Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » úgy hallottam ha a szívet egy...

úgy hallottam ha a szívet egy vérplazmának megfelelő oldatban helyezik el az tovább dobog. Igaz ez?

Figyelt kérdés
ha igen akkor megtudom azt csinálni hogy a csirke szívet beleteszek ilyen oldatba akkor az tovább dobog?kell valami más az oldaton kívül hozzá?
2012. dec. 22. 13:13
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem valószínű, mert a dobogáshoz szükséges vezérlést nem kapja meg. Alapesetben, amíg a szív a szokásos helyén tanyázik, az agy látja el vezérlő impulzusokkal az idegpályákon keresztül. Ettől ritmikus a szívdobogás. Ha kiveszed a helyéről a szívet, akkor megszakítod a kapcsolatát a vezérlő egységgel (az aggyal), így először rövid ideig összevissza kezd dobogni (fibrilláció), majd hamarosan teljesen leáll.
2012. dec. 22. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A szívizom összehúzódását az agyból érkező elektromos impulzusok szabályozzák, vagy extrém esetekben külső elektromos behatások, mondjuk egy defibrillátor vagy peacmaker, a vérnek ehhez semmi köze.
2012. dec. 22. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
de simaizom építi fel és maga képzi az ingereket
2012. dec. 22. 13:43
 4/8 A kérdező kommentje:
ja nem simaizom hanem szívizom bocs itt egy link a szív automáciájáról : [link]
2012. dec. 22. 13:45
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
A szívnek saját ingerületközpontja van. Vérplazmában kell eltenni, tehát csirkeszívhez csirkevér-plazma kell. Az is kell, hogy a szívet óvatosan kell kivenni, még akkor, amikor dobog.
2012. dec. 22. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 gromo ***** válasza:
100%

Csirkeszívvel nem nagyon, de pl. békával igen. Ezt úgy hívják, hogy Straub féle preparátum. A béka szíve elég kis tömegű ahhoz, hogy a megfelelő összetételű oldatba helyezve hozzájusson diffúzió révén azokhoz az anyagokhoz, amelyek az összehúzódásához szükségesek. Kb fél óráig működőképes így a béka szíve. Nagyobb testű állatoknál is meg lehetne elvileg csinálni, de ezeknél a szív izomtömege is nagyobb, már nem tudnak diffúzió révén hozzájutni rövid ideig sem a működésükhöz szükséges ionokhoz, energiához, oxigénhez stb. Ehhez kell a szívizmot ellátó koszorúerek rendszere, kellene hozzá vér ami az oxigént szállítja, tüdő, ami a gázcserét végzi, stb. Ha tehát egy csirkeszívet kiveszel a még élő állatból, akkor hiába teszed bele a saját vérébe, plazmájába, pár percen belül leáll.

A szívnek önálló ingerképző rendszere van, ami a jobb pitvarban ( sinuscsomó) valamint a pitvar - kamrai határon ( AV csomó) helyezkedik el. Ha kiveszed a gazdaszervezetből, akkor megfelelő körülmények között ( amit fentebb leírtam) bármeddig képes lenne működni külső ingerek nélkül is. Az idegrendszernek ( elsősorban a vegetatív idegrendszernek ) van hatása a szív ingerképzésére, de ez elsősorban a szív saját ingerképzésének a mennyiségi befolyásolására irányul ( szívfrekvencia fokozódása, lassulása).

2012. dec. 22. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Ma is tanultam valami érdekeset. Így már világosabb, köszi :)
2012. dec. 22. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Ezzel együtt azért a szívet is életben lehet tartani testen kívül. Lehet pl. hűteni - vagy nem csak beledobni a vérbe, hanem csöveket kötni rá és a keringő vért oxigénnel dúsítani, CO2-t kivonni.

Ilyenkor a gond az lesz egy idő múlva, hogy a vértestek a műanyag csőben törnek és nincs utánpótlás.

2012. dec. 22. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!