Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől függ egy atom/elem/molek...

Mitől függ egy atom/elem/molekula polarizálhatósága?

Figyelt kérdés

Az olyanokkal tisztában vagyok, hogy ionizácios energia, EN és ezek összefüggései, de a polarizálhatóságot nem igazán értem.

Köszi a segítséget. :))



2013. ápr. 13. 08:38
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Minden atommag körül homogén és nagyjából gömbszerű az elektronfelhő, tehát nincsenek pólusai (hasonlóképpen mint egy apoláris molekula). Ellenben ha torzítjuk az atommag elektronfelhőjét, akkor az egyik részén sűrűbb lesz az elektroneloszlás, a másik oldalon ritkább, tehát polarizálódik az atom. Ezt a műveletet nem lehet minden atommal könnyen megcsinálni, az atomban ható erőktől függ, ezt hívjuk polarizálhatóságnak.
2013. ápr. 13. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A mérettől függ. Minél nagyobb az atom vagy molekula, így az elektronfelhő is, annál könnyebben polarizálható.
2013. ápr. 13. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Tehát akkor ha jól értem, akkor ez főleg az atomrádiusztól és az elektronegativitástól függ ugye?

Hiszen a kisebb EN atomok általában nagyobbak, kevésbé vonzzák magukhoz az elektronjaikat.

2013. ápr. 13. 22:08
 4/4 Ozmium42 ***** válasza:
100%

Üdv!


A lényeg a méret! A főcsoportban lefelé haladva az elemek egyre jobban polarizálhatóak. A legkézenfekvőbb példák a halogének. A fluor a legkevésbé, a jód a legjobban polarizálható. Az elektronegativitással fordított arányosság lehet, de nem tudom, mennyire meghatározó ez. Inkább az fontos, hogy a jód külső elektronhéja már sokkal távolabb van az atommagtól, mint a fluoré, ezért könnyebben polarizálható.

2013. ápr. 19. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!