Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy értelmezzem az abszorbeál...

Hogy értelmezzem az abszorbeál és katalizál szót az alábbi szövegrészletben?

Figyelt kérdés

A kolloid állapotú fehérjék felülete igen nagy, erősen abszorbeálják környezetük anyagait, és igen bonyolult kémiai reakciókat katalizálnak. Az ilyen fehérjékből álló katalizátorokat fehérjéknek nevezzük. Minthogy az életfolyamatok biokémiai reakcióit katalizálják, biokatalizátorokként is emlegetik őket.


Már elolvastam mindkét szó jelentését, csak szeretném magamban pontosítani a dolgot. 14/L



2013. júl. 2. 15:27
 1/6 A kérdező kommentje:
Elnézést, nem említettem, hogy a fent említett bekezdés Az emberi test című könyvből való, melyet a Gondolat kiadó 1982-ben adott ki, ha ez fontos.
2013. júl. 2. 15:29
 2/6 sadam87 ***** válasza:
100%

Az egyik mondat valószínűleg hibás (nem tudom, hogy az eredetiben, vagy rosszul sikerült bemásolni). Helyesen: "Az ilyen fehérjékből álló katalizátorokat enzimeknek nevezzük."

Abszorbeál: Más anyagokat a felületén megköt.

Katalizál: Egy (kémiai) reakció sebességét növeli, anélkül, hogy elhasználódna (bár katalizátorveszteségek lehetnek).

Szóval ugyanazt jelentik, mint egyébként a természettudományokban. :)

2013. júl. 2. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Igen, akkor jó volt az elgondolásom, és való igaz, rosszul írtam a mondatot. Pedig direkt koncentráltam, hogy jól írjam le, de még így is hibázik az ember. na sebaj, hálás köszönetem a válaszáért. (:
2013. júl. 2. 15:57
 4/6 Silber ***** válasza:
100%

Egy kis kiegészítés:

- aBszorpció: a közeg BELSEJÉBEN történő megkötést jelent

- aDszorpció: a közeg FELÜLETÉN történő megkötést jelent

2013. júl. 2. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 sadam87 ***** válasza:
Jogos, köszi a javítást. Itt viszont valószínűleg adszorpcióról van szó a leírás alapján.
2013. júl. 2. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Értem. Érdekes. Hm. Köszönöm.
2013. júl. 3. 14:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!