Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy oldatban mászkálnak A...

Ha egy oldatban mászkálnak A és B molekulák, és a kettő össze is kapcsolódhat, mert az energetikailag kedvező, akkor hosszú idő után mi lesz az egyensúly? Mit kell ehhez tudni?

Figyelt kérdés
sűrűség, kötési energia, hőmérséklet, és diffúziós együtthatók? ez elég?

2013. márc. 2. 16:59
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
Az A, B és AB molekulák szabadenergiáját kell tudni, abból jön az [A].[B]/[AB] egyensúlyi állandó. Ezek mind függenek a hőmérséklettől és a nyomástól. A diffúziós együttható és a sűrűség nem kell, mert az csak az egyensúly beállásának az idejét befolyásolja.
2013. márc. 2. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:
És gázban ugyanez a helyzet? Milyen nyomás? parciális nyomás kell?
2013. márc. 2. 18:56
 3/23 Silber ***** válasza:

Az egyensúlyi állandó értéke független a nyomástól, és hőmérséklettől? Ez így nem kerek. Akkor miért kedvez az exoterm folyamatoknak a megfelelő mértékű hűtés, endoterm esetén pedig a hőbevitel?

Nyomás pedig nagyon fontos a gáz halmazállapotú reagensek esetén, amennyiben mólszámváltozás történik.

2013. márc. 2. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 Dubi ***** válasza:
Ennél jóval bonyolultabb a dolog. Ami mindenhol számít, az az aktivációs energia és a hőmérséklet. A koncentráció/nyomás általában csak a reakció sebességét befolyásolja! Ezen felül van egy mixre jellemző úgynevezett elő-exponenciális együttható, ami minden jellemzőt magába foglal adott esetben. Ugyanis rengeteg minden számít a reakciókinetikában, a szabadsági fokok meghatározzák hogyan mozog egy molekula, a molekulák különböző mértékben akadályozzák egymás mozgását. Szerves kémiában rengetegszer hiába lenne kedvező egy reakció, egyszerűen nem fog végbemenni, mert sokszor az oldalláncok elzárják az érkező molekulák útját, eliminációkor ha a leszakítandó részek nincsenek 180 fokban egymáshoz képest, akkor nem fog tudni kialakulni a pí kötés...Pár példát mondtam csak, tényleg rohadt sok minden számít. Minden vegyületet és mixet egyenként meg kell vizsgálni, persze vannak szabályok ami alapján következtethetsz, de általánosítani lehetetlen.
2013. márc. 2. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:
És az aktivációs energia és a hőmérséklet függvényében mi lenne a közelítő képlet? Vagy hol tudok utánanézni?
2013. márc. 2. 22:20
 6/23 Silber ***** válasza:

Dubi: nagyon szépen körbeírtad az Arrhenius-egyenletet. De nézzük csak meg közelebbről:

r=K*[c]=k*e^-(E/[RT])*[c]

r - reakciósbesség

[c] - a koncentrációk reakcióról reakcióra változnak a rendűségtől függően, ezért egy univerzális [c]-vel helyettesítettem, melybe belefoglalandó az összes koncentrációfüggőség

k - preexponenciális tényező

E - aktivációs energia

R - univerzális gázállandó

T - hőmérséklet


No lám, mit látunk... Negatív kitevő nevezőjében található a hőmérséklet. Ergó MINDEN reakciónak alapjáraton a hőmérséklet növelése kedvez a reakciókinetika alapján. Azonban ismeretes, hogy sok reakciónak az alacsony hőmérséklet kedvez. Hogy miért? A termodinamika miatt. Az endoterm folyamatoknak energiabefektetésre van szükségük, hogy az egyensúly eltolható legyen a termékek keletkezésének irányába. Tehát a nagyiparban a kettő kényes egyensúlyát tartva állítják elő az elérhető legnagyobb hatásfokkal a termékeket.

A különféle térszerkezeti problémák pedig mind-mind belesűrűsödnek a preexponenciális tényezőbe, azon belül is a k konstansba (értéke változik a hőmérséklettel).

Minden reakció leírható a fentebbi összefüggéssel.


Kérdező: az adott reakciókra jellemző aktiválási energiákat táblázaton formában meg lehet találni megfelelő szakkönyvekben.

2013. márc. 2. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 Dubi ***** válasza:
Nem neked mondtam Silber :) De köszönöm a választ! Ha jól látom, te inkább a reakciósebességről beszélsz (r), én csak az egyensúlyi állandót jártam körbe. Abban, ha jól tudom, nem számít a koncentráció és a nyomás.
2013. márc. 2. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:
ésha háromféle dolog van, akkor arra az igaz, hogy páronként felírhatók rájuk az egyensúlyi egyenletek?
2013. márc. 2. 23:21
 9/23 Silber ***** válasza:

Már hogy ne befolyásolná a reakciósebesség az egyensúlyi állandót...

K=r+/r-

K - egyensúlyi állandó

r+ - az "odaalakulás" sebessége

r- - a "visszaalakulás" sebessége

A nyomást pedig kifejtettem, mikor van szerepe.

2013. márc. 3. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 Dubi ***** válasza:
Megtaláltam ezt az összefüggést a jegyzeteim között, rendben, igazad van :)
2013. márc. 3. 04:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!