Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » KONCENTRÁCIÓSZÁMÍTÁS!? (példa)

KONCENTRÁCIÓSZÁMÍTÁS!? (példa)

Figyelt kérdés

Készíteni kell 3 dm^3 0,20 mólos, 1,015g/cm^3 sűrűségű NAOH oldatot. Hány g szilárd nátrium-hidroxidra, és hány cm^3 vízre van szükség?


mNAOH=? VH2O=?


/eddig olyan feladatokat számoltam, ahol megvolt adva a víz, pl. Na2HPO4*12H2O. itt nincs, ebben az esetben hogy indulunk neki? Ha valaki letudná szépen vezetni, megköszönném. /



#kémia #NaOH #molalitás #koncentráció számítás
2013. jún. 16. 16:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ezt meg lehet oldani egyszerűen.


a NaOH moltömege:

M = 23+16+1 = 40 g/mol


0,2 mol NaOH tömege

m= n*M = 0,2 mol * 40g /mol = 8 g


8g NaOH kell 1 liter 0,2 mol/L -es oldat elkészítéséhez, akkor 3 liter elkészítéséhez 3 * 8 = 24 g NaOH kell és 3000 cm^3 víz


( Nem szükséges jobban bonyolítani.)

2013. jún. 16. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

V(oldat)=3 dm3

ρ(oldat)=1,015 g/cm3=1,015 kg/dm3

c(oldat)=0,20 mol/dm3

n(NaOH)=V(oldat)*c(oldat)=0,6 mol

M(NaOH)=40 g/mol

m(NaOH)=n(NaOH)*M(NaOH)=24 g

m(oldat)=V(oldat)*ρ(oldat)=3,045 kg=3045 g

m(H2O)=m(oldat)-m(NaOH)=3021 g

V(H2O)=3021 cm3


Szerintem ennyi. De eléggé fura az eredmény. Lehet elszámoltam:) Majd valaki jön és kisegít.

2013. jún. 16. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors válaszokat, én is hasonlóképpen gondolkoztam, #2. válaszolóval megegyezik az eredményem, elsővel pedig a víz térfogatán kívül ugyancsak.
2013. jún. 16. 17:03
 4/11 anonim ***** válasza:

A rossz vízmennyiség nem furcsa, hanem lehetetlen.

3 liter vizes oldat elkészítéséhez nem használhatsz fel 3 liternél több vizet. Ez elvi hibás megoldás, ami nulla pontot eredményez.


Ezért írtam, hogy felesleges bonyolítani.


A sűrűség adat felesleges. ( Még az is lehet, hogy hibás. )


Nem is számolhatsz vele, mert nincs megadva hőmérséklet.

Hány fokra vonatkozik a sűrűség ?

A viz sűrűségét 1 g/cm^3 -nek veszed , pdeig az csak 4°C -on jó.


A "mólos" szó a mol/Liter -t jelenti, ami 25°C -on szabványos.

Ha a hiányzó adatokat megkeresed és újból végigszámolod, akkor valóban kapsz egy pontos eredményt de az minimális (elhanyagolható) mértékben fog eltérni az első számolástól.

2013. jún. 16. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Egyetemen oktatott Általános kémia nevű tárgy vizsgadolgozat beugrói között találtam ezt a feladatot, gondolom a számítás menete a fontos, de tényleg érdekes amit mondasz, ha ilyesmit kapok, szemfüles leszek! : D
2013. jún. 16. 17:57
 6/11 Silber ***** válasza:

Laci: a te számolásod az elvi hibás. Ugyanis minél nagyobb valaminek a sűrűsége, annál kisebb lesz a térfogata egységnyi tömeg esetén. Így felhasználhat 3000 g-nál több vizet 3 dm^3 oldat készítéséhez, mivel sűrűsége nagyobb mint 1 g/cm^3.

Kérdező: #2 válasza tökéletes, nyugodtan használhatod.

2013. jún. 16. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Silber !


Nem jó a válaszod.

Állítasz valamit : hogy elvi hibás a számításom, de ezt nem magyarázod meg.


A válaszod másik részben már a 4. pontban írd válaszomat cáfolod.

Tévesen.

Én írtam : "3 liter vizes oldat elkészítéséhez nem használhatsz fel 3 liternél több vizet."

Te cáfolod: "Így felhasználhat 3000 g-nál több vizet 3 dm^3 oldat készítéséhez"



Ráadásul téves információkat írsz : " Így felhasználhat 3000 g-nál több vizet 3 dm^3 oldat készítéséhez, mivel sűrűsége nagyobb mint 1 g/cm^3. "


A víz sűrűség sosem nagyobb mint 1 g/cm^3 ( leszámítva az extrém körülményeket).



Kedves Silber ! Tisztellek az alapos válaszaidért, de szerintem most egy kicsit felületes voltál.



Üdv:


TL

2013. jún. 16. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Silber ***** válasza:

Sajnálom, de valóban elvi hibás a számolásod.

Mea culpa, egy apró vétséget én is elkövettem: víz sűrűségét említettem az oldat sűrűsége helyett.

De ha kimérsz 3000 g vizet (melynek térfogata 3 dm^3), és beoldod a 24 g-nyi NaOH-t nem marad többé 3 dm^3 a térfogata. Nem a párolgás, hanem a térfogatkontrakció miatt. A beoldott anyag megváltoztatja a rendszer sűrűségét, ezesetben növelni fogja. Ha pedig egy zárt rendszer sűrűsége nő, térfogata csökkenni fog.


Nézzünk gondolatkísérletet, mellyel talán igazolhatom magam:

Tömény sósavoldat adatai:

Rho(oldat)=1170 g/dm^3

%(m/m)(oldat)=37

m(oldat)=1170 g.

Az evidens, hogy Rho(H2O)=1000 g/cm^3.

Az oldat térfogata V=m/Rho=1170/1,17=1000 cm^3.

Ha elkezdünk átbuborékoltatni rajta intert sztippergázt (pl. nitrogént), a HCl-tartalom egyszerűen elpárolog és visszamarad a víz (az esetlegesen veszteségképp elpárolgó vizet visszavezetjük a rendszerbe).

Az eltávozó HCl tömege:

0,37=x/1170

0,37*1170=x=432,9 g HCl.

Tehát eredetileg volt 1170-432,9=737,1 g víz a tömény oldatban.

A te álláspontod szerint 1000 g oldathoz 1000 g vizet kéne felhasználni, hisz az az oldat tömege (a fentebbi példában 3000 g vizet használtál fel 3 dm^3 oldathoz).

Viszont a számolásban láthatod, 1000 g tömény HCl-oldathoz csupán 737,1 g tiszta víz szükséges. A fennmaradó 262,9 g-nyi víz pedig igen jelentős eltérés.


Konklúzió: #2 és én helyesen válaszoltunk, a te számolásod elvi hibás.

2013. jún. 16. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

2-es vagyok:

"A rossz vízmennyiség nem furcsa, hanem lehetetlen.

3 liter vizes oldat elkészítéséhez nem használhatsz fel 3 liternél több vizet. Ez elvi hibás megoldás, ami nulla pontot eredményez. "


Nem tudom, hogy jó-e a megoldásom, de remélem... Mindenesetre az idézett állításod nem igaz. A térfogatkontrakció miatt az oldat térfogata nem egyezik meg az összetevők térfogatának összegével. Pl. összeöntve 5 dl etanolt és 5 dl vizet, nem fogsz 1 l elegyet kapni, hanem kicsit kevesebbet. Nem tudom pontosan mennyit, de kb. 9,8-9,9 dl-t. Azaz megfordítva: 9,8 dl etanol-víz elegy elkészítéséhez 1 l alapanyag kell. Ezért nem feltétlenül igaz, amit te írsz.

2013. jún. 16. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

először a kérdezőnek válaszolok .


Bármennyi alkoholt öntesz 3 liter vízbe, az oldat mennyisége nem lesz kevesebb mint 3 liter.


Amit leírtál az igaz, az egy tipikus eset ( bab és mák esete) de nem igaz erre a szituációra.

Erre az esetre lefordítva az azt jelentené, hogy ha 3000 cm^3 vízbe beleteszel 24 g NaOH aminek a térfogata nem tudom mennyi de, mondjuk legye 24 cm^3, akkor az nem lesz 3024 cm^3. Ezt én valójában nem is állítottam, sőt pont az ellenkezőjét állítottam. Én úgy számoltam, hogy egyszerűen nem változik a térfogata. Azt írtam, hogy 3 liter víz + 24 g NaOH = 3 liter oldat. Ezt állítom továbbra is.


Bár fogalmam sincs, hogy a 24 g NaOH mennyivel növeli a térfogatot de állítom, hogy elhanyagolható mértékben.


3021 g vizet számoltál ki. Ez 4°C-osan 3021 cm^3 , 25°C -osan ~ 3030 cm^3.

Tehát azt állítjátok , ha 3030 cm^3 vízbe beleteszek 24 g NaOH-t akkor az összehúzódik 3000 cm^3 -re !!! Hát nem tudom, én még ilyen effektusról nem hallottam. De ha létezik akkor sem ilyen szintű példánál jön elő.


Továbbra is állítom, hogy a megoldásom tökéletes. Kémszámnál ezen szinten bőven elég. Nézd meg a gyakorlatot, valójában hogyan csinálod meg:

kimérsz 24 g NaOH ( ennyi a pontosság, nem 24,0g nem 24,00 g )

beoldod főzőpohárban

átöntöd 3 literes mérőlombikba ( öblítés)

jelig töltöd ( ekkor szerinted az összes vízfelhasználás 3021 cm^3 víz)

homogenizálod

faktorozod ( max 0,997 , mert 3 %-nyi víz, meg karbonát biztosan lesz benne)


Amit én írtam az híg oldatokra igaz, töményekre nem. Mind a ketten tömény oldatokkal cáfoltok.


Kedves Silber ! A sósavas számolásod vezesd le 0,20 M -os oldatra, látni fogod, hogy kerekítési határon belül van az általam elkövetett hiba. A Te számolásodba is kevesebb víz kellett az oldathoz és nem több. Én pont erre írtam az elvi hibát. Egyszerűen rossz a cáfolatod. Írj egy olyan példát amikor 3021 cm^3 vízbe beleteszel valamit és a térfogata lecsökken 3000 cm^3-re !


A sósavas példával elméletben ( csak nagyon elméletben, mert ugye 28 %-os azeotróp koncentrációnál már semmit sem fújsz ki belőle), igazad volt, de ez nem cáfolja az én számításaimat.


Üdvözlettel:

T.L.

2013. jún. 16. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!