Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Eldöntendő kérdés a relativitá...

Wadmalac kérdése:

Eldöntendő kérdés a relativitás-elmélet alapján. A mondat igaz, vagy hamis?

Figyelt kérdés

Szimplán csak azért teszem fel, mert egy másik kérdésben kialakult vitákat figyelve felötlött bennem, kíváncsi vagyok, kinek tiszta a téma és átlátható a logikája.

Kijelentés:

"Egy zárt szobában, melyben semmi lehetőség nincs kívülről információ szerzésére, de odabent lehetőség van akármilyen precíz távolság-, erő és gyorsulásmérésre, ha erre az űrben lebegő szobára csupán (akármennyi) gravitációs hatások hatnak és ezek hatására halad egy akármilyen pályagörbén, a szobában lévő személy nem állapíthatja meg, hogy a szoba beltere NEM inerciarendszer."

Az elméleti kérdésben kérnék eltekinteni az extrém körülményektől (fénysebesség közeli sebességek, extrém erős gravitáció árapály-jelenséggel).



2013. jún. 20. 12:29
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
50%

Szerintem a megoldás a következő:

Maga a szoba nem inerciarendszer, mert a benne magára hagyott test nem marad nyugalomban. Vigyázat, a "magára hagyott" itt azt jelenti, hogy rá nem hat semmilyen erő, tehát a gravitáció sem. Egy ilyen test gyorsulni fog a szobában. Nem is beszélve a szobán kívüli tárgyakról, hiszen az inerciarendszert nem lokálisan értelmezzük.


Viszont mivel a testeknek van tömegük, ezért a test is gyorsul. Vagyis a szobában lévő tárgyak mind egy-egy gyorsuló rendszer, tehát nem inerciarendszerek, de egymáshoz képest nem mozdulnak el. Vagyis a szoba mint lokális térrész, és a benne lévő tárgyak szűk köre, egyfajta inerciarendszerként viselkednek.


Viszont azt nem tudom, hogy ez minden "tárgyra" igaz-e. (Részecskék, neutrínó-nyaláb, fény,...) Szóval lehet, hogy valahogy mérhető a gyorsulás. (?)

2013. jún. 20. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
#10, bocsi, még nem olvastam a válaszod, mikor írtam a 11-es kommentet.
2013. jún. 20. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
Maga a feltételezés extrém és lehetetlen. Ha mégis elfogadjuk és szó szerint értelmezzük, akkor a szobában tartózkodó egyén annak bármely pontján bármely pillanatban bármilyen pontos mérést el tud végezni. Azaz fel tudja rajzolni a szoba belsejének pontos erőterét. Ránéz, és megállapítja, mi a helyzet.
2013. jún. 20. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
71%
A 9-es válaszolónak igaza van. Az általános relativitáselméletben fontos szerepe van az inerciarendszerek lokalitásának, vagyis annak a ténynek, hogy műszereink mérési pontossága véges, és emiatt pl. egy gravitációs térben is a téridő egy kis tartományában (értsd ezalatt egy megfelelő nagyságú térrészben bizonyos ideig) tartózkodó vonatkoztatási rendszer tekinthető inerciarendszernek. Ugyanis az inerciarendszerekre épp az jellemző, hogy világvonaluk környezetében a metrika kvázieuklideszi (konstans), vagyis nem változik pl. a szobán belül sem. Ha képesek lennénk tetszőleges pontosságú mérésre, akkor persze a szobán belül is kimutathatóak lennének változások, és akkor az inerciarendszer fogalma csak matematikai értelemben bírna pontos tartalommal. Hála azonban műszereink pontatlanságának, a matematikai "kváziállandóság" technikai értelmet is nyer, és a fenti lokális értelemben ilyenkor gyakorlatilag is tekinthetjük a téridőt síknak.
2013. jún. 20. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
Na meg ugye elméletben a szoba mérete is tetszőlegesen kicsivé tehető, így végül is a végtelen nagy pontosság nem okoz gondot :)
2013. jún. 20. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:

Reméltem, hogy valami ilyesmi alakul ki a kérdés körül.

Tehát akkor kijelenthetjük, hogy egy homogénnek tekinthető gravitációs térben magára hagyott rendszer (forgást, fénysebesség közeli sebességet hagyjuk ki)nem különböztethető meg egy inerciarendszertől, tehát gyakorlatilag annak tekinthető?

2013. jún. 21. 08:05
 17/23 anonim ***** válasza:
71%
Igen, definíció szerint a csak gravitációs hatás alatt (azaz görbült téridőben) mozgó, kellően kis méretű objektumok, amelyek nem forognak, inerciarendszerek. Ez az általános relativitáselmélet egyik alapfogalma.
2013. jún. 21. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 A kérdező kommentje:
Remek. Örülök, hogy a dolog tisztázódott úgymond hivatalosan. Mert a gravitációs térben "együtt mozgó" (azonos pályán keringő stb.) tárgyak esetén már többször merültek fel egyértelmű tévedések ebben a kérdésben. Most összeállt a hivatkozási alap arra az esetre, ha valahol újra megtörténik. Köszönöm minden hozzászólónak.
2013. jún. 24. 08:34
 19/23 dq ***** válasza:

#7: "Pontosabban még felmerül a forgás lehetősége is."


A nem forgással talán ekvivalens hogy nem ébred erő a szoba falában.

2017. ápr. 4. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

#19


A szoba falában ébredő erő kimérése csupán egy elvi lehetőség. Amennyiben a szoba forog, akkor nyilván fellépnek benne tehetetlenségi erők, azonban a forgást általában a mechanikai méréseknél sokkal pontosabb giroszkópokkal szokás kimutatni, amelyek az óránkénti szögmásodperc apró töredékének megfelelő forgást is képesek érzékelni.

2017. ápr. 4. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!