Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi alapján gondolják a tudósok...

Mi alapján gondolják a tudósok, hogy világegyetem sugara 93 milliárd fényév?

Figyelt kérdés
Azt természetesen tudom, hogy a kora "csak" 13,7 milliárd év, és mivel a fénynél gyorsabban tágul, így lehet ennél nagyobb is, de honnan "tudjuk" hogy pont 93 milliárd fényév, és nem 10^2000-en fényév, mert ilyet is olvastam, és azért a 1989 nagyságrend különbség kicsit sok.

2012. febr. 16. 21:44
1 2 3
 1/21 Shai-Hulud ***** válasza:

Hubble alapján. Olvass csak utána!

[link]


Pedro

2012. febr. 16. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
Az általános relativitáselméletből lehet levezetni. Az foglalkozik a téridővel.
2012. febr. 16. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
Lehet, sőt nagyon valószínű, hogy felhasználták a relativitáselméletet a számítások során, de a 93 milliárd fényév nem a rel. elm. közvetlen következménye. Mérések, egyéb elméletek és a rel. elm. együtt adták ezt. Mellesleg ez nem a teljes világegyetem, csak az általunk megfigyelhető/ismert része. (Amiről legalább azt tudjuk, hogy létezik.) Ettől még lehet nagyobb.
2012. febr. 16. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 Cs. Jeromos ***** válasza:
0%

a fénynél nem tágulhat gyorsabban, mert akkor nem látnánk a csillagokat:)


(és akkor megdőlne a relativitás-elmélet)


az Univerzum kora is csak egy feltételezés...

2012. febr. 17. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 Cs. Jeromos ***** válasza:
0%
amúgy omladozik az ősrobbanás-elmélet... tulajdonképpen semmire nem ad választ, ellenben felvet egy csomó dolgot.
2012. febr. 17. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
Ezt senki nem gondolja, főleg nem a tudósok
2012. febr. 17. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
100%

A 93 milliárd fényéves adat egy feltételezés, semmi több. Egyetlen komoly szakirodalom se említi ezt az ominózus értéket. Kizárólag az angol wiki egyik hivatkozásaként megemlített, -szerintem- messze nem szakirodalom jellegű könyv számol ilyen értékkel.


Én már korábban is mondtam, hogy a legtávolabbi ismert objektum is 13.1 milliárd fényévnyire van. Az ennél nagyobb távolságokról nincs még semmi információnk, és valljuk meg a 13,7 milliárd fényévnél is esetlegese messzebb lévőkről teljesen esélytelen hogy bármikor is konkrét észlelés szülessen. Így a véleményem szerint az ennél nagyobb távolságokat említő értekezéseket csak hipotézisként kezelhetnénk.


maci

2012. febr. 17. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:
Én már legalább 3 helyen olvastam ezt az értéket, ezért kérdeztem meg. Egyébként hogyne tágulhatna gyorsabban a fénynél, hiszen akkor max. annyi fényév méretű lehetne, mint ahány éves, tehát max. 13,7 milliárd fényév sugarú lehetne, de ugye ennél márcsak azért is sokkal nagyobb, mert a távolba nézve a múltba látunk, és azok a kvazárok, amiket most látunk már 1-2 milliárd évvel az ősrobbanás után ott voltak, ahol most látjuk őket, tehát 10-13 milliárd fényév messze, most meg már még sokkal messzebb. A csillagokat pedig csak azokat látjuk, amik elég közel vannak hozzánk ahhoz, hogy ők ne távolodjanak a fénynél gyorsabban, mert a távolodási sebesség ugye arányos a távolsággal (Hubble-törvény), de azokat a csillagokat persze nem látjuk, hogy nem látjuk, pedig olyanok is vannak, és pont azok távolodnak gyorsabban a fénynél. Amúgy nem lettem okosabb, hiszen a 13,7 milliárd fényévnél messzebbi dolgokat sehogy nem tudjuk megfigyelni. Miből gondoljuk tehát hogy pont ekkora van még a horizont mögött?
2012. febr. 17. 14:44
 9/21 anonim ***** válasza:
Mi nem az univerzum középpontjában vagyunk, így szerintem ha vannak fénynél gyorsabban táguló csillagok, akkor azokból mögöttünk is kéne, hogy legyen amely az irányunkba halad. Azokat pedig látnunk kellene.
2012. febr. 17. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 Cs. Jeromos ***** válasza:

jelen fizikai ismereteink szerint semmi nem haladhat gyorsabban a fénynél.


[link]

2012. febr. 17. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!