Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A gravitáció alapján nincs...

A gravitáció alapján nincs szabad akarat?

Figyelt kérdés
Bolygókról szoktak beszélni, hogy vonzzák egymást. A nagyobb erősebben húz, mint a kicsi. Az a cselekvés, hogy egy ember előre lép 10 métert, majd megáll, leírható a gravitáció törvényeivel? Ha igen, akkor ez nem azt jelenti, hogy nincs szabad akarat? Vagy szebben megfogalmazva, ez nem azt jelenti, hogy eleve el van minden rendelve és nem történhet meg csak egyféleképpen minden?

2013. ápr. 5. 10:25
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

"„A szabad akarathoz feltételezni kellene a lélek létezését, amire jelenleg semmi nem utal.” – Ez nem igaz. Nem kell feltételezni. Az MI kutatások például pont abból indulnak ki, hogy lehetséges olyan gépet gyártani, ami megkülönböztethetetlen az emberi gondolkodástól, azaz szabad akarata van."


Vagyis építenek egy olyan gépet, amely bonyolultságát tekintve megközelíti az emberi agyat így nem tudjuk előre megmondani, hogy egy adott helyzetben hogy fog dönteni. Ez rendben van csak én mást értek szabad akarat alatt.

2013. ápr. 5. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

"- kivéve az öntudatot, ami nekem biztosan van, és sok más ember is állítja, hogy van neki. (Persze állíthatják ezt úgy is, hogy igazából nincs, csak a belső állapotaik (neuronok+ a köztük lévő szinapszisok) és a környezettől kapott inputok hatására mondják ezt. Én viszont magamnak nem "hazudhatok")"


Öntudat van, azt nem tagadom, én abban kételkedek, hogy van az emberben valami misztikus összetevő, amitől több lesz mint atomok sokaságának egyfajta elrendeződése.


Egyébként a mindennapjaimat én is úgy élem mintha lenne szabad akaratom, a determinista világnézetet elég nehéz átültetni a gyakorlatba, nem is nagyon próbálkozom vele.

2013. ápr. 5. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

"én abban kételkedek, hogy van az emberben valami misztikus összetevő, amitől több lesz mint atomok sokaságának egyfajta elrendeződése."


Pedig több. Egyetlen atomban, sőt, egy atom egyetlen elektronjában is megvan ez a misztikum. Úgy hívják, hogy Heisenberg-féle határozatlansági elv ;)

2013. ápr. 6. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 Pietrosol ***** válasza:

blacksquare!


"Öntudat van, azt nem tagadom, én abban kételkedek, hogy van az emberben valami misztikus összetevő, amitől több lesz mint atomok sokaságának egyfajta elrendeződése."


Ezek szerint azt gondolod, hogy az anyag egyszer csak önmaga számára vezérlő elveket alkotott és ezeknek az elveknek engedelmeskedik, majd egy idő után ezeket az elveket felrúgja és elpusztítja önmagát?!


Ha így van, mármint így gondolod, akkor ez tömény okkultizmus vagy misztika, amely egy olyan vezérlést vízionál, amely vezérlő nélkül működik.


Szabad akarat, csak abban az esetben működik, ha azt semmiféle, múltból kondícionált elmeminta vagy érzelem, ösztön nem befolyásolja. Tehát ténylegesen szabad, azaz semmi nem gyakorol rá hatást.

2013. ápr. 6. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!