Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Határérték-számításnál (limesz...

Határérték-számításnál (limesz, limit-function) lehetséges az alábbi? (Lentebb ˇˇˇ)

Figyelt kérdés

Vegyük alapjában a függvény felírásának a módját - képpel ilusztrálva : [link]

Hogy a továbbiakban érthetőbb legyen a kérdésem, mondjuk írjuk így:


lim_(x->p)[f(x)] = L


Nos, a kérdésem az, hogy a függvény legelső argumentumába, ami itt ugye 'x' egyszerű változó helyett lehet e kifejezést írni, vagyis úgy vesszük, hogy változó helyett azzal felírt kifejezés értékét tudjuk valamely értékhez közelíteni... illetve értelmes marad-e ez esetben a függvény? Tehát amire gondolok pl:


lim_((x^2+x)->p)[f(x)] = L


Lehetséges ez úgy, hogy 'L' helyére matematikailag korrekt eredmény jön ki?



Eddig pl. mindegyik online számológép (amik tudnak matematikai kifejezéseket kezelni, pl a WolframAlpha), amit találtam hibásnak jelezte, vagy nem tudta értelmezni, ha ilyesmivel próbálkoztam - szóval már csak ezért is gondoltam, hogy megkérdezem, hátha valaki által megválaszolható.



2013. máj. 27. 02:20
 1/6 anonim ***** válasza:
A helyzet az, hogy a dolog működik így is DE a legtöbbször az x-ről akarunk valamit megtudni, ezzel a módszerrel viszont csak az összetett kifejezésről tudjuk meg hová tart. Ha így akarod csinálni, akkor írd át a függvényt úgy, hogy y=x^2+x és a kifejezésben található összes x-et is ki kell helyettesítened. Ezután lim(y)->p)[f(y)]
2013. máj. 27. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Rendben, köszönöm a válaszod!


Viszont akkor pl. mi a helyzet az alábbival? :

lim_(z*(x+1) -> x) [ z*((x+1)^2) ]


Mert én első látásra azt gondolnám, hogy (x^2)/z, de ugyanakkor ha z*(x+1) tart valahová (itt 'x'-hez), akkor sima 'z'-nek is tartania kell valahová. De azt honnét számolhatom ki???

2013. máj. 27. 13:55
 3/6 anonim ***** válasza:

Én egyetemi matek szakra jártam, de ilyennel nem találkoztam.

Asszem nem véletlenül. A határértéknek egészen konkrét definíciója van, abba nem tudtam beilleszteni ezt a jelölést.

Aztán van egy olyan érzésem, hogy rengeteg paradoxont lehetne gyártani az efféle kiterjesztésre.

Az meg végképp nem kezelhető, hogy z*(x+2) tart x-hez, ugyanis x egy változó.


Ha valaki ismer ilyet, szóljon!

De biztosan kényes egy ügy...

2013. máj. 28. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Ajjjajj... Hát ettől féltem! |:(

De azért köszönöm.

2013. máj. 28. 10:59
 5/6 A kérdező kommentje:
És esetleg megkérdezhetem, hogy mik lennének azok az ezzel a fogalomkiterjesztéssel járó paradoxonok? Feltéve ha nem túl hosszú azt/azokat elmagyarázni...
2013. máj. 28. 11:01
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Most hirtelen pl. az egy paradox, ha x^2-->x.

Ez akkor is lehet, ha x-->0, meg akkor is, ha x-->1.

De most akkor melyik?

Pláne ha 1/x határértékét keresnénk, az egyik esetben nem is létezne határérték, a másikban meg igen. Ugyanannál a jelölésnél....


De biztos van kifinomultabb, aljasabb ellenpélda is.

De inkább maradjunk annyiban, hogy ez felejtendő próbálkozás.

2013. máj. 28. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!