Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A nehézségi gyorsulás tulajdon...

A nehézségi gyorsulás tulajdonképpen a gravitációs vonzás és a centrifugális erő összhatása?

Figyelt kérdés
2009. szept. 16. 18:45
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:
Inkább csak pontatlan, mert nem mondja, hogy a Föld pontosan melyik fajta forgására érti. A Föld forog egyrészt saját tengelye körül, másrészt a közös tömegközéppont körül is. Amennyi a sulinetes idézetből kiderül, az vonatkozhat ez utóbbira is, a dagályhullám kialakulása mögött csak ez utóbbi áll, a tengely körül forgásnak nincs hozzá köze.
2009. szept. 18. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 A kérdező kommentje:

Kezdem érteni.


Első kérdésem:

Egyszer a Földnek a Föld-Hold rendszer tömegközéppontja körüli forgásával magyaráztad annak okát, hogy a Föld Holdtól távolabbi felén is dagály van. (Azt hiszem, hogy ezt már értem.)

Egyszer pedig így:

"A tehetetlenségi erőnek köszönhetjük például az árapály jelenségét, hogy a Holddal ellentétes oldalon is dagály van, ugyanis a Föld szabadon esik a Hold felé, és a víztömeg némiképp lemarad, de a Földhöz rögzített koordinátarendszerben ez külön erőként jelentkezik. "


Úgy vélem, valami összefüggést nem értettem meg... Azt már inkább nem feltételezem, hogy megint ellentmondást találtam.:D


Második kérdés:

"A két égitest közös tömegközéppontja nem esik egybe a Föld tömegközéppontjával, hanem a Hold felé található - természetesen még jóval a felszín alatt. Ettől a ponttól legtávolabb a Föld átellenes oldala lesz,"


Az, hogy ettől a ponttól legtávolabb, ugye úgy értendő, hogy ettől a ponttól a Földön belül a legtávolabb, ugye?

2009. szept. 18. 02:22
 23/24 anonim ***** válasza:

"Első kérdés"


Ez igazából valóban az én hibám, de nincs ellentmondás. Arról van szó, hogy ami az egyik koordináta-rendszerben tehetetlenségi erő, az a másik koordináta-rendszerben centrifugális erőként jelentkezik. Ha kívülről szemléljük a rendszert, akkor a Föld valóban szabadon esik a Hold felé, a Hold meg a Föld felé, viszont a Föld-Hold rendszerhez rögzített koordináta-rendszerben a Föld forog a tömegközéppont körül. Így az egyik esetben tehetetlenségi erő, a másikban centrifugális, ez csak viszonyítás kérdése. Erre valóban nem tértem ki.


"Az, hogy ettől a ponttól legtávolabb, ugye úgy értendő, hogy ettől a ponttól a Földön belül a legtávolabb, ugye?"


igen.

2009. szept. 18. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 A kérdező kommentje:

Ebben a részben már mindenre kaptam választ, szóval le is zárhatjuk az itt folytatott beszélgetést.


Szóval köszönöm neked és a többieknek is!

2009. szept. 18. 10:11
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!