Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizika 10. elektromos áram +,...

Fizika 10. elektromos áram +, - nem értem?

Figyelt kérdés

Csak hogy értsem :)

A + ill. - áram az mit jelent? Az egyikbe eletronok vannak a másikba protonok vagy az egyikben erősebbek a elektronok többségben vannak a másikban kevesebben ? Bocsi ha hülye kérdés csak nem értem teljesen hogy mittől pozitiv vagy negatív az áram. Tehát most akkor van külön negatív áram meg külön pozitív is?


2013. jún. 30. 08:55
 1/8 A kérdező kommentje:

Kronkrétan én most egy áramkörre gondolok, mondjuk egy házba lévőre stb... a galvánelem és a elektrostatikuságót értem.

ott úgye elektrontöbblet vagy elektronhiány miatt van +,- töltés

2013. jún. 30. 09:02
 2/8 anonim ***** válasza:
Tehát adott két pólus. Az egyik negatív, a másik pozitív. Az áram meg az elektronok "vándorlása" az egyik pólusról a másikra. Az elektronok negatív töltésűek. íebből kifolyólag amelyik póluson sok elektron van, az a negatív és ahol hiány van belőlük, az a pozitív. Ha a két pólust átkötöd (valami fogyasztót, ellenállást kötsz rá), az elektronok áramlani fognak, mégpedig onnan ahol sok van belőlük oda, ahol hiányoznak. De a nnak idején ezt a nagyokosok még nem tudták, azért úgy döntötte, nyilván hibásan, hogy az áram pozív pólustól áramlik a negatyv felé. Mos ez némi bonyodalmat okoz.
2013. jún. 30. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
A hálózatban váltakozó feszültség van és az már más tészta.
2013. jún. 30. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Akkor végülis egy áramkörben az hogy melyik a negatív vagy pozitív az relatív nem ?
2013. jún. 30. 09:27
 5/8 A kérdező kommentje:
Mármint akkor egy áramkörben ahol több az elektron negatív ahol kevesebb az elektron az a pozitiv ? de akkor csak elektronok vannak az áramban semmi más úgye?
2013. jún. 30. 09:28
 6/8 anonim ***** válasza:

Egy szokásos áramkörben a vezetékben az elektronok a töltéshordozók. Ezek mozognak a negatívabb potenciál felől a pozitívabb felé, ez az áram. A protonok az atommagban vannak és a szilárd anyagokban azok nem mozdulnak. Nem az áram a + vagy -, hanem a feszültség, ami a potenciálok különbsége. Úgy lehet elképzelni, hogy a feszültség egy erő, amely az elektronokat egy feszültségforrás (pl. elem vagy generátor) egyik kivezetéséről a másikra tereli. Ha záródik az áramkör, akkor a vezetékeken az elektronok visszafolynak a másik oldalra, és folyamatosan keringenek, ez az áram.

Olyan ez, mintha vízvezetékcsőből lenne egy zárt hurok, amelyben van egy szivattyú, amely keringeti a vizet.

Megjegyzem, az áram irányát is lehet pozitívnak vagy negatívnak tekinteni attól függően, hogy a számításokhoz melyik irányt tekintjük pozitívnak vagy negatívnak. A megállapodás szerint általában azonban nem az elektronok mozgásának az irányát tekintjük pozitívnak, hanem + potenciál felől a - felé vesszük fel az áramirányt.

Folyadékban, gázban (pl. elektromos ív) viszont ionizált atomok is mozoghatnak.

2013. jún. 30. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Mindig az elektronok áramolnak ,ha áramról beszélünk ! A valóságban mégpedig a NEGATÍV pólustól a POZITÍV pólus felé , ezt nevezzük FIZIKAI ÁRAMIRÁNYnak ! Csakhogy régen még ezt nem tudták (pedig logikus , mert az elektron negatív , és csak ez tud elmozdulni , a pozitív helyhez kötött proton nem , ezért logikus , hogy a töltések(elektronok) a negatívtól a pozitív irányba fognak elmozdulni) Ezér tippeltek , és azt mondták , hogy a pozitívtól mennek a negatív felé. Hát 50%-uk volt , de sikerült mellé lőniük. Csak ekkorra már mindenki úgy megszokta ezt a dolgot , annyira elterjedt , hogy meghagyták így , és a műszaki életben, villamos szakmákban a mai napig ezt használják. EZT HÍVJÁK : MŰSZAKI ÁRAMIRÁNYnak. Remélem tudtam segíteni.


20F

2013. jún. 30. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

csak a szilárd halmazállapotú anyagokban az elektronok a töltéshordozók.

Folyadékokban és gázokban az ionok.

2014. márc. 29. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!