Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mihez képest 13,7 milliárd...

Mihez képest 13,7 milliárd éves a világegyetem?

Figyelt kérdés
Úgy értem hogy a relativitás elmélet alapján relatív az időintervallum hossza, relatív a távolság.
2013. jún. 13. 20:19
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Mink eztet nem értjük...

Egyébként mindenki úgy érti ezt a számot, hogy ennyiszer kerülte volna meg a Föld a Napot a nagy bumm óta.

2013. jún. 13. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim válasza:
"Az idő korántsem olyan, amilyennek látszik. Nemcsak egy irányban halad, hanem egyszerre létezik benne a jövő a múlttal" ( Albert Einstein )
2013. jún. 13. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Ha az ősrobbanás után nem sokkal elindítottál volna egy stopperórát - ami mondjuk nem k*ródik szét azon a nagy hőmérsékleten, akkor az a stopperóra most mutatná az univerzum korát, ha mellette lennél és nyugvó helyzetből néznéd.
2013. jún. 13. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

@21:54

Korrekt válasznak tűnik.


@20:26

Így még több kérdés merül fel.


@21:54

Milyen nyugvó helyzetből? Nincs abszolút nyugvó inercia rendszer. Az hogy egy test nyugalomban van vagy egyenes vonalú egyenletes mozgást végez az csak interpretáció kérdése.

2013. jún. 13. 22:12
 5/15 anonim ***** válasza:
A földhöz képest. Elég paradoxnak tűnik, de attól még így van.
2013. jún. 14. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Lehet hogy filozófiailag problémás, de "kívülről nézve" ennyi. De az eltérés nem nagy.


A gravitáció csak a kezdeti időszakaszban volt gigantikus a tér minden pontjában, így akkor kvázi "állt az idő", de ez a világegyetem teljes korához képest nem túl jelentős.


Mindegy, hogy 13,7 milliárd vagy 13,7 milliárd + 3 óra 7 perc :)

2013. jún. 14. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

"Mindegy, hogy 13,7 milliárd vagy 13,7 milliárd + 3 óra 7 perc :)"

Milyen + 3 óra 7 perc? Amióta kiírtam a kérdést azóta több idő telt el.

Ez olyan mint a viccbe ahol az egykori csillagászati obszervatórum túravezetője beszél a naprendszerről megemlíti hogy a mi Napunk 5 milliárd 17 éves. Erre megkérdi az egyik látogató honnan tudja ilyen pontosan? Így felel: 17 éve dolgozom itt az akkor megtanultam hogy 5 milliárd éves.


Visszatérve: 13,7 milliárd éves plusz mínusz 200 millió év hibahatárral.


"Lehet hogy filozófiailag problémás, de "kívülről nézve" ennyi. De az eltérés nem nagy."


A világegyetem is valamibe benne van? A világegyetemen kívül nézve?


Így meg még problémásabb filozófiailag. Az idő az a mozgási sebességtől és a gravitációtól függ. Sebesség = út/idő elhanyagolható hibahatárral, elég nagy sebességnél korrigálni kell a Lorentz-transzformációval.

Hatalmas gravitáció hatalmas mértékbe lassítja az időt sőt meg is állítja, így a világegyetem első perce "kívülről nézve" végtelen hosszú időtartamon terül szét.


Steven Hopping ír olyat hogy az ősrobbanás pillanata sosem létezett a jelenben (a jövőben sem) hanem mindig a múltban létezett, de pl már az első milliomod másodpercre ez nem igaz.


"A földhöz képest. Elég paradoxnak tűnik, de attól még így van."

Akkor az sem zárom ki hogy valami részecskéhez képest csupán 1 perce van világegyetem.

2013. jún. 14. 14:15
 8/15 anonim ***** válasza:
Te mihez képest vagy x éves?
2013. jún. 14. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

@15:07

A saját időmhöz képest.

2013. jún. 14. 15:18
 10/15 anonim ***** válasza:

"...a stopperóra most mutatná az univerzum korát, ha mellette lennél és nyugvó helyzetből néznéd."


Nyilván a stopperórához képest nyugvó helyzetből.

2013. jún. 14. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!