Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől függ, hogy valaki bal-...

Mitől függ, hogy valaki bal- vagy jobbkezes lesz?

Figyelt kérdés

2008. jún. 19. 15:24
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Jelenlegi ismereteim szerint egy elég furcsa öröklésmenete van:

Ha mindkét szülőtől öröklöd a bal kezes géneket, akkor (ha nem kényszerítenek egyik kezességre sem) kb. 50% esélyed van arra, hogy a környezeti hatások kialakítsák benned.

Ha csak egy, vagy 0 hajlamosító gént örökölsz, akkor is kialakulhat a balkezesség, de elhanyagolható eséllyel. Az ilyen, tulajdonságokkal, ahol a gének egy hajlamot adnak, amik bizonyos környezeti hatásokra tesznek fogékonnyá és a környezet és a génállomány együttesen határoz meg, az ökogenetika foglalkozik.

Ez egyébként összhangban van a balkezesek természetes arányával: kb 25% a két gén együttes öröklésének esélye a populációban, és ezen esetek fele (12,5%) jól közelíti a balkezesek 10-12%-os arányát.

De említettem pl. a szoktatást, ami ezt picit módosíthatja (bár legtöbb esetben kétkezességet eredményez)

2008. jún. 19. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Az emberiség kilencven százaléka a jobbkezes többséghez tartozik.

A test bal oldalának gyengesége szólásokban, lekicsinylő jelzőkben is megfogalmazódott: bal lábbal kelt fel, balfácán, balsors, balszerencse.

Pedig a bal kezüket használók semmiben sem maradnak el jobbkezes társaiktól. De miért is lesznek egyesek balkezesek?

Az emberi agy nagyagyi részét a felső hosszanti hasadék jobb és bal féltekére osztja. Mindkét agyfélteke hasonló funkcionális lehetőséggel rendelkezik, hasonló idegsejtekből, neuronokból áll. A jobbkezes emberek bal agyféltekéje dominál a másik felett, a balkezeseknél ez általában fordítva van. Tehát a bal agyfélteke a jobb oldalunkkal, jobb agyféltekénk a ballal van kapcsolatban. A két agyfélteke a fehérjeállományú Corpus Callosumon keresztül kapcsolódik össze. Az újszülöttek agyában még nincs uralkodó, domináns agyfélteke. Kezdetben mindkét kezével nyúl a tárgyak felé. A tárgyakért nyúlás és a fogás nyomán alakul ki térbeli tájékozódása; előbb szemével kiválasztja a tárgyat, majd egyik kezével utánanyúl, behatol a térbe. A kéz manipulatív tevékenysége sajátos kapcsolatot alakít ki a kibontakozó gyermek és a környezet között.

2008. jún. 19. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Az én esetem elég egyedi: mindkét szülőm jobbkezes, anyámék egész családjában csak és kizárólag jobbkezesek vannak. Apám apja szintén jobbkezes volt, a nagyanyám (apám anyja) viszont balkezes. Ezen adatok alapján a genetika mai állása szerint kb. 2% esélyem lett volna balkezesnak születni. Azonban valamiért én is, és az összes apai unokatestvérem (szám szerint tizenegyen) balkezes, bár az ő szüleik is mind jobbkezesek. (Apám és a testvérei is mind jobbkezesek, plusz a testvérek házastársai is azok.)

Állítólag egy recesszív, ámde aggresszívan öröklődő gén okozza ezt a fura jelenséget, ami nagyon ritka. Sajnos a genetikusok még nem figyeltek fel a családomra, pedig kiváló kísérleti nyulak lennénk a hagyományos elmélet megdöntésére... :)

2008. jún. 19. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Szerintem ez a szülők döntik el.A hugom és én is jobb kezesek vagyunk,de én is és a hugam is kiskorunkban a bal kezünket használtuk sok mindenhez a hugomé igaz az enyémre nem emlékszekXD
2008. jún. 25. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Nos, az én ötfős családomban mindenki jobbkezes, kivéve én. Tiszta furcsa. Meg vannak még balkezeseink az unokatestvreknél, de azok is kevesen. Például unokatesóm fia is az, ha jól emlékszem. Azt utáltam, hogy mikor hozzájuk jártam fel, s náluk aludtam, meg tanárosat játszottunk, állandóan azon akadtak ki vagy többentek le, hogy bal kézzel írok a táblára, a lpara, az "ellenőrzőbe", meg a "naplóba" . És furán is bámultak rám, meg minden :) . És ez a "szülők döntik el" nagyon helytelen dolog, mert komoly baja lehet egy balkezesnek született gyereknek, ha mindenáron jobbkézre akarják nevelni. Bizony. Dislexia, ilyenek.

" A diszlexiás gyerekek nem fogyatékosak, nem is eszükkel, szorgalmukkal van a baj, csupán azokon a területeken, ahol a rendezettség fontos szerepet játszik, sok akadályba ütköznek... A diszlexia kialakulásának oka lehet családi eredetű, örökletes, a születés körüli sérülésekre is visszavezethetőek (pl.: középfültő-gyulladás), de lelki probléma is előidézheti - kisgyermekkorban ért trauma: szülő elvesztése, átszoktatás bal kézről jobbra..."

2008. jún. 26. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Így van, ez leginkább nevelés kérdése, ugyanis a születési rátákban nagyon apró a különbség a balkezesek és jobbkezesek közt. Rendkívül magas azon emberek száma, akik úgymond "balkezesnek születtek" pusztán a szülői nevelésmód (jobb kezükbe adtak mindent) miatt lettek jobbkezesek. Ezen kívül nagyon sok mindennapos használati tárgy van, ami kifejezetten "jobbkezes",habár manapság igyekeznek ügyelni a gyártásnál, hogy "mindenkinek kézre álljon".
2008. aug. 2. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
én balkezes vagyok,jobbkézzel tanitottak irni,de nem származott hátrányom belőle.viszont minden sokmindent még most is cska balkézzel tudok megcsinálni ,rajzolni,irni,késsel vágni viszont csak a jobbal tudok:) a kanál viszont kiesik a jobb kezemből!:D
2008. dec. 10. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
47%
benne volt a 2005-ös angol érettségiben, hogy Benjamin Franklim is balkezes volt :D ennyit tudok
2009. márc. 20. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
54%
nekem a családba senki sem balkezes :D
2011. nov. 21. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!