobbi nagyon meleg v. hideg
2012. dec. 19. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
szóval ez a hatalmas sebesség nem is hat sehogy pl. az emberekre a Földön?
2012. dec. 19. 13:51
 5/13 Karesz6969 ***** válasza:
50%

"Gyakorlatilag semmiben nem lenne más,"...konkrétan bele halnánk szerintem.


Gondoljatok bele: a föld forgásával "szimbiózisban" vannak a napok múlásai az éjszakák és nappalok váltakozása.

A Föld 1 nap alatt fordul meg a tengelye körül ami ugye 24 óra. Az évszakok váltakozásához meg 1 év kell neki ami alatt megkerüli a napot. Ez mind nem volna.


Ha feltételezzük, hogy pl. amikor írom ezeket megállna a föld forgása és keringése pontosan délután 2 órakor és ez az állapot maradna fent mondjuk évekig - csak elméletben - akkor ez hogyan hatna a föld többi részén élőre?


Utazásokat szerveznének az emberek a sötétbe és onnan meg a világosba:-)


De ezen túlmenően, hogy osztanánk be a nap 24 órát úgy, hogy az élet menjen tovább gördülékenyen. Világosban nem mindenki tud aludni - csak 1 példa. A mezőgazdaság is hogy volna, hogy lenne aratás?

Sok helyen kiégne minden másik helyen meg nem teremne semmi sötétben, ezáltal nem kapnának az állatok kaját, mi meg állatot stb...stb..vagyis belepusztulnánk csak idő kérdése volna, hogy mikor.


Tudom gyermeteg példák de direkt azért ilyeneket írtam, hogy érzékeltessem, mit gondolok a kérdés kapcsán.

2012. dec. 19. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Ha a nappalok és éjszakák váltakozásának hiányát figyelmen kívül hagyjuk (és azt is, hogy ebből adódóan a Föld gyakorlatilag lakhatatlanná válna), akkor fizikai értelemben semmi sem változna.

A Föld forgásából adódó centrifugális erő (ami amúgy nem valódi, de bevezethetjük, hogy érthetőbb legyen a dolog) nagyon kis mértékű a Föld által kifejtett gravitációs erőhöz képest. Ha elengedsz egy darab követ, az csak a sarkokon és az Egyenlítőn zuhan teljesen függőlegesen, de a Föld többi pontján se tudod megállapítani, hogy a nyomvonal nem felel meg az adott pontbeli függőleges iránynak. Csak nagyon kivételes esetekben, extrém módon pontos folyamatoknál vagy hosszú szabad repülések, esések során derül ki, hogy mi a helyzet: pl. a Foucault-inga nem produkálna semmi érdekeset, ha a Föld nem forogna és ha jól tudom, a mesterlövészeknek is figyelembe kell venniük a Coriolis-erőt, ha nagy távolságra lőnek.

Viszont a hétköznapokban (ha lennének) nem tűnne fel az egész. Ugyanis az, hogy mekkora óriási utat tesz meg évente a Föld a Nap körül, semmilyen hatással nincs ránk. Mi, emberek ebből csak a gyorsulást vesszük észre, az meg eléggé kis mértékű. Ahogy a főiskolán mondta egy tanárom: "Mindannyian tudják, hogy a Föld forog a tengelye körül és kering a Nap körül, mégsem kapaszkodnak, hogy le ne essenek, mert nincs rá szükség".

2012. dec. 19. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Kedves Karesz! Ezeket én is gondolom, és más is gondolja a dologgal kapcsolatban. Mivel azonban a kérdező pont azt kérdezte, hogy EZT LESZÁMÍTVA miben befolyásolna minket... Ezért is nem fejtettem ki se én, se más.
2012. dec. 19. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Karesz6969 ***** válasza:
Igen, igen...elragadtak a gondolataim, figyelmetlen voltam de ha leszámítunk minden olyan dolgot - amit bizonyára a kérdező is tud - akkor mi történne? Semmi mert minden - a maradék - dolog változatlan lenne....vagy nem?
2012. dec. 19. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
De igen. Most így hirtelen, de picit jobban belegondolva se volna más hatás. Csak azért is olyan nehéz ez, mert pont olyan dolgokat kell elhagyni, ami aztán nagyon-nagyon más lenne, és igencsak volna hatása a mindennapok történéseire, mégpedig meglehetősen erős hatása volna. De hát mindegy ezektől eltekintünk, így azt mondom megint, nem volna egyéb hatása.
2012. dec. 19. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Karesz, kis kitérőt tettél, nem baj. :)

Engem az érdekel h a nagy sebesség vagy annak a hiánya milyen hatással van emberre, dologra. Pl. vannak 300 km/h-val közlekedő gyorsvonatok, vagy még ennél is gyorsabb repülők, de valószínű, semmi nem történik az ezekkel utazó emberekkel ahhoz képest, mint ha nem utaznának, a sebesség miatt.

De azért a Föld sebessége nagyon nem piskóta, nem tudom, hány millió km-t tesz meg egy év alatt, és maga ez a nagyon gyors mozgás nincs ránk közvetlen hatással? Jó, valószínűleg azért messze elmarad ez pl. a fénysebességtől, aminek már valószínűleg lenne vmi hatása. de mégis, folyamatos, megállás nélküli gyors mozgásról van szó, ami állandóan hat ránk és mindenre, ami a bolygón van.


Egyszer azt olvastam, hogy ha a Marsra embereket szállítanának, akkor kéne, hogy legyen gravitációs ereje is az űrhajónak, h kibírják addig az emberek az utat, és ezt úgy lehetne megoldani, h az űrhajó forogna. lehet h csak légből kapott gondolat, de akkor a gravitáció és ez a forgás/mozgás valahogy esetleg kiegészítik egymást? vagy ennek az egészhez nincs köze?

2012. dec. 19. 19:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!