Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » KONCENTRÁCIÓSZÁMÍTÁS!? (példa)

KONCENTRÁCIÓSZÁMÍTÁS!? (példa)

Figyelt kérdés

Készíteni kell 3 dm^3 0,20 mólos, 1,015g/cm^3 sűrűségű NAOH oldatot. Hány g szilárd nátrium-hidroxidra, és hány cm^3 vízre van szükség?


mNAOH=? VH2O=?


/eddig olyan feladatokat számoltam, ahol megvolt adva a víz, pl. Na2HPO4*12H2O. itt nincs, ebben az esetben hogy indulunk neki? Ha valaki letudná szépen vezetni, megköszönném. /



#kémia #NaOH #molalitás #koncentráció számítás
2013. jún. 16. 16:09
1 2
 11/11 Silber ***** válasza:

Azt hiszem, ez sokáig el fog húzódni...


1.: A hozzászólásod első harmada egy az egyben elvethető, ugyanis az alátámasztása egy egyszerű "fogalmam sincs, de szerintem".

2.: "Tehát azt állítjátok , ha 3030 cm^3 vízbe beleteszek 24 g NaOH-t akkor az összehúzódik 3000 cm^3 -re !!!"

Pontosan. A tiszta vízhez képest az oldat sűrűsége nagyobb, így a beleöntött 1 cm^3 tiszta víz nem 1 cm^3-rel növeli meg az oldat térfogatát, hanem a sűrűségkülönbségek miatt egy kicsivel kevesebbel.

3.: "Hát nem tudom, én még ilyen effektusról nem hallottam. De ha létezik akkor sem ilyen szintű példánál jön elő." Márpedig létezik, mindketten említettük. Ez pedig a térfogatkontrakció. Középiskolában ismertették meg velem.

4.: A mérőoldat készítésének metódusa helyes, de jelen esetben felesleges a megemlítése.

5.: "Amit én írtam az híg oldatokra igaz, töményekre nem. Mind a ketten tömény oldatokkal cáfoltok."

Ellenben a mi számolásunk igaz mind híg, mind tömény oldatok számolására.

6.: "Kedves Silber ! A sósavas számolásod vezesd le 0,20 M -os oldatra, látni fogod, hogy kerekítési határon belül van az általam elkövetett hiba."

Teccik'látni? "Az elkövetett hiba." Tehát kerekítettél, hibát vétettél a számolásban. Saját magad írtad le. (A számolást a végén leírom).

7.: "A Te számolásodba is kevesebb víz kellett az oldathoz és nem több."

Mivel én fordított esetet írtam le. Nem beoldottam valamit, hanem kivontam. Ergó a folyamat megfordul, kevesebb lesz az oldott anyag, csökken a sűrűség, nő a térfogat. Az eredeti feladatban nő az oldott anyag mennyisége, nő a sűrűség, így csökken a térfogat. Ez alapján dőlt a hozzászólásod rám eső része.


Számolás a 6. ponthoz:

c(oldat)=0,2 M

Tfh. V(oldat)=1000 cm^3

M(HCl)=36,5 g/mol

Rho(H2O)=1 g/cm^3

Mivel nagyon híg oldat, így táblázatból extrapolációval kaptam meg a 0,2 M-os sósav sűrűségét [1], melynek értéke:

Rho(oldat)=1,0019 g/cm^3


n(HCl)=0,2/1=0,2 mol

m(HCl)=0,2*36,5=7,3 g HCl

m(oldat)=Rho(oldat)*V(oldat)=1,0019*1000=1001,9 g

Kipárologtatás esetén (és itt nem áll fenn azeotróp összetétel sem):

m(H2O)=1001,9-7,3=994,6 g H2O.


Mivel Rho(H2O)=1 g/cm^3, így 994,6 cm^3 vizet kell bemérni 1000 cm^3 víz helyett.


Mielőtt ismét szóvá tennéd: kipárologtatás, így a sűrűség csökken, térfogat nő. Ha megfordítanád, és HCl-t buborékoltatnál keresztül a tiszta vizen akkor a sűrűség nőne, és a térfogat csökkenne.

Remélem ezzel sikerült letisztáznunk a témát.


[1] [link]

2013. jún. 16. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!