Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ősrobbanásban hogy tört ki a...

Ősrobbanásban hogy tört ki a világegyetem a saját szingularitásából?

Figyelt kérdés

Ugye minden valamihez van 2 méret. A Compton hossz, és a szingularitás sugara. Ahogy tudom, a napé kb föld méretű, a földé kb 3km... ami azt jelenti, ha ekkora méreten belülre kerülne, "összenyomnánk" akkor összeomlana végleg, semmi sem jönne ki belőle.


Ha az egész világegyetem "anyaga" energiája, bármilyen formában is volt, atomnál sokkal kisebb méretben volt, hogy jött ki belőle?

Illetve lehet nem is jött ki, mivel a tér is vele együtt tágult... De a Higs mező inflációs tágulása miatt a tér sokkal jobban tágult, mint a részecskék... akkor most hogy van? tulajdonképp még máig is benne vagyunk ebben, de akkor mi ez a tágulás, és a szétrepülő, gyorsulva táguló világegyetem? És akkor ezen belül mégis ott vannak a fekete lyukak. Vagy a 10 a -45.-en másodperc elé nem látunk, elvileg ott kezdődik a kvantumgravitáció, amiről gőze sincs senkinek, de addig elég jól levezették elvileg. Infláció is 10 a -32.-en körül volt, tehát előtte is ismert minden, akkor is a méret sokmilliárdszor a szingularitáson belül volt a világegyetem. Vagy a gravitáció akkor nem számított? Akkor a tér is nagyon össze volt zsúfolva.... hogy tágult mégis ki? Fekete lyuk párolgásánál a felszín közelében történik, tehát nem magyarázható így a világegyetem, mert az mindenhol tágul...



2013. máj. 26. 23:26
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
89%

Eleve nem nagyon tudjuk, hogy miféle fizikai törvények lehettek akkortájt. Mármint abban ez elméleti térszerkezetben voltak-e olyan erők, amiknek ma nem tapasztaljuk a jelenlétét. Mondjuk aképpen, ahogy Newtonék sem tapasztaltak a magerőkre utaló jelenségeket.


Szerintem az sem tisztázott, miféle idővel kell ott számolgatni, a térdimenziókról nem is beszélve.

Az egész egy jó nagy és izgalmas gumicsont, szellemi kihívás, sokat lehet okoskodni a témakörben, de esélytelen, hogy megtudjunk konkrétumokat is.


Ősrobbanás? Teremtés? Sosem fogjuk megtudni, maximum hinni ebben vagy abban. A Teremtésben hinni jóval "kényelmesebb", nem kell annyit gondolkodni, variálni, erőlködni :)

2013. máj. 26. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Nem vagyok fizikus, de szerintem,ha igaz az ősrobbanás elmélete, akkora erőhatás keletkezett, amelyet ma nem ismerhetünk. Ahogy az előttem válaszoló mondta, ezek az általad leírt távolságok, a mai állapotra vonatkoznak.
2013. máj. 26. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
54%

És mi volt az ősrobbanás kiváltó oka, triggere?

A robbanás nem túl szerencsés szó, mert a gondolatainkban a robbanás egy, már meglévő térrészt tölt ki anyaggal.

De ez a tér nem létezett az eseményig. Így talán szerencsésebb lenne ősvillanásnak hívni.

Tehát a tudomány szerint a világ egy önműködő, tudat nélküli gépezet, ami egyik pillanatról a másikra jött létre, kiváltó ok nélkül.

Sajnos a tudomány jelenlegi elmélete a világ létrejöttéről semmivel sem jobb, mint a kreacionista sztori.

Mindkettőhöz hit szükséges. A szingularitás semmivel sem megnyugtatóbb a jóisten gondolatánál.


De továbbra is ragaszkodunk a hideg, lélek nélküli, önműködő gépezet elméletéhez. Ámde maradéktalanul megmagyarázni senki sem tudja. Hát ez szuper.

2013. máj. 27. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Te szerintem már kinőtted a gyakori kérdéseket.Ezekre az egész oldalon max 4-5 ember tudna válaszolni,aki érti is,és nem csak másolgatna.Bevallandó,hogy én nem tartozom ezek közé.Én csak ajánlani tudok neked további támpontokat:Például Michio Kaku:Hipertér


Ott olvastam az egyik kérdésedre választ is: "Vagy a gravitáció akkor nem számított?"


Egy idő után ha folyamatosan emeljük a hőmérsékletet,szépen lassan egymás után az amúgy különálló 4 alapvető kölcsönhatások mindegyike,összeolvad,és egyesül.Ez csak hihetetlen magas hőmérsékleten történik meg.Ez jellemezte a korai univerzumot is.Tehát a legelején,a gravitáció még nem is létezett.


Ajánlom neked a következő dolgokat amikre rákereshetsz:ΛDMC ,11 dimenziós modell,GUT(Grand Unified Theory),Standard modell,Yang-Mills mezők,Kaluza–Klein theory


(néhányról van magyar Wiki és vonatkozás is,de a nagyja angolul van tehát azt ajánlom)...(mondom én aki nem is tudok angolul...Csak azért írtam ezeket mert elég sok közük van az ősrobbanáshoz)

2013. máj. 27. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
41%
És kérek szépen minden szentfazekat ,húzzon a vallás kategóriába. Se én,se a kérdező nem hozta fel az Isten,teremtés,tudat dolgot.Ez egy tudományos kérdés,mely nyilván azoknak szól akik ezt a fajta világhoz való hozzáállást képviselik,nem a teremtést.Szóval utolsó,és barátaid,kérlek máshol vívjátok meg a netes keresztesháborúitokat.Én és nyilván a kérdező se teológiáról akarunk beszélni,úgy hogy hagyjatok már az Istenetekkel!
2013. máj. 27. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Hát igen, az külön kérdés, hogy akkor milyen térről is beszélünk, meg ha a tér-időről beszélünk, akkor az idő "kvantuma" is tágul, régen más volt?...


amúgy teremtés nem könnyebb, hisz összhangban van az ősrobbanással, ugyanezen kérdések felmerülnek...


visszatérve, egy hasonló kérdésnél 33. hozzászólásban azon merengek, a végén, hogy igazából tv-ben mindig külső szemlélőként mutatják a pontból felrobbanó, kitáguló univerzumot, de hát kívülről sosem láttuk, látjuk, belülről meg mindig is benne oltunk, vagyunk. Tehát a 13 milliárd fényévről, galaxisok, kvazárok mögül, időben is olyan távolról amit látunk háttérsugárzást, az az a pont belülről, ami a tv-ben kis kiinduló pont. :


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


33. vagyok én...ha kívülről néznénk, hasonló kis pontnak, akkor a mi valóságunk majdnem végtelen még kisebb pont ebben, mert az a hőhalál sugárzása, megnyúlva. és időben ellátva mi magát a mindent körbevevő "palástként", " falként" a 13,7 milliárd évvel ezelőtti pontot látjuk majdnem végtelen kiterjedésű "külső buroknak"

Ez ám az agykiégető kérdés...

Tehát igazából még a ponton belül vagyunk!

Akkor a ponton belül tágul maga a tér. De ha relatív szemléljük, akkor a ponton belüli tér ugyanakkora, akkor az anyag megy össze. ez Einsteini módon nézőpont kérdése.


Mert ha a lufi fixnagyságú, de rajta a pontok zsugorodnak, velük a pontokon lakó bacik (mi) mértékegységei is, akkor olyan, mintha a lufit fújnák fel.


[link]


ebben azért érdekes, hogy a Planc hossz alatt értelmét veszti a tér fogalma...


mondjuk régi, gyerekkorom sejtését igazolja a húrelmélet, hogy a gumilepedős példát mesélve a fizikusok el szokták mondani, nem jó példa maga a golyó a gumilepedőn, mert akkor kérdezik, hogy azt a gravitáció húzza le, tehát az anyagot mi húzza a gumilepedőbe bele... szóval nem az anyga okoz szerintem a téridőszövedékén elhajlást, hanem magaaz elhajlás, a szövedéken lévő hullám, állóhullám maga az anyag. Mint a húrok rezgése. sok hullám mélyebb beméllyedést okoz. Elektron is hullámként körben adott frekvencián bír az atommag körül lenni, proton is egymás körül keringő e kvark. foton meg olyan, mintha a gumilepedőnek egy szálát megrántanánk, mint egy kifeszített kötelet, és terjed rajta a hullám... máshol meg találkozik más anyaggal, körben keringő "állóhullámmal" energiája hozzá adódik, kimozdítja, gerjeszti...


Bár a Biblia is az egek, téridő kitágulásáról, kiterjesztéséről is beszél:


Ézsaiás könyve:40:22 Ki ül a föld kereksége fölött, amelynek lakói mint sáskák előtte, ki az egeket kiterjeszti mint egy kárpitot, és kifeszíti, mint a sátort, lakásra;


Ézsaiás könyve:42:5 Így szól az Úr Isten, aki az egeket teremté és kifeszíté, és kiterjeszté termésivel a földet, aki lelket ád a rajta lakó népnek, és leheletet a rajta járóknak...


A Teremtő szava pedig energia "Dünamisz" görögül, ebből ered a dinamit. Hatalmas energiáról ír mindenhol a biblia, és a szavában energia volt, szólt, bejött ez energia a láthatatlanból a láthatóba, és meglett..

Az anyaga tulajdonképpen egy "megállított" befagyasztott energia. Kötött energiahullám. és oda, és vissza alakul energia anyaggá. bár a kettőt fogalmi szegénység miatt magyarázgatjuk, hogy hullám, meg részecske, mert így is leírható valami, meg úgy is, és ez igaz, de a valóság meg eggy. Energia minden, a proton is 3 egymás körül hullámzó energiahullám...


érdekes, akár hogy is gondoljuk. Óriási dolog, és felfoghatatlan, hogy egy pontban vagyunk, pontból lettünk, kintről nem látjuk... és még porszemként is mennyi mindent felfogunk az egész működéséből, törvényszerűségeiből, és egyre többre rájövünk, rájönnek. Csodálatos, és éppenhogy késélen van az egész létezés...


[link]


ezek is szuper előadások!

2013. máj. 27. 01:27
 7/15 A kérdező kommentje:

hehe, pont én hoztam fel, mert érdekes, hogy amíg mi ebben a 2 században, és javára csak ebben a pár évtizedben jöttünk rá, ott mégis így le van írva a bibliában... nekem tetszik! Amúgy olyan tökéletes logika van abban is, hogy azt több ezer éven át írók nem tudták volna összebeszélni...


Ha olvastad Howking könyvét, ő is teljesen tökéletes előítéletmentes, amihez tényleg akkora inteligencia kell, kérdéseket, okfejtéseket tesz fel Istenről, hogy én csak lestem. Nagyon jó okfejtések, teljesen semlegesen, pusztán logikailag. amúgy ahogy van ez a csodálatos eszméletlen ezrelékeken, milliárdodos pontossággal a létezésre belőtt univerzum, ugyanúgy lehet Ő is. Howking érvelései tetszenek, persze a végén ő is úgy dönt, hogy akkor Isten nincs, de tudóstól olyan korrekt előítéletmentes logikus érvelést még nem hallottam.

Az idő rövid történetében van, de nemtom hol, mert 5 éve hiába kérem vissza egy csajtól a könyvem, nem adja...

de asszem neten fent van a könyve letölthetően.

2013. máj. 27. 01:36
 8/15 A kérdező kommentje:

fél mondat még, ha Isten van, akkor az is ugyan olyan tény, mint amikről beszélünk, mindent lehet kutatni, szabadon...


visszatérve azért a témához, tényleg azt a japcsit mintha én is láttam volna régebben, még olyan számítógép szimulált színes 3d-s jelképekkel demonstrálták az erőket...


ebben meg azaz érdekes, hogy nagy hőmérsékleten egybeolvad a gravitációs erő, meg a többi...

vicces, erőket egybeolvasztgatni a rezsón :D

De a linkelt húros, membrános cikkben is a gravitációs hullámok, ha a tér rezgései, mint feljebb említettem, még Élet és tudomány olvasgatása közbeni gyerekkori elképzeléseim szerint is, akkor a fény, gravitáció, közvetítő, és éptő-részecskék, minden a kifeszített sátor rezgései, akkor aztat is lehet olvasztgatni hipernagy hőfokon...


Amúgy Dávid Gyula előadásait ajánlom MP3-ban a polariszos oldalon, ő is a 36 vagy több olyan dologról beszél ,ami pontosan úgy van belőve, hogy éppen-hogy vagyunk, persze fizikusként antrópikus elvre hivatkozik. De nagyon-nagyon kicsit bármi másképp lenne a 36 dologból legalább ,amiből sajnos csak párat mondott, akkor nagyon másképp lenne, ha egyáltalán lenne az univerzum. mert sok esetben nem is lenne már. vagy összeomlott volna, avgy szétspriccelt volna már... vagy csak hidrogén lenne benne, vagy az sem.

2013. máj. 27. 01:47
 9/15 anonim ***** válasza:
Hö!Én is polariszos vagyok!Te ilyen passzív szakkörös vagy?
2013. máj. 27. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

#3:

Tévedsz. A kreacionista nézet és a tudományos nézet nem egyenrangú, nem “két nagy szemben álló nézet”. A legfontosabb különbség a módszertan, illetve annak hiánya. Tény, hogy a tudomány ma még nem tudja pontosan, mi váltotta ki az ősrobbanást, vagy hogy pontosan mi zajlott le annak első parányi időtartamában. Azonban a hozzád hasonlóak hajlamosak elfelejteni azt, hogy a tudomány egy-két évszázad alatt hihetetlen fejlődésen ment keresztül, míg a vallás pontosan ott tart, mint mondjuk ezer vagy tízezer éve. A tudomány nem egzakt, nem befejezett és nem teljesen objektív, de a módszertana miatt folyamatosan keresi és javítja a saját hibáit, a vallás azonban ragaszkodik a saját hibáihoz és szubjektivitásához.


>Tehát a tudomány szerint a világ egy önműködő, tudat nélküli gépezet, ami egyik pillanatról a másikra jött létre, kiváltó ok nélkül.


Ez torzítás, a tudomány nem ezt mondja. Itt van két állítás:

1.Nincsen kiváltó ok.

2.Még nem ismerjük a kiváltó okot.

Remélem, érthető a különbség. Te az elsőt állítottad, pedig a második a helyes.


>Mindkettőhöz hit szükséges. A szingularitás semmivel sem megnyugtatóbb a jóisten gondolatánál.


Tévedés, a tudományos magyarázathoz nem kell hit, mert ellenőrizhető, leírható, cáfolható elemekből áll, míg a vallás nem. Az pedig, hogy melyik magyarázat “hideg” vagy megnyugtató, teljesen lényegtelen.


Kérdező: bocsi az off-ért. Olvastam régebben egy elméletet, amely szerint valamiféle kvantum-fluktuáció okozta az Ősrobbanást. Persze csak elmélet, de érdekes. Ha találok jó forrást, belinkelem.


Ignoramus

2013. máj. 27. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!