Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért kell több munkát végezni...

Koppány6024 kérdése:

Miért kell több munkát végezni, hogy ugyanannyi töltést átjuttassunk egy ugyanolyan hosszú vezetékdarabon (aminek kicsi az ellenállása) mint egy ellenálláson? Az elektronok viselkedésére vagyok kíváncsi a két anyagban.

Figyelt kérdés

2013. jan. 13. 20:15
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Miért kéne
2013. jan. 13. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 NoodIy ***** válasza:
Arra vagy kiáncsi miért nagyobb az ellenállás ellenállása mint a vezetéké?
2013. jan. 13. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Nem. Azt tudom hogy anyagfüggő. Arra vagyok kíváncsi, hogy az elektronok mit csinálnak másképpen egy nagy és egy kis ellenállású anyagban és miért esik nagyobb feszültség egy nagyobb ellenállású anyagon mint egy kis ellenállású anyagon.
2013. jan. 13. 20:33
 4/12 anonim ***** válasza:
Most csak a huzalellenállást veszem példának. Huzalellenállásnál úgy oldják meg a nagy ellenállást, hogy nagyon hosszú, de nagyon vékony vezetéket tekernek egy tengely köré, tehát valójában az ellenállás nem is olyan hosszú mint ahogy képzeled. A viselkedésük egyébként azonos, tehát próbálják tovább lökdösni egymást a fématomtörzsek között, csak a vékony vezetéknél kevesebb hej áll a rendelkezésre, mint a vastagnál. Úgy képzeld el mint a vastag, és a vékony vízvezetéket, a vastagba alapból sok víz(szabad elektron) van, és sok víz tud rajta át menni, míg a vékonyban kevés víz van, és kevés tud csak átmenni egységnyi idő.
2013. jan. 13. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
A vezetőben szabad elektronok vannak amelyek könnyen elmozdulnak a feszültség hatására.Az ellenállásokban kevés a szabad elektron
2013. jan. 13. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Tehát ha két ugyanolyan hosszú és keresztmetszetű, de különböző (vezető)anyagú vezetéket rakok egy áramkörbe akkor ugyanakkora feszültség esne rajta? Tehát a villamos térerősség ugyanannyi elektront tud áthajtani különböző anyagokon?
2013. jan. 13. 20:51
 7/12 anonim ***** válasza:
Ennek kvantummechanikai okai vannak. Az ellenállást tulajdonképpen a rácshibák okozzák, illetve az, hogy az atomok rezegnek (ez is egyfajta rácshibát okoz). Mivel az elektron hullámként viselkedik, a rácshibákon szóródik, ez okozza az ellenállást. Ezért van az, hogy szupravezetőknek nincs ellenállása, azokban az áram nagyon hosszú ideig megmarad.
2013. jan. 13. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Tehát ha minél jobban rezegnek az atomok egy anyagban vagy sok benne a rácshiba akkor annál több elektron(hullám) szóródik rajtuk(nagyobb az ellenállása). Mi történik a szóródott elektronokkal(hullámmal)? Mi okoz rácshibát a rezgésen kívül? Ez a jelenség értelmezhető még a klasszikus fizika módszereivel?
2013. jan. 13. 21:11
 9/12 anonim ***** válasza:
Klasszikusan nem értelmezhető, mert a klasszikus modell szerint az elektronok rugalmasan ütköznek az atomokkal, tehát nem történhetne energiavesztés. A klasszikus modellel egyébként sem lehetne megmagyarázni az ellenállás hőmérsékletfüggését, hiszen miért jelentenének nagyobb akadályt a gyorsan mozgó atomok, mint a lassan mozgók?
2013. jan. 13. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
A többi kérdésedre nem tudok válaszolni, annyira nem értek hozzá :)
2013. jan. 13. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!