Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A gravitáció alapján nincs...

A gravitáció alapján nincs szabad akarat?

Figyelt kérdés
Bolygókról szoktak beszélni, hogy vonzzák egymást. A nagyobb erősebben húz, mint a kicsi. Az a cselekvés, hogy egy ember előre lép 10 métert, majd megáll, leírható a gravitáció törvényeivel? Ha igen, akkor ez nem azt jelenti, hogy nincs szabad akarat? Vagy szebben megfogalmazva, ez nem azt jelenti, hogy eleve el van minden rendelve és nem történhet meg csak egyféleképpen minden?

2013. ápr. 5. 10:25
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Mi köze van a bolygóknak a szabad akarathoz? Melyik bolygónak van tudata? Mert tudat nélkül nincs szabad akarat.
2013. ápr. 5. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

A gravitáció és a szabad akarat egymástól független két dolog.

A gravitáció az anyag tulajdonsága. Ennélfogva gravitációs tered neked is van, más szóval a föld vonz téged, te pedig a földet. Csak a te vonzásod mérhetetlenül kisebb.

Az akarat az ember szellemi tulajdonsága és a tudatával van kapcsolatban, nem a gravitációval.

2013. ápr. 5. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Két olyan dolgot akarsz összemosni, aminek semmi köze egymáshoz. Az egyik a fizika, a másik a filozófia. Ne sérts meg. /fizika szakos hallgató/ :P
2013. ápr. 5. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

A kapcsolat a következő. Megy, szalad a kicsi bolygó a nagy felé, persze a nagy is, csak az nem szalad, hanem úgy komótosan megy.


Szóval mozgás a témakör.


És van az ember, aki tele van érzelemmel, olaszosan éli életét és sokat ordibál és főleg mutogat a kezeivel.

És ő is megy, fut szalad, erra-arra, időnként megáll, majd tovább szalad.


Szóval mozgás a témakör.


Az olaszt húzza a Föld nevű bolygó, nem engedi. Az olasz egy rettentő furcsa alakú bolygó, és a pályája is érdekes és ugyanakkor nagyon érzelmes ember. Sok érzelme is van.


Ez az olasz felülírja a gravitáció törvényét vagy sem? Ez az olasz azt csinál amit akar, arra megy amerre akar, vagy arra megy amerre mennie kell a gravitáció alapján, tehát az agyában lévő részecskék úgy vonzzák egymást, hogy abból egy olyan együttállás alakul ki, ami olyan gravitációs erőt fejt ki, hogy az olasz jobb lába behajlik, majd az agyban olyan együttállás alakul ki, mely a láb izmait ráveszi az előre fele mozgásra?

2013. ápr. 5. 11:23
 5/14 anonim ***** válasza:
79%
Értem az elképzelésed, csak nincs semmi értelme. Fizikailag hülyeség. Oda mész, ahova akarsz, ez a szabad akarat. Ilyen bonyolult pályája semmilyen testnek nem alakulhat ki, mert fizikailag lehetetlen. Az elmélet tehát cáfolva.
2013. ápr. 5. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

"Az a cselekvés, hogy egy ember előre lép 10 métert, majd megáll, leírható a gravitáció törvényeivel?"

Nem írható le. A gravitáció csak "arról szól", hogy minden tömeggel rendelkező test körül gravitációs erőtér van, ami egy másik, tömeggel rendelkező testre a gravitációs erőtörvényben leírt módon hat.

Tehát rád hat a Föld gravitációja, ezért nem szállsz el a világűrbe, ha felugrasz. Viszont az, hogy mész előre 10 métert, nem a gravitáció műve. Segít benne a gravitáció, mert a rád ható nehézségi erő hatására lép fel súrlódási erő a lábad és a talaj között, így tudsz elmozdulni. Viszont nem a gravitáció mozgat téged, hanem az izmaid ereje, amelyet te magad irányítasz, a saját döntésed alapján.

Ha nagyon szőrszálhasogató akarsz lenni, tulajdonképpen nincs szabad akarat, mindent eleve elrendeltek a természeti törvények. Hiszen az agy is csak egy szerv, fel lehet térképezni a szerkezetét, le lehet bontani olyan szintre (sejtek, molekulák, atomok vagy bármi más), amit a legalapvetőbb természeti törvények (mondjuk a négy alapvető kölcsönahatás) tökéletesen leírnak, tehát előre meghatározható minden gondolatunk.

Csakhogy egyrészt még nem tart itt a tudomány, nem tudjuk ennyire részletesen feltkérképezni az emberi gondolkodást, másrészt ha ez menne is, annyira összetett, sokváltozós modelleket kellene alkotnunk, amiben nem lennének egyértelmű megoldások. Olyasmi lenne, mint a fizikában a kvantummechanika: pontos végeredményt sosem kapnánk, csak várható valószínűségeket. Ez meg messze van az eleve elrendeléstől.

2013. ápr. 5. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
40%
Az, hogy kevés a számítási kapacitásunk vagy az ember valószínűségi alapon működik még nem jelenti azt, hogy van szabad akarata. A szabad akarathoz feltételezni kellene a lélek létezését, amire jelenleg semmi nem utal.
2013. ápr. 5. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Uhh, mennyi zagyvaság.


„mozgás a témakör” – persze neked kényelmes úgy beállítani, mintha a Mars mozgása meg Giorgio napi rutinja ugyanaz a témakör lenne. Esetleg még bele lehetne venni, hogy a számítógép nem mond-e ellent a gravitációnak, mert a ventilátor forog benne, azaz mozgás a témakör. Csak sajnos ez nem így van.


„Az olasz egy rettentő furcsa alakú bolygó” – Nem bolygó. Akkor lenne bolygó (vagy mondjuk inkább műhold), ha kilőnénk az űrbe, oszt’ keringene. Nem is tudna akkor akármerre menni, akármilyen érzelmes.


„arra megy amerre akar, vagy arra megy amerre mennie kell a gravitáció alapján” – A gravitáció törvénye csak azt az egy szabályt mondja, hogy nem tud felfelé lebegni. (Ugrálni tud, de mindig leesik, illetve nagy nehezen mászni, ha akar.) Tehát csak a felszínen tud rohangálni, mondjuk úgy, hogy 2 dimenziósan, pedig 3D-ben sokkal nagyobb szabadsága lenne, belebeghetne a 10. emeleten lakó szerelméhez az ablakon át.



Tehát ha az érzelmek felülírnák a gravitációt, akkor Giorgio barátunk ejtőernyő nélkül ugorhatna ki egy repülőgépből, míg az érzelemmentes német Hans hatalmas ernyőt kellene, hogy a hátán cipeljen.


Az agyban levő anyagok nem a gravitációs erőteret görbítik, hanem az izmok összehúzódását serkentik.



„A szabad akarathoz feltételezni kellene a lélek létezését, amire jelenleg semmi nem utal.” – Ez nem igaz. Nem kell feltételezni. Az MI kutatások például pont abból indulnak ki, hogy lehetséges olyan gépet gyártani, ami megkülönböztethetetlen az emberi gondolkodástól, azaz szabad akarata van.

2013. ápr. 5. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Ejj, én tudom miről van szó. Egyszerűen a gravitációs egyenletek egyszerűsége, és helyessége (tehát hogy mindig jól működnek ezek az egyenletek) ébresztette rá a kérdezőt arra, hogy lehet, hogy minden dolog mögött amit látunk, ugyanilyen egyszerű egyenletek vannak, és hogy ezek az egyenletek amik a világot leírják, mind determinisztikusak, tehát csak egy végkimenetel lehet, egy adott időpontban lévő állapotok egyértelműen meghatározzák a következő időpontban lévő állapotokat, stb.


Kérdező, ez magyarul a determinizmus filozófiája. Van, aki hisz benne, van aki nem. Bizonyítani egyenlőre még nem tudjuk (és ki tudja, lehet nem is lehetséges a bizonyítása).

[link]


"A szabad akarathoz feltételezni kellene a lélek létezését, amire jelenleg semmi nem utal."

- kivéve az öntudatot, ami nekem biztosan van, és sok más ember is állítja, hogy van neki. (Persze állíthatják ezt úgy is, hogy igazából nincs, csak a belső állapotaik (neuronok+ a köztük lévő szinapszisok) és a környezettől kapott inputok hatására mondják ezt. Én viszont magamnak nem "hazudhatok")

2013. ápr. 5. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

" Egyszerűen a gravitációs egyenletek egyszerűsége, és helyessége (tehát hogy mindig jól működnek ezek az egyenletek) ébresztette rá a kérdezőt arra, hogy lehet, hogy minden dolog mögött amit látunk, ugyanilyen egyszerű egyenletek vannak"


A jól működő egyenleteinkről bizonyos időközönként kiderül, hogy hibásak. Kopernikusz-kepler-Newton-Einstein.

Most úgy néz ki gravitációs erő nincs, csak hatás amely a téridő görbülete okán keletkezik. Szóval alig tudunk valamit:)

2013. ápr. 5. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!