Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Piroluzitból /barnakő/ lehet...

Piroluzitból /barnakő/ lehet valamilyen módon mangánt redukálni?

Figyelt kérdés

2013. máj. 3. 20:29
 1/7 anonim ***** válasza:
iparilag elektrolízissel lehet, de szerintem házilag nem lehet.
2013. máj. 3. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
köszi
2013. máj. 3. 21:01
 3/7 anonim ***** válasza:

én úgy tudom nem elektrolízissel csinálják, szenes redukcióval is elő lehet állítani:

Johann Gahn fedezte fel 1774-ben, Svédországban úgy, hogy fő ásványát, a piroluzitot (MnO2) aktív szénnel hevítve redukálta

2013. máj. 4. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
0%

Alumíniumporral is lehet. A szénszegény ferro-ötvözőket így állítják elő. Ha jól emlékszem redukció előtt pörkölni szokták a mangánércet.

Egy panelház konyhájában azért nem állnék neki. A termit égéséhez hasonló tűzijátékot művel.

2013. máj. 5. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Nem panelban lakom , van egy komoly műhelyem.
2013. máj. 5. 15:37
 6/7 anonim ***** válasza:
0%

Ha komolyan gondolod, mesélek a mangánról. Szürkés fehér fém, négy módosulatát ismerjük. 678°C alatt alfa-mangán, kockarácsú,rideg porrá törhető. A többi módosulat magasabb hőmérsékleten stabil.( kivéve gamma) Elektrolíziskor gamma-mangán válik le, vasnál keményebb, de nyújtható. A gamma-mangán jó elektromos vezető, az alfa, és béta nem. A mangán, és a vas jó barátok, sülve, főve együtt lógnak. Minden mangánércben van egy kis vas,és minden vasércben van egy kis mangán.

Mangán előállítása elektrolízissel. Katódtérben 24-26 g/l MnSO4 , 200 g/l (NH4)2SO4, és 0,1 g/l SO2 tartalmú oldat. Anódtérben (NH4)2SO4 oldat. ( Ph= 7,2-7,6 ). Anód, és katódtér bőr diafragmával elválasztva. Hőmérséklet 20-30 °C ( max. 30°C). Feszültség 4,0-4,3 V, áramsűrűség 200 A/m^2.

Szenes redukció, hátsó udvarban felállított kohó reménytelen, legalább 500-600 °C -ra kellene előmelegíteni a fúvó levegőt. Ráadásul magas széntartalmú, igen rideg terméket kapnál.

Redukció alumíniummal tisztább ércekből célszerű. MnO2 -vel kevert alumíniumpor reakciója túl heves ( gyújtóelegynek egy kicsit). Mn3O4 és alumínium por keverékét célszerű használni. Tűzálló anyaggal bélelt üstbe kell a porkeveréket helyezni, és begyújtani. A termék 97-98% mangánt, és 0,4 - 1,0% alumíniumot tartalmaz.

Megj. A piroluzit 430°C-ra hevítve oxigént ad le.

2013. máj. 6. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
0%
Majd elfelejtettem: Egy másik szakkönyv említi, hogy alumíniumos redukciónál salakképzőnek egy kis égetett meszet ( CaO )is adjunk az elegyhez.
2013. máj. 7. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!