Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért végtelen egy (elvben)...

Miért végtelen egy (elvben) fénysebességgel mozgó anyagi test tömege? Próbáltam utána olvasni, de az Einstein féle elméletek magyarázatakor ezt soha nem részletezik.

Figyelt kérdés
2013. máj. 3. 23:51
 1/4 Shai-Hulud ***** válasza:
96%

(elvben) végtelem.

A relativitáselmélet értelmében a tömeget a sebesség függvényében a Lorentz-formulával lehet kiszámítani:

[link]

Látható, hogy minél jobban megközelíti a 'v' sebesség a 'c' fénysebességet, a tört nevezője annál kisebb, vagyis a tört értéke annál nagyobb lesz. Ha 'v' = 'c'-vel, akkor a tört értéke a végtelenhez tart.

Ez azt jelenti, hogy minél jobban megközelíti egy nyugalmi tömeggel bíró test a fénysebességet, annál jobban megnő a tömege - határesetben amikor eléri azt, akkor a tömeg végtelen lesz.

Gyakorlatban ezt sohasem lehet elérni, mivel minél nagyobb a test tömege, annál nagyobb energia kell a további gyorsításához, végtelen tömeg esetén végtelen mennyiségű energia. Ezért határsebesség a fénysebesség, amelyet a jelenlegi fizikai ismereteink szerint nem lehet elérni, vagy átlépni.


Pedro

2013. máj. 4. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Shai-Hulud ***** válasza:
55%

ja, és az oka a tömeg-energia ekvivalencia. Vagyis ha egy testtel energiát közlünk (gyorsítjuk), akkor azzal a test energiája megnő. Igen, de az energia gyakorlatilag megfelel bizonyos mennyiségű tömegnek, azaz ez azt jelenti, hogy a mozgó testnek az együttes "tömeg-energiája" nőtt meg, vagyis a relativisztikus tömege lett nagyobb. A mozgási energia a híres E = m * c^2 képlettel számítható át tömeggé:

[link]


Pedro

2013. máj. 4. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Teljesen világos. köszönöm! Én is erre gondoltam, magam elé képzeltem egy grafikont ami illeszkedik egy egyenesre, de csak a végtelenbe éri el azt.

És még annyi kérdésem lenne hogy a fizikában miért képez határértéket fénysebesség (amellett hogy végtelen energia kell hozzá), mert azon sebességben utazó tárgy esetében megállna az idő?

2013. máj. 4. 09:55
 4/4 anonim ***** válasza:
25%

azért nem találtál ilyet, mert ilyen nincs. ha egy testnek nő a sebessége, azzal egyáltalán nem nő a tömege, ez parasztvakítás. ez csak szabad részecskére vonatkozik, de annak a definíciójában benne van, hogy a négyessebessége állandó.

a magyarázat sokkal mélyebb

2013. máj. 4. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!