Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mért rendelkeznek az elektrono...

Mért rendelkeznek az elektronok illetve a protonok negatív és pozitív töltésekkel. Honnan származik ez a töltötség?

Figyelt kérdés

Vannak más elemi részecskék amik rendelkeznek töltötséggel ezen két elemi részecskén kivül? köszi

Nem leszolni, és pls érthetően irjátok le mert még csak 9.-es vok. köszi szépen mindenkinek :)


2013. ápr. 19. 13:49
 1/10 A kérdező kommentje:
Ja igen, tudom ,hogy nem tananyag csak önszorgalomból érdekel.
2013. ápr. 19. 13:50
 2/10 anonim ***** válasza:

"töltöttség" két tével. és "miért". Ezen a szinten már ez is fontos.

Ezek a részecskék a "töltést" nem kapták valahonnan, hanem hanem a különféle megfigyelések során kiderült, hogy ezek a részecskék rendelkeznek bizonyos tulajdonságokkal, amelyekkel más részecskék nem rendelkeznek. Ezt a bizonyos tulajdonságot annak idején elnevezték töltésnek, és az is kiderült, hogy kétféle van. Később, az elektromágneses jelenségek vizsgálatánál megállapították, hogy ezek a tulajdonságok bizonyos helyzetekben kölcsönösen hatnak a mágnességre és viszont. De ez már lehet, hogy messzire vezet.

Az elektron elegendően kicsi, ezért - mai tudásunk szerint - nem ismerünk a negatív töltésnek más hordozóját. A proton viszont nagy. Be is bizonyosodott, hogy valójában a pozitron nevű részecske hordozza a pozitív töltést, és sok vonatkozásban megfelel az ellentétes töltésű elektronnak. A pozitron viszont rendkívül rövid életű, rögtön "beépül" valami más részecskébe, vagy elektronnal találkozva megsemmisül (nagy energiájú fotonok keletkeznek belőlük).

2013. ápr. 19. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Hát egy jó pár részecske van.


A proton tovább bontható 2 db +2/3 elektrontöltésnyi mennyiséggel rendelkező down kvark-ra és egy 1/3-ad töltéssel rendelkező up kvarkra. Ezek önmagában nem léteznek csak ha kapcsolatban állnak egymással


Az elektronnak van 3 féle változata:

-van a sima elektron a proton tömegének 1840-ed része.

-Van egy 207 szer nehezebb elektron a müon. Ez egy instabil részecske a másodperc 2.2 millimod része alatt elbomlik a felük, tehát hétköznapi esetben nem nagyon vannak.

-van egy 3500 szoros elektrontömegű elektron a tau-lepton, ez nagyjából a proton tömegének négyszeresét jelenti.

Ezek mind negatív töltésűek. ez a töltésmennyiség: -1,602*10^-19 C

Ám mindegyiknek van pozitív töltésű párja "anti" párja is.

Az elektronnak a pozitron. Ennek töltése +1,602*10^-19C. Ha ezek találkoznak akkor erős gamma sugárzást bocsátanak ki. ( tehát a fenti butaságot írt, hogy a pozitron bárhova is beépülne, mert nincs ideje rá, amint találkozik egy elektronnal megsemmisül ezt a folyamatot annihilációnak nevezzük.)

És természetesen a müonnak is van párja: antimüon, és anti-tau-lepton, ezeknek a töltése is ugyanennyi( amit elemi töltésnek neveznek)


Akkor vannak még pozitív és negatív tömegű részecskék. Ezeken a kvarkokon kívül amit említettem up és down van még egy pár féle: a bájos kvark töltése +2/3 elemitöltés,a ritka a -1/3-ad. a top +2/3-al és a szépség -1/3-al.( ne tévesszen meg ezek a nevek, ezek valódi nevek, angol fordítással, tehát charm, strange, top, beauty kvarkokról van szó. ( a tömegüket inkább nem írom le, vannak elég "nagy" tömegűek is, van olyan kvark ami kb 4 protontömegű


Ezek sokféleképpen csatlakozhatnak egymáshoz .

Vannak olyanok amik így csatlakoznak egymáshoz, hogy tartalmaznak egy normál kvarkot és annak antikvarkját( mert hogy a kvarkoknak is van antirészecskéjük( ennek minden paramétere ugyanaz mint az eredetié csak a töltése már). Ebből elég sokféle részecske lehetséges. És mindegyiknek van töltése.

Ezt talán megérted így 9. osztályosan, de a többihez igen komoly matek/csoportelméletbeli ismeretek kellenének.

2013. ápr. 19. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

A töltések okát lehet firtatni, és meg lehet magyarázni, hogy hogyan lesz töltése valaminek, de nem szavakkal, hanem kőkemény matematikával.


Ennyit lehetne írni szavakkal:

a töltött részecskék képesek virtuális fotont elnyelni, illetve kibocsátani bizonyos valószínűséggel. Nagyjából ennyiről lenne szó, de azt, hogy ez a folyamat a virtuális foton emisszió és abszorpció hogyan jár ilyen hatással ( amit töltésnek tekinhetünk)hát azt már nehéz lenne megmagyaráznom.Matek nélkül. Én írtam az egyel fentebbi postot is,ha érdekel akkor írj pm-et nyugodtan és válaszolok(legalábbis megpróbálok érthetően matek nélkül megmagyarázni egy pár fogalmat).

2013. ápr. 19. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat,nagyon hasznos :)

Kivétel az első válaszoló aki lényegében semmi hasznosat nem írt,az első két mondat puszta kötözködés. Bírom az olyan embert aki nem tudja de ír :)

2013. ápr. 19. 20:44
 6/10 anonim ***** válasza:

Honnan származik az elektron és a proton elektromos töltése? -ezt kérdezted.


Ehhez vissza kell nyúlni az univerzum, az atomok keletkezéséhez.


Annak idején úgy fogalmaztam meg, hogy univerzumi törvény vagy is Egyetemes rudat. Mert az atomok mindig ugyan azok. akár csillag akár bolygó akár szervetlen vagy épp biológiai anyag alkotója.


Valamikor az Űr Végtelen Terét beporozta egy isteni porszemcse a NEUTRON különböző méretű porszemcséje. Még nem volt más de még energia se, így a végtelen univerzumunkban a legnagyobb hőnek ellentéte a legmagasabb abszolút zérus hideg lehetett. Aminek következtében olyan hatalmas feszítő erő keletkezett a Térben, hogy nagy Tér Rianás következett be -- valahol egy hatalmasabb rianástól ketté repedt, és onnan még több repedés futhatott szét .. a porszemék hatalmas erővel felgyűrődtek csomósodtak felforrósodtak és kialakultak az atomok és az atomok alkotta elemek, -csomósodott bolygók és csillagok, gáz, -és elemek alkotta laza felhők. Kialakult az örök mozgás keletkezés fejlődés és megsemmisülése, vagy átalakulása valami mássá, tökéletesebbé. Felszabadultak az energiák, és megalkották az az univerzum sztrádáit amelyen futkosnak az égitestek és a tömörült galaxisokká összeállt hatalmas univerzumi szigetek.


Az atomi törvények ismétlik önmagukat mindenben a csillagokban bolygókban az univerzum nagy Törvényében és az életben is itt a Földön- de bárhol ahol még élet lehet az univerzumban.


Az atom áll neutronból egy semleges isteni porszemcséből ami mindennek a kezdete volt aztán a felszínén keletkezett egy feszültség ami beleéget és így vált a protoni FEKETE energiává. DE mivel feszültség nem keletkezhet egyetlen pólusúként, így keletkezett a vele ellentétes negatív töltésű elektron Fehér energia is és mivel együtt nem férnek össze elváltak a az elektron kizáródott tisztes távolságra a protontól és lezárja az atom külső burkát.


Jól tudom amit írtam teljesen új elmélet-- bocsi de én ezt tapasztaltammal meg saját látásommal", érzékelésemmel"

2013. ápr. 20. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Dubi ***** válasza:
Jajj, mami... Egyre furább dolgokat találsz ki :D De nem baj, legalább van min mosolyogni :D :D
2013. ápr. 21. 03:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Igazad van Dubi- ezt nem tanítják még"!!

de olvasd tovább;

Mindegyik töltés rendelkezik a vonzás és taszítás képességével.Mindig a külső és belső egyensúly határozza meg a reakciójuk minőségét!


Mi a feszültség, vagy töltése egy részecskének?-- egyáltalán mi az a részecske?


ezen a téren hatalmas káoszt teremtett az agyon variált és egyre több sóder fogalmával a fizikusok világa sajnos... de csak azért, mert fogalmuk sincs arról hogy miképp keletkezett ez a bizonyos feszültség az atomi szinten és sajnos ha ebből tovább gondoljuk, így azt se tudja még, hogy mi is a Földünk magnetoszférája (valamiféle rúdmágnessel filózik) vagy fogalma sincs arról mi teremtette meg a Földünk gravitációs erejét!s mind ez abból adódik hogy fogalma sincs arról miképp keletkezett az univerzumi atom az anyag. Lehet hogy ügyeskednek matematikai egyenletekkel--hát igen, számolgatni azt, lehet ítélet napig is, de az még nem válasz semmire!


Valamikor csak az isteni porszemcse (neutron különböző méretű) sokasága töltötte meg az akkor teljesen dermedt, energia nélküli űrt-- ez volt a mindenség kezdeti stádiuma.


aztán olyan mértékben lehűlt ez a végtelen Tér hogy egy hatalmas rianás ketté majd több ezer részre hasította-- felgyűrődtek a porszemcsék hatalmas erővel aminek a következménye súrlódás nagy sebességgel-- feszültség keletkezett a neutronok felszínén majd hő keletkezett és ez a feszültség beleéget rétegződve a neutronba így lett az energiának egyik fele vagy pólusa a protoni testes fekete energia és mivel energiának két pólusa van, igy keletkezett a negatív töltésű fehér energia amely ki nem állja a feketét... ezért tisztes távolságban kizáródott és ott rohangál körbe körbe mint számtalan parányi test-nélküli hullám feszültség.


A tulajdonságukat mindig saját belső egyensúlyuk valamint a külvilág feszültsége határoz meg. Ha kívülről agresszívabb éri, akkor a hullámokról leszakad, amit viszont a Fekete érzékel és ismét megtámadja a neutron magot és leéget belőle aminek következtében felszabadul egy elektron és kilép a szabad pályára.


Minden atomnak meg van a maga törvényszerű egyensúlyra való törekvése és ha az felborul a protoni vissza nyúl és pótolja-- tulajdonképpen így a protoni Fekete energia, bármilyen objektumról legyen is szó maga a HALÁL energiája-- ezért mulandó az atom, az anyag, a csillagok a bolygók és bizony az élet is.


Apró fekete részecskékből tömörült és minden részecskéje között vörösen izzik. -- Ami belőle a Föld anyagában áramlik, az maga a gravitációs FEkete energia.


A Fehér energia pedig a Magban tömörült de mivel a kettő ki nem állja egymást, igy kizáródott és megalkotta a magnetoszféránkat. (de nem azért mert valamiféle rúd mágnest képzeltek oda a geológusok!)


Létezik egy egyetemes tudat, törvény ami minden atomban benne van ez átörökítődik minden univerzumi objektumba és a Földünkbe is DE a földi energiák fejlettebb tudattal rendelkeznek-- igy keletkezhetett élet és pedig fejlődni is képes tudatos élet.


az élet örökölte az energiáknak minden jellemzőjét, a kisugárzást ami lehet kellemes de ártót is, s végtelen önző minőségét is, a CSAK MAGAMNAK, MAGAMÉRT,NEKEM, ÉRTEM akaratát, a tudatot ami fejlődni képes, az alkalmazkodás és átalakulás képességét amit Darwin szépen megfogalmazott.

2013. ápr. 21. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Az hogy a töltés miért kvantált, és miért egyforma a töltése az összes elektronnak, az nagy kérdés. És eddig csak a mágneses monopólusokkal sikerült ezt megmagyarázni. De azokat meg még sosem igazoltuk kísérletileg, hogy léteznek (noha néha a számolásokban feltesszük hogy vannak, mert nem befolyásol semmit, viszont könnyít a dolgokon).
2013. ápr. 22. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Na igen, és az elméletet sem találom túl szépnek( akár csak Feynmann annak idején, bár önkönzisztens meg minden),de abból a szempontból, hogy renormálással tűntetik el a végtelenül nagy töltést/tömeget.( Aki nem értené annak leírom, hogy ez olyan matematikai módszer, amikor egy nagyobb végtelenből úgy vonunk ki egy kisebb végtelent, hogy pont egy egész szám jöjjön ki. A módszer hibája az, hogy azt hozhatok ki eredménynek amit csak akarok, az más kérdés, hogy gyak behelyettesítik az elektron töltését és tömegét, hogy ez jöjjön ki eredményre. Nem túl szép dolog


Sőt az se tetszik, hogy önmagában az elektrontöltés is változhat az elektron de Broglie hullámhossz változásával. Ráadásul bizonyos szinten még szingurális része is van, azaz eltűnhet az elektron töltése. Ez nem kicsit probléma.


Mondjuk az elektrogyenge elmélet egy kicsit jobb ilyen szempontból. Megoldja, hogy ne tűnjön el az elektromos töltés a világból. De azért szintén renormációra szorul.

2013. ápr. 23. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!