Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nektek is más eredmény jön...

Nektek is más eredmény jön ki, mint a kalkulátornak?

Figyelt kérdés

[link]


Van egy diákhitelem, már a negyedik szemeszteremet fogom kezdeni egy közgazdász képzésen. Ki akartam számolni egy mértani sorral, hogy mennyivel fogok tartozni. A következő jött ki:


7 félévet kell fizetnem, minden félévben 200 000 a tandíj. A kamat 8% volt amikor felvettem, évenként van a hitel fordulónapja. Mivel fél évente kapom meg az igényelt összeget, és páratlan számú a szemesztereim száma, valamint nem fél évente, hanem évente van a fordulónap, ezért a kamat 1.08-as szorzójából gyököt vonok, és így tudok hét időszakkal számolni. (Ha csak simán elosztanám kettővel, akkor olyan lenne, mintha fél évente tőkésítenék a kamattartozást, és nem évente.)


A következő formula jön ki.

200 000*((1,0392^7)-1)/(1,0392-1)


Ennek a végeredménye 1 576 020 forint.

Az index szerint, viszont nekem 1 642 845 forint tartozásom lesz. Ezt vajon hogyan számolták ki?



2013. jan. 26. 21:46
 1/4 A kérdező kommentje:
Bocs nem a tandíj, hanem az igényelt összeg annyi, a tandíj 180 000.
2013. jan. 26. 21:47
 2/4 anonim ***** válasza:

Én úgy látom, hogy a különbség kb annyi, hogy rászámoltak még egy kamatot.


1. időszak elején felveszel 200K Ft-ot.

2. időszak elején kamatozik + újabb 200K Ft ez együtt 407846


...

7. időszak elején felveszed az utolsó részletet, tartozás: 1575974 vagyis nagyjából ugyanazt számoltuk.

7. időszak végén erre jön a kamat: 1.637.800Ft lesz belőle.


És most kezdheted el törleszteni.

2013. jan. 26. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Ja értem már.
2013. jan. 26. 22:36
 4/4 berezzd válasza:
A kalkulátor nem pontos! Ugye ő nem tudja a jövőbeli kamatot Csak optimista-pesszimista-realista beállításokkal játszik, lehet hogy mikor számolt nem is 8%-al számolt. Bár szerencsére a kamat az optimista beállításhoz közelít, mer 8-ról levitték 7.75%-ra:)
2013. jan. 30. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!