Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kapjuk meg az út-sebess...

Hogyan kapjuk meg az út-sebesség grafikonból az út-idő grafikont?

Figyelt kérdés

2013. aug. 5. 19:05
 1/7 anonim ***** válasza:

Sehogy.

Csak akkor, ha ismert az úthoz/sebességhez rendelt lépték.


Tehát ha a léptékből megvan pl. a sebesség-idő diagram, akkor ezt integrálod és megkapod az út-idő diagramot.

2013. aug. 5. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

"Csak akkor, ha ismert az úthoz/sebességhez rendelt lépték."


Itt persze időléptékre gondoltam.

2013. aug. 5. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Ha ismerem az időléptéket, akkor egyből megvan az út-idő grafikon. Viszont szerintem egy út-sebesség grafikon egyértelműen megfeleltethető egy út-idő grafikonnak, szerintem megoldható.
2013. aug. 5. 19:36
 4/7 anonim ***** válasza:
Ha ismert a függvény matematikai formája, akkor integrálni tudod és akkor megkaphatnád, azonban az integrálban ott a +C konstans, ami gyakorlatilag végtelen sok függvényt ad a kezedben, ezért ez így nem megvalósítható. Lagrange-féle módszerrel meg lehetne csinálni, de az meg cseppet időigényes minden pontban felírni a test helyzetét, sebességét, gyorsulását és a grafikon mentén végigkövetni...még áramlástanban is próbáljuk kerülni ezt a megoldás, amennyiben nem szükséges.
2013. aug. 5. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"Viszont szerintem egy út-sebesség grafikon egyértelműen megfeleltethető egy út-idő grafikonnak, szerintem megoldható."


Ha nincs lépték, akkor nem!


Rajzolj csak bármilyen út-sebesség diagramot.

Miből tudod, hogy az időben hogy zajlik le.

Hiszen az, hogy melyik út kordinátához milyen sebesség tartozik, független az időtől.


Nyílván csak speciális mozgásokra gondolsz, amiket megtanultál középiskolában, de a természet nem csak olyan szűk látókörű, és bonyolultabbat is produkál.


Ja, és amit megtanultál a középiskolában, azok csak speciális modellek, és csak nagyon speciálisan igazak a függvénytáblában lévő képletek is, amibe beírod a számokat...


Az integrációs konstansról:


Rendben, hogy ott van, de azért az csak egy állandó, melyet a mérés módja dönt el, azaz hogy az elmozdulást honnan kezded mérni. Ha ismerjük is ott a sebességet (ami sokszor igaz is) akkor már peremfeltétel is van, és ezzel meghatároztuk az integrálgörbék közül azt az 1 megoldást, ami kell.

2013. aug. 5. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Valahogy bizonyítani kéne hogy ez nem lehet, ha tényleg nem lehet.


Ami miatt szerintem lehetséges, hogy egy időpillanatban ismert a sebesség és az út, így minél nagyobb a sebesség, időben annál kisebb léptét jelent 1-1 méter. Ha a grafikont felosztjuk egyenesekre, és azokra megnézzük, és a felosztást finomítjuk szerintem integrálással megoldható.


A mozgás pedig lehet Baumgartner ugrása is ami nyilván messze bonyolultabb mint amit a középiskolákban tanítanak. Nem szeretem a speciális eseteket, tudom hogy egyenes vonalú egyenletes, vagy egyenletesen változó mozgás esetén a görbe egy vízszintes egyenes, vagy egy parabola. Teljesen általános megoldásra vagyok kíváncsi. A kérdésemet egy tetszőleges f(x)-re értettem, ahol mindegy hogy f(x) egy konstans függvény-e, vagy éppen (ln(x+3))^x.

2013. aug. 5. 21:19
 7/7 A kérdező kommentje:
Ha f(t)=s, és g(s)=v, akkor 1/g(x) integráljának inverz függvénye f(x).
2013. aug. 8. 22:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!