Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Azt szoktam olvasni, hogy egy...

Azt szoktam olvasni, hogy egy kémiai egyensúly beálltát egy enzim csak gyorsítja, de az arányokat nem változtatja meg egyáltalán. Biztos?

Figyelt kérdés
Ezt nehezen tudom elképzelni, hiszen az enzimhez kötötten mindig lesznek molekulák, amik eleve csökkentik a szabad vagy kötött fázisban lévők koncentrációját összességében, nem?

2013. márc. 3. 10:15
 1/9 Tomcsó ***** válasza:
58%
Ez biztos, az egensúlyt nem tolhatja el, mert akkor nagyon megsértené a termodinamikát, csak az aktiválási energiát csökkenti. Amit írtál az csak szőrszálhasogatás. De ha nagyon bele akarunk menni, akkor az enzim csak katalitikus mennyiségben van benne, ezért elhanyagoljuk a mennyiségét és amit megkötött molekulákat azt is- főleg, hogy nem szokott 100%-ban telítve lenni.
2013. márc. 3. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Hát ez nem szőrszálhasogatás, hanem ha igazam van, akkor azt jelenti, hogy ez csak közelítőleg igaz, márpedig legtöbb helyen ezt nem így írják. Az indoklásod pedig semmiképpen sem lehet jó, mert az egy valóban igaz törvényre alapoz, ami alapján nem lehetne ez csak közelítőleg igaz. A törvény természetesen igaz, csak ennek a kérdésnek a megindoklásában nem ő a kizárólagos és a legfontosabb tényező, hanem valami más.
2013. márc. 3. 10:51
 3/9 Dubi ***** válasza:
Egyik kémiai reakció sem megy végbe soha 100%-ban és mindig csak közelítéseket használunk. Az arányokat az enzim olyan kis mértékben tolja el, hogy az gyakorlatilag nem számít. Végül is kit érdekel, ha 60000 molekula helyett csak 59998 keletkezik az enzim blokkolása miatt?
2013. márc. 3. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Tomcsó ***** válasza:

No akkor.

Mivel az összes enzimkinetikai számítás modellek alapján történik, ezért ajánlom figyelmedbe Briggs Haldane kinetikát. Az elméletük az ES/dt=0, azonban a kezdeti feltételek numerikus megoldása a következő ábrát adja>>>

[link]

2. ábra (egyébként az gáz,hogy nem jó helyen van ez az ábra, de most pont kapóra jött)

Ez alapján az ES komplex mennyisége a reakció előrehaladtával egyre csökken ( A k-2 mindig el van hanyagolva ilyen modellek esetén). Ha még ezt se hanyagolod el akkor gondolj arra, mikor a sav-bázis eggyesúlyoknál (gyenge savaknál)elhanyagolod az alfát. Az eredményen ezredekbe változtat.)

Most nem vagyok hajlandó végigszámolni, de biztos vagyok benne, hogy e-15 nagyságrendekbe változtat az eredményen.


És mi van akkor, ha a reakció végén Hg adok az oldathoz, vagy felmelegítem és a fehérjék szétesnek? Abban az esetben már újra él a törvény?



Egyébként a legegyszerűbb magyarázat:

Az arány állandó, azaz ha spontán vagy enzim jelenlétében megy végbe a reakció ugyan az lesz a vége.

ÉS akkor is ha fele annyi kezdeti anyagot teszel bele akkor is az arány ugyanaz lesz.

Ha a reakció felénél kétszer annyi terméket beledobsz, akkor vissza alakul és ugyan az az arány lesz.

Ha enzimes reakció túlfut, akkor egy kicsi vissza alakul és fordítva- dinamikus egyensúly!


Remélem most már megérted mi a lényeg, hidd el nagyon okos emberek találták ki és még okosabb emberek tesztelték.

2013. márc. 3. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Miért mondod, hogy akik tesztelték azok okosabbak?
2013. márc. 3. 23:41
 6/9 Tomcsó ***** válasza:
Most kötözködni jössz ide vagy a megoldást keresed?
2013. márc. 4. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Csak kérdezem, mert megütte a fülemet, nem kötözködök, kíváncsi vagyok, hogy miért mondtad. Vagy nem volt oka?
2013. márc. 4. 13:48
 8/9 Tomcsó ***** válasza:

Tényleg kötözködő vagy...

Ebben az esetben eszmecserét folytathatnánk az "okos" kifejezésről is. Mi az hogy okos, sőt még jobb kérdés mi az hogy okosabb.

A modell felállítói idejében még nem voltak olyan mély ismeretek az enzimekről mint manapság.

Azaz, a mai kutatók tud háttér tudással vannak felszerelkezve, mint régen, ezért úgy gondolom, hogy okosabb - ebből a szempontból.

Ha nem nagy gond, megírnád nekem privátba, hogy hány éves vagy és miért izgat ez téged annyira?

2013. márc. 4. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Ezt nehezen tudom elképzelni, hiszen az enzimhez kötötten mindig lesznek molekulák, amik eleve csökkentik a szabad vagy kötött fázisban lévők koncentrációját összességében, nem?"

Figyu, mondjuk van egy proteáz enzimünk, ami a peptidkötéseket hasítja. A peptidkötés hidrolízisekor bekövetkező szabadenergia változás -12KJ/mol.

A feladat 1: számítsd ki a dipeptid-peptid egyensúlyra jellemző Kd-t.


Fogsz egy 1ml-es reakciót, amibe beleteszel 1mM dipeptidet. és egy darab enzimet, ami a dipeptid-peptid kötés hidrolízisét katalizálja. Ok, akkor feladat 2: most megint számítds ki a Kd-t. És mutass rá, hogy hol, miképpen avatkozott be a az enzim az egyensúlyba.

2013. márc. 12. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!