Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért vonzza az elégetett...

Miért vonzza az elégetett gyufa fejét a mágnes?

Figyelt kérdés
2013. máj. 7. 16:37
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
vonzza?
2013. máj. 7. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Én úgy tudtam, hogy a mágnes kizárólag a vastartalmú tárgyakat vonzza. Született valami új felfedezés? :O
2013. máj. 7. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Próbáld ki!

Égesd el a gyufát, és egy (erősebb) mágnessel felemelheted.

A szárát nem vonzza, csak a fejét.

2013. máj. 7. 17:39
 4/16 A kérdező kommentje:
Gondolom a fejben van valami fém, amit vonz a mágnes.
2013. máj. 7. 17:40
 5/16 A kérdező kommentje:
Állítólag F2O3 van benne, és égetés után (Oxigén!) F3O4 lesz, ami a magnetit, mágneses.
2013. máj. 7. 17:41
 6/16 anonim ***** válasza:

Kérdező, te tudsz valamit... :D

Nem a képleteket, mert a magnetité speciel Fe^2+Fe2^3+O4 (a Wikiből vagyok ilyen okos :D); a másikat meg nem is találtam.

DE: Kipróbáltam egy kis mágnessel és egy (a gáztűzhelyen felejtett) gyufával. Semmi.

A mágnes kb. 1 cm-ről vonzotta a körömollót, a körömreszelőt, a szemöldökcsipeszt, a gombostűt, a hegyezőt. Tehát ez okés volt.

Ezután frissen meggyújtottam egy gyufát, félig leégettem, letettem a padlóra. Közelítettem a mágnest, és talán 1-2 mm távolságban a gyufafej MEGMOZDULT, átfordult a másik oldalára... Vagy ötször kipróbáltam, mert nem akartam elhinni, de mivel mindig vagy elfordult, vagy csak a mágneshez tapadt, most már elhiszem. :D

(Biztos, ami biztos, egy másik gyufával is tettem néhány próbát, az is működött. :D)


Szóval a kérdésedre nem tudok válaszolni, pedig becsületesen rákerestem a neten néhány kombinációra, de semmi érdemit nem találtam. Viszont az ötletet köszönöm. :)

2013. máj. 7. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Wadmalac ***** válasza:

Jaja, működik. Van otthon jófajta Japánból hazamentett neodímium mágnesem, olyan erős, hogy ha leteszem az asztalra a korongot az élére állítva, beáll észak-dél irányba. Az is vonzotta a gyufafejet.

Másik jó kis trükk, hasonló játék:

Próbálj meggyújtani egy kockacukrot. Nem fog menni, megolvad, elcsöppen, elszenesedik, de nem gyullad.

Most dörgöld be cigaretta-hamuval és láss csodát, meg fog gyulladni.

A trükk: a cigaretta-hamu nyomokban tartalmaz lítiumot. Az meg a cukor égésének a katalizátora, a gyulladási hőmérsékletet leviszi a cukor olvadáspontja alá.

:)

2013. máj. 8. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Wow, köszi, Wadmalacz, mindig is szerettem pirózni. :D

Kipróbáltam sima kockacukorral, valóban csak olvadozott. A hamuval bekentnél először semmi, de lehet, hogy azért, mert kicsit nedves volt a hamu, pedig igen alaposan bekentem... :D

Aztán megpróbáltam egy másik kockacukorral, és immár száraz hamuval; ez tényleg égett egy kicsit, bár szerintem inkább csak a "bundája", alatta a kockacukor csak olvadt; pedig percekig próbálkoztam, vagy 10 gyufával.

(És most tiszta füst vagyok, mehetek hajat mosni... :D)


Jut eszembe: talán januárban vagy februárban hallottam egy előadáson, hogy a gyógyszerek is égnek, mert kőolajszármazékot tartalmaznak. Valami A betűvel kezdődőt javasoltak a leginkább kísérletezés céljából, mondván, az ég a legtovább, közel 15 percig. Nekem nem volt otthon olyanom, de kétféle gyógyszerrel is kipróbáltam: az egyik abszolút "meg sem mozdult", a másik legalább olvadozott egy kicsit, de nem égett. (Viszont jó büdös lett akkor is, ablakot kellett nyitni. :D Most legalább alapon nyitva van. :D)


A gyufafej - mágnes problémára viszont még mindig nincs érdemi válasz, úgyhogy azt hiszem, elő kell segítenem egy kicsit: megpróbálom megkérdezni az egyik kémiás profit. :)

2013. máj. 8. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 Wadmalac ***** válasza:

"A gyufafej - mágnes problémára viszont még mindig nincs érdemi válasz, úgyhogy azt hiszem, elő kell segítenem egy kicsit: megpróbálom megkérdezni az egyik kémiás profit. :)"


Szerintem megvolt a jó válasz, a vastartalom a hő hatására átalakul magnetitté.


Kockacukor:

Persze csak ott gyullad meg, ahol kifejti a hatását a katalizátor, a felületen 1-2 mm vastagon, szép kék lángocskával. Azt ne várd, hogy sisteregve elégjen, mint a lőgyapot. :D Ahhoz át kéne itatni vmi lítiumtartalmú cuccal.

2013. máj. 9. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

"Szerintem megvolt a jó válasz, a vastartalom a hő hatására átalakul magnetitté."


Valóban ez a jó válasz, de csak feltételezésként "hangzott el", lásd a kérdező kommentjeit:

"Gondolom a fejben van valami fém, amit vonz a mágnes." és

"Állítólag F2O3 van benne, és égetés után (Oxigén!) F3O4 lesz, ami a magnetit, mágneses."

A képleteket elírta (Fe helyett F, ami azért nagyon nem mindegy :D), de kiindulásnak jó volt.

Zavaró tényező: A Wiki nem említ vastartalmú anyagot a gyufafej összetételénél:

[link]

(2. bekezdés, fizikokémiai tulajdonságok)


De - mondanám, szokás szerint - az angol Wiki jóval részletesebb, alaposabb; tehát következik az érdemi, bár nem biztos, hogy tökéletes válasz. :)


-------


1. A biztonsági gyufa fejének összetétele:

"the match head is typically composed of 45–55% potassium chlorate, with a little sulfur and starch, a neutralizer (ZnO or CaCO3), 20–40% of siliceous filler, diatomite and glue."

[link]

Kiemelendő a "diatomite", magyarul kova, ami képes szikrák vetésére. (Lásd: kovakő; a kovaföld másik neve pedig diatómaföld.)


2. A kova összetétele:

"The typical chemical composition of oven-dried diatomaceous earth is 80 to 90% silica, with 2 to 4% alumina (attributed mostly to clay minerals) and 0.5 to 2% iron oxide."

[link]


3. Ebből nekünk most a vas-oxid lényeges, aminek három fajtája van:

3. 1 iron(II) oxide, wüstite (FeO)

3. 2 iron(II,III) oxide, magnetite (Fe3O4)

3. 3 iron(III) oxide (Fe2O3)


Kérdés, vajon melyiket tartalmazza a gyufafej. Mindháromnak van külön Wiki-oldala (legalábbis angol), de egyik sem említi.


Talán nyomra vezethet az a tulajdonság, hogy a gyufafejet égés előtt nem vonzza a mágnes, csak utána. (Azért talán, mert a 3-ból 2-nél nem tudom, ugyanis nincs infó.)


Ami biztos, hogy a vas(III)-oxid (Fe2O3), más néven ferrioxid vagy hematit pora csak izzítás után mágneses.

[link]


4. A hematit hevítéskor bomlik, vas(II)-vas(III)-oxid keletkezik és oxigén fejlődik.

A reakcióegyenletet lásd itt, az első:

[link]

A vas(II)-vas(III)-oxid, avagy magnetit pedig ferromágneses anyag, azaz vonzza a mágnes. Ez a vasvegyületekből előállhat a magas hőmérséklet és a levegő oxigénje jelenlétében.


Hát ennyi. :)


Írta és rendezte:


Ja, nem, az egy másik színdarab. :D


Szóval:

Kikutatta és összeállította: BW

Szakmailag lektorálta és segítséget nyújtott: Silber


-------


"Kockacukor:

Persze csak ott gyullad meg, ahol kifejti a hatását a katalizátor, a felületen 1-2 mm vastagon, szép kék lángocskával. Azt ne várd, hogy sisteregve elégjen, mint a lőgyapot. :D Ahhoz át kéne itatni vmi lítiumtartalmú cuccal."


De igenis azt vártam. :D


Silber szerint: A hamuba forgatott kockacukor valóban működik, csak jó száraznak kell lennie mindkettőnek, és az sem baj, ha marad egy jól látható hamuréteg a cukron.


-------


Részemről ilyen "kutatást" soha többé, amennyi időm ráment; pedig nem kicsit áll távol tőlem a kémia. Szóval én maradok szimplán a pirózásnál... :D

Nem sírom vissza gyerekkorom cserépkályháját, mert annál szinte bármi kényelmesebb; a jelenlegi gázcirkó nagyságrendekkel. De a tüzet, azaz a lángocskák táncát, játékát bambulni így sajnos lehetetlen. :(

Mint ahogy valahol olvastam: A fejlődésnek megvannak a hátrányai; például a mikrón nem lehet lábat melengetni. :D

2013. máj. 9. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!