Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan szerkeszthető meg az a...

Hogyan szerkeszthető meg az a négyzet, amelynek minden oldalából egy tetszőleges pontja adott?

Figyelt kérdés

2013. jan. 22. 17:26
 1/8 anonim ***** válasza:

Sehogy, ennyiből nem lehet egyértelműen megszerkeszteni egy négyzetet.

Nem tudom, hogy van-e erre bizonyítás, vagy valami, de elkezdtem rajzolgatni a füzetembe, és kapásból sikerült olyan négy pontot összehoznom, amelyekre tetszőleges számú négyzet ráilleszthető.

2013. jan. 22. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 2xSü ***** válasza:

Ha a pontok a négyzet oldalait mind azonos arányban osztják – azaz a négyzet oldalain kijelölt pontok maguk is négyzetet alkotnak –, akkor végtelen sok négyzet rajzolható, de van eset, mikor csak egy négyzet rajzolható.


Most nem ugrik be a megoldás így kapásból, de még gondolkodom rajta.

2013. jan. 22. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Ha vektorokkal ábrázoljuk, akkor felírható egy 20 ismeretlenes egyenletrendszer, ami 20 egyenletből áll, szóval elvileg egyértelműen megoldható.
2013. jan. 23. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 2xSü ***** válasza:
#3: Erre én is gondoltam. Viszont az nem szerkesztés, hanem számolás. Én mindenesetre egyelőre hanyagolom a témát.
2013. jan. 23. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A számolás meg a szerkesztés azért eléggé összefügg. Ha a vektoregyenletekvől le tudom vezetni, hogy az a oldal vektora pl. másik két ismert vektor valamilyen kombinációja (pl. 2x+3y), akkor azt meg is tudom szerkeszteni.


De persze a ránézésre 20 egyenlet meg a 20 változó még nem garantálja, hogy megoldható, vagy hogy egyértelmű a megoldás, csak egyelőre nem zárja ki.


Szerintem jó kis feladat.

2013. jan. 23. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Wadmalac ***** válasza:

Első lépésként vedd figyelembe, hogy két oldal egy-egy pontja között a négyzetnek lesz egy sarka, ami természetesen derékszögű. Ebből indított egyik oldalegyenes áthalad az egyik ponton, a másik a másik ponton. Mindezt összevonva, ha én két ilyen oldalpont fölé rajzolok egy Thalész-félkört, akkor a négyzet két pont közé eső sarka ezen tutira rajta lesz.

Ez körbe eljátszható mind a négy sarokra.

Most el lehet gondolkodni, hogy az oldalegyenes két ilyen egymás melletti Thalész-félkörön kijelöl két sarkat, miközben áthalad egy előre megadott oldalponton.

Az ezzel szemközti oldalponton ezzel párhuzamos, a másik kettőn erre merőleges oldal halad át. Valahogy ezt kellene továbbgondolni a megoldáshoz.

2013. jan. 23. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Wadmalac ***** válasza:
Egyébként valóban lehetséges olyan pontmegadás (sőt szinte mind ilyen), hogy végtelen sok négyzet szerkeszthető rá. Amennyiben ppl. a négy pont önmagában is egy négyzet négy sarka, végtelen sok megoldás van.
2013. jan. 23. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 ataaa ***** válasza:
Ha a négyzet egy tetszőleges A(X,Y) pontját ismeretlennek vesszük, akkor két szomszédos oldalon lévő pontok és ezen a ponton áthaladó egyenesek merőlegesek egymásra, és A pontban metszik egymást. Ebből kell kiindulni, de nekem most mennem kell... :-)
2013. jan. 23. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!