Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik a fekete lyuk? Ha...

DR. ZIRR-ZURR kérdése:

Létezik a fekete lyuk? Ha igen mi van benne?

Figyelt kérdés
2013. máj. 21. 20:03
1 2 3 4
 11/35 anonim ***** válasza:
86%

Nem.Nincs itt semmiféle más dimenzió (?!)


A fekete lyukak igenis létező objektumok,a 20. század végén több közvetett megfigyelési mód is nyílt a felfedezésükre (például észrevették hogy Cignus X 1 fura mód,mintha egy láthatatlan csillag körül keringene. Ebből arra lehet következtetni hogy a rendszer eredetileg 2-ős csillagpárból állt,ahol az egyik csillag valószínüleg idősebb/nagyobb tömegű volt mint a másik ,és ezért ő előbb roskadt fekete lyukká.Így a fekete lyukról érkező fényt nem látjuk (a szökési sebességhez van köze amire mindjárt kitérek) csak a gravitációs hatását érzékeljük.)De további közvetett mód például mérni a csillagok fényének torzulását,mely fekete lyukak közelében igen látványos (nem szabadszemes kép.)torzulást (úgynevezett lencsehatást,vagy gravitációs lencsehatást) idéz elő.Ez még a Napnál is mérhető,a relativitáselmélet hatására az 1920-as években Eddington meg is mérte,és az előrejelzésekhez közel álló (1,6 ívmásodperces torzulás) 1,75 ívmásodperces torzulást mért.Csak egy fekete lyuk úgy 6-7 naptömegnél kezdődik úgy hogy ott ez látványosabb.


És akkor most kitérek a fejlődésükre.Remélem ismered a csillagok fősorozati ábráját (ha nem googlizz rá).A csillagok ezen a táblázaton luminozitás,és tömeg szerint vannak sorrendbe téve.A bal fölső sarokban vannak az olyan hipernagy dolgok mint a kék szuperóriások,és így megyünk lefelé szépen a szupernóvákon,vörösóriásokon,egyszerű nap típusú csillagokon keresztül egészen a vörös törpékig (néhol még a barna törpét is beleveszik)Nos minden csillagnak egyéni életútja van,melyet a kezdeti (nem kialakulási tömeg,mert annak jelentős részét ledobja a további életfolyamatokon,vagy már protocsillag korában kifúj a kezdeti napszél) tömeg határoz meg.Ez azt jelenti hogy minnél nagyobb intersztelláris gázfelhőből (74% hidrogén,25%hélium és kevéske "fém") alakul ki a csillag,annál gyorsabban éli le életét,és annál nagyobb bumm lesz a végén.(ezt még az is elősegítheti ha mondjuk 2.,vagy 3. generációs csillagról van szó,mert az jobban "szennyezett" nehéz elemektől,"fémektől")Ha az adott csillag már kiskorában egy jó 3-4 Naptömegnyi,akkor ott már esélyes hogy szupernóva lesz belőle,miután kifogy a fúziót tápláló elemek.(ugyanis a hidrogén után bekapcsol a hélium (ha tud),bekapcsol a lítium (ha tud),bekapcsol a szén (ha tud) és ez egészen megy a vasig).Szóval ha már szupernóva akkor két további állomás lehetséges.Vagy az úgynevezett Chandreschaghar határ alatt van (még nem lehet fekete lyuk) és ekkor lesz neutroncsillag,vagy a Chandrashekhar határ felett van és feketelyuk lesz belőle.


Priviben ha akarod pontosabban is elmagyarázom.


És most ahogy ígértem kitérek a szökési sebességre és a fekete lyuk felépítésére is.Az alap hogy több fekete lyuk típus létezik.Vannak a sima fekete lyukak (aminek a fejlődését leírtam),vannak a mi galaxisunk közepén csücsülő szupermasszív feketelyukak (kialakulásukról nincs pontois kép),és vannak a Kerr típusú fekete lyukak (ez ugyanazt az életutat járja végig mint az első,csak ő tökéletes gömb alakú,és nem szélesedik ki az egyenlítőjén).Nos a fekete lyukról azt kell tudni hogy zérus térfogatban,végtelen sűrűségű anyag sűrűsödik.Ez egy matematikai fogalom,a szingularitás létrejöttét eredményezi,azaz a tér végtelenül görbül.(ez már az idő külső szemlélő általi múlását is befolyásolja)A feketelyuknak erről a részéről nincs túl sok ismeretünk mert nem érkezik ki belőle semmilyen adat se.És itt jön a szökési sebesség.Ha tudjuk egy test átmérőjét és tömegét,akkor kitudjuk számítani a felszínről való eltávolodáshoz,szükséges,szökési sebességet (a Föld kis méretéből és tömegéből adódóan ez az érték "kicsi",csupán 8 km/s.)A fekete lyuknak viszont hatalmas a tömege,ézért szökési sebessége meghaladja a fénysebességet (300 000km/s) így hát a róla való elszökés még egy tömeggel nem rendelkező fotonnak is lehetetlen.Az ilyen csapdába esett fénysugarak (fotonok) képezik a fekete lyuk határát,az eseményhorizontot .Ez az a pont ahonnan átlépve már nincs vissza út.


Ajánlom Stephen Hawking akármelyik könyvét.


Egy 16 éves.

2013. máj. 22. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 Wadmalac ***** válasza:
73%

"egy wikipédia ,hogy tudna válaszolni azon kérdésemre,hogy mi a jó isten van a feket lyuk mögött??Egy másik dimenzió?????? mert ha a dolgok eltünnek valahol máshol megkell jelenjenek,ugye?? az energia megmaradás alaptörvénye,ha már a fizika alapjainál tartunk..de én már ebben sem vagyok olyan biztos!!"


Mert nem tudsz eleget és kötnek a megszokásaid.

És igen, a wikipedia tartalmazza a választ minden jelen kérdésedre. Nem azért, mert olyan állati okos, hanem mert szépen oda vannak linkelve az okos források.

És mint előbb a nálad jóval érettebb (már bocs) 16 éves írta, kezd Hawkinggal, mert ő nem csak zseniális matematikus-fizikus, hanem írásaiban józan paraszti nyelven el tudja magyarázni a józan ésszel nehezen felfogható dolgokat is.

Ne add fel. A tudás annál a felismerésnél kezdődik, hogy nem tudunk semmit. :)

2013. máj. 22. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:
100%
#10: Tévedés, a fizika alapjai NEM dőlnek meg. A fizika változik, fejlődik, kiegészül, de az alapok ugyanúgy állnak, mint eddig. Még mindig a newtoni fizikával számolsz a hétköznapokban, holott a relativitáselmélet óta tudjuk, hogy csak közelíteni lehet vele.
2013. máj. 22. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 anonim ***** válasza:
0%

Wadmalac, hiába pontozol le meg értetlenkedsz, soha senki nem tudta még megcáfolni azt az állításomat, hogy a fekete lyuk nem létezik.


Bár a bizonyítása csak 3 sor, és a megértéséhez diploma se kell, bármikor leírtam, csak mély hallgatás volt rá a reakció, nyilván ez esetben is az lenne, tehát nem erőlködöm :)

2013. máj. 22. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 anonim ***** válasza:
#14: akkor írd le vagy linkeld be pl. nekem, kíváncsi vagyok arra a bizonyításra.
2013. máj. 22. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 Wadmalac ***** válasza:
55%

Nem pontoztam le senkit. De ezek szerint más megteszi helyettem. :D

Lássuk azt az elméletet. Lefordítom és elküldjük Hawkingnak.

Egy dolgot alá kell írnom: maga a fekete lyuk a mi téridőnkben, mint fizikai, anyagi test, nem létezik. Itt fizikálisan csak a gravitációja van jelen.

Amennyiben nem így gondoltad, akkor végképp sokadmagammal kíváncsi vagyok. :)

2013. máj. 22. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 anonim ***** válasza:
0%

Akkor valószínűleg ugyanarra gondolsz, amire én.


Végtelen idő kell ahhoz, hogy a fekete lyuk a saját eseményhorizontján belülre kerüljön, tehát hogy tényleges fekete lyukká váljon. (Na nem is kell hozzá 3 sor)


Miért beszélünk egy végtelen távoli jövőben létrejövő valamiről létező bizonyosságként?

2013. máj. 22. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 Wadmalac ***** válasza:
74%

Majdnem jó az elmélet. De az eseményhorizont létezése már a létező fekete lyuk következménye. Az eseményhorizont megjelenése kitűzhető, mint a fekete lyuk születésnapja. Az azon belüli eseményekre már igaz az idő és tér mi szempontjainkból való "megszűnése", átértelmeződése, de attól még ez a külvilág számára már létező fekete lyukban, mérhető idő alatt eltűnő mérhető mennyiségű (tömegű) anyagra vonatkozik.

Számunkra, mint fizikai létező, a fekete lyuk az eseményhorizonton belüli "nemtudjukmit" jelenti. A téridőben nem megfogalmazható jellemzők viszont nem jelentenek nemlétezést.

Ez már inkább filozófiai kérdés, mint fizikai.

2013. máj. 22. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 anonim ***** válasza:

Na várj. Tudtommal az idő gravitációs lassulása nem az eseményhorizont következménye, csak a gravitációé. Tehát tök mindegy, hogy "megszületett"-e már az eseményhorizont vagy nem, az idő ugyanúgy lassul, ahogy a csillag felszíne közelít a (leendő) eseményhorizontja felé.


Tehát ennek fényében vizsgáljunk egy összeomlóban lévő csillagot, ami jelenleg még nem fekete lyuk. Ettől a pillanattól mérve, számításaid szerint mikor következik be az a pillanat, amikor a saját eseményhorizontján belül kerül?

2013. máj. 22. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 Wadmalac ***** válasza:
55%

Értem én, csak számomra ebből max. az következik, hogy az az összeomló csillag az idők végezetéig nem "eszmél rá", hogy ő fekete lyuk lett. Mert az az időtényező az összeomlás közben befelé gyorsuló illetve már odabent lévő anyagra igaz, és az egyre markánsabban eltér a "kinti időtől". Ez egy kicsit nekem olyan végtelenszer nulla szorzatnak tűnik, aminek mégis van konkrét határértéke.

Lehet, hogy egy fizikus lelőne a szakszerűtlen gondolatmenetért, de valami ilyesmiről van szó. :)

2013. máj. 22. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!