Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Y'' (x^2+1) =2xy' differenciál...

Y'' (x^2+1) =2xy' differenciálegyenlet megoldása? Y (o) =0 és y' (1) =2 Y (x) =? c1=? - konstans 1 c2=? - konstans 2

Figyelt kérdés
Kérek valakit ha tudja a megoldást vezesse le nekem mer istenér nem birok rájönni. felőlem papírra nyugodtan és átdobja emailen.
2013. jan. 26. 15:11
 1/4 anonim ***** válasza:

Remélem, jól értem a feladatot (zavar a kis y, nagy Y).

Akkor átírva:


y" = 2x/(x^2+1)*y'


Első lépés rendszám csökkentés, bevezetjük a p függvényt legyen

p=dy/dx=y'. Ekkor egyenletünk


p' = 2x/(x^2+1)*p alakot ölt.


Ez már elsőrendű, ráadásul szétválasztható változójú differenciálegyenlet. Más formában írva:


(1/p)dp = [2x/(x^2+1)]dx Integrálva:


∫(1/p)dp = ∫[2x/(x^2+1)]dx+C


A bal oldal integrálja ln|p|


A jobb oldalon vegyük észre, hogy f'(x)/f(x) alakú integrandus van, hiszen (x^2+1)' = 2x. És


∫[f'(x)/f(x)]dx = ln|f(x)|+C így


∫[2x/(x^2+1)]dx = ln|x^2+1|+C = ln(x^2+1)+C


mert x^2+1 mindig >0. Továbbá legyen C=ln(c1) c1>0. c1 - konstans, az 1-et alsó-indexbe írnám. Egyenletünk:


ln|p| = ln(x^2+1)+ln(c1) alakot öltött, amiből


|p| = (x^2+1)*(c1) Integrálva


y = ∫[(x^2+1)*(c1)]dx+(c2)


y = (c1)*[(x^3)/3+x]+(c2)


A peremfeltételek:


y(0)=0 miatt (c2)=0

y'(1)=2 miatt (c1)=1


Neked hagyom annak vizsgálatát, hogy mi következik abból, hogy


|p| = p ,ha p≥0 és

= -p

2013. jan. 28. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Lemaradt a végéről (a szándékoltnál előbb ment el a válasz):


|p| = -p ,ha p<0.


Én ugyanis csak a |p|=p esetet vizsgáltam.

2013. jan. 28. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Igen, mondat eleje miatt a rendszer automatikusan naggyá tette az y-t. Köszönöm a választ, az f/f'-t nem ismertem fel. De a wolfram se. :)
2013. febr. 2. 18:04
 4/4 Gerixx válasza:
oszd el a sajtot a pirossal aztán szorozd meg a űrlények négyzetgyökével és csapd magad arcon aztán pörögj körbe háromszor jobbra aztán kétszer balra és oszd el magad zölddel így megkapod hogy a sajtban vannak lyukak és finom
2013. febr. 9. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!