Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy emberi sejt átlagosan...

Egy emberi sejt átlagosan hány molekulát tartalmaz?

Figyelt kérdés
sejt,molekula,ember,biológia,test,szervezet,biokémia

2013. jan. 10. 00:34
 1/8 Shai-Hulud ***** válasza:
13%
Néhány milliárdot... Ha pár száz milliócskát tévedek, ne vedd zokon, fene se tudja ebben nyüzsgésben...
2013. jan. 10. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
72%
Petesejt vagy hímivarsejt? Szerintem elég sok különbség van köztük a méretükből adódóan.
2013. jan. 10. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Legyen az emberben található sejtek száma S. Közelítsünk úgy, hogy az emberek csak vízből állnak, és átlagosan 62 kg-ot nyomnak. (A 62 kg innét vettem: [link]


62 kg vízben ugye (62 kg)/(0,018 kg/mol) kb. 2,1*10^27 darab molekula van.


Ezt elosztva S-sel nagyságrendileg jó végeredményt kapunk szerintem. A pontos érték persze valahol ennek k = 0,1..0,9-szerese között van, mivel a vízmolekulák az emberi szervezet kisebb molekulái közé tartoznak, ezenfelül nem csak emberi sejtekből áll a szervezetünk.


[link] Ez alapján a cikk alapján S = 10^14.


Így én arra tippelek, hogy 1 sejt az kb. 10^13 (k = 0,5-tel számolva), azaz körülbelül 10 billió sejtet tartalmaz.


(Mondjuk tartok tőle, hogy ebben is lehet 1-2 nagyságrend hiba… Főleg az S becslése, illetve az én k-ra vonatkozó becslésem miatt.)

2013. jan. 10. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
85%
Bocsánat, az utolsó előtti bekezdésben az utolsó „sejt” szó helyett természetesen „molekulát” akartam írni.
2013. jan. 10. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 2xSü ***** válasza:
100%

A következő adatokat találtam, amiből kiindultam. Nem mondom, hogy feltétlenül helytállóak ezek az adatok, de aki akarja keresgéljen tovább és számolja újra.


Egy petesejt tömege 85000-szer nagyobb, mint egy spermiumé. Tehát a sejteket alkotó molekulák számát úgy általában igen tág határok között lehet csak meghatározni.


Egy petesejt átmérője kb. 0.15mm, így térfogata (4/3)*pi*r^3-el számolva 1.414*10^-11 m^3. A sejt sűrűsége kicsivel a víz sűrűsége felett van, legyen 1300 kg/m^3. Ebből a petesejt tömege 1,838*10^-8 kg = 1,838*10^-5 g. (Ez egy nagyságrenden belül helyes kell, hogy legyen.)


Az emberi test tömegének 2/3-a víz. Ennek egy része nem a sejtekben található, de a sejten belül is azért elég sok víz van. Üssünk hasra, és mondjuk azt, hogy számoljuk ezzel a 2/3-al, mert hát a sejt azért tartalmaz még egyszerű molekulákat. Tehát vegyük a petesejt tömegének 2/3-át, vegyük úgy, hogy ez vízből áll, és számoljuk ki hány molekulát jelent ez. A víz moláris tömege 18 g/mol. A számításnál 1.23*10^-5 grammal számolunk. Ebből kijön az, hogy ez 6.83*10^-7 mol vízmolekulát jelent, azaz 4.1*10^17 darab vízmolekulát. Ez is egy nagyságrenden belül helyes kell, hogy legyen, maximum két nagyságrendű lehet a valóságtól való eltérés.


Persze a tömeg többi részét jóval összetettebb molekulák alkotják, amik a tömeghez jelentősen, de a darabszámhoz már kevésbé járulnak hozzá. De megint hasraütéssel mondjuk azt, hogy 10%-al növelik a molekulák darabszámát. Így a petesejtet alkotó molekulák számát nagyon durva becsléssel vehetjük 4.5*10^17 darabnak. Itt is maximum két nagyságrendű lehet a becslés pontatlansága.


A hímivarsejt ezek alapján 5.3*10^12 darab molekulának adódik, ha a tömegét a petesejt 85 000-ed részének vesszük, így a molekulák számát is.


Ez egy nagyon durva becslés, csak a nagyságrendek hozzávetőleges megállapítására szolgál. Tehát a molekulák darabszáma durván 10^12 - 10^17 között – azaz magyar számokkal kifejezve néhány billió és néhány trillió között, angol számokkal kifejezve néhány trillió és néhány kvintillió között – van valahol.

2013. jan. 10. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 2xSü ***** válasza:
100%
Látom, miközben a választ írtam, befutott egy másik válasz, ami hasonló eredményt ad, úgy tűnik a válaszunk helyesnek mondható.
2013. jan. 10. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
55%
Körülbelül 2^100 atom van egy 70kg-os emberben makroelemekkel (H,C,N,O,P,S) számolva. A sejtek száma limfocitákkal (kb 7 mikronos átmérőjű gömb) és 1,3g/cm3-as sűrűséggel számolva körülbelül 2^50-re jön ki, egy sejtben lévő atomok száma így szintén kb 2^50. A molekulákat nem lehet ilyen módon kiszámolni, ahhoz kellene egy átlagos molekulatömeg. Körülbelül 65% víz (2^47,8), ami azt jelenti, hogy a molekulák száma legalább az atomok számának a harmada (2^48,4). Van pár liter levegő a tüdőben, ami az Oˇ2, Nˇ2 miatt csökkenti ezt az arányt, de az tömegre nem számottevő az 1g/cm-es sűrűségével. Ja ez a 2^50 körülbelül 10^15 nagyságrend, ami angolul quadrillion, magyarul billiárd. Ez nagyobb a milliárdnál, billiónál, de kisebb a trilliónál. Ha valaki 70kg-nál nagyobb súlyú, akkor több sejtje van hasonló atomszámmal, szóval ez nem függ a kg-októl, csak a sejtszám... A sejtek átmérője, összetételük erősen függ attól, hogy milyen típusú sejtről van szó, van kb 200 féle emberi sejt, mindegyik különböző, kb 1 és 200 mikron közöttiek, több közülük a kisebb, valahol 10 mikront írnak átlagos átmérőnek, az tovább csökkenti a sejtenkénti atomszámot a billiós nagyságrend felé...
2014. jan. 8. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Az előzőt kiegészítve, ha a sejtenkénti atomszám a térfogattal arányos (márpedig az, ha minden sejt hasonló sűrűségű és összetételű), akkor ebből a 7 mikronos sejtekre vett 10^15 atomszámból lehet következtetni a kisebb és nagyobb sejtekre is. A 1÷100 mikronos mérettartományra, így durván 10^12 és 10^18 közötti nagyságrendek jönnek ki a sejtenkénti atomszámra, szóval az előző hozzászólások többé-kevésbé helyesek.
2014. jan. 8. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!