Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Etanol és foszfor-klorid...

Etanol és foszfor-klorid reakciója?

Figyelt kérdés

Ez az egyenlet jó?

3 CH3CH2OH+PCl3--->3 CH3CH2Cl+H3PO3

1, Tehát klór-etán és ortofoszforossav keletkezik?

2, Miben tér el az ortofoszforossav és a pirofoszforossav?



#termék #kémia #etanol #reakció #foszfor-klorid #pirofoszforossav #ortofoszforossav
2013. aug. 6. 14:14
 1/2 anonim ***** válasza:

Szerintem jó az egyenlet, legalábbis én csak erre tudok gondolni. Gondolkoztam még azon hogy vízkilépéssel dietil-éter keletkezhet, és a PCl3 csak katalizátor, illetve vízmegkötő, de ha a kettő közül a klóretán képződésre tippelnék inkább. Erősítsen meg valaki :D


Hogyha 2 molekula ortofoszforossavat egymás mellé teszel, akkor előfordulhat olyan, hogy az egyik foszforatom és a másik foszforatom 1-1 OH csoportja reagál egymással. Az egyik foszforról lejön az egész OH csoport, a másikról csak a H, így vízkilépés történik, és kialakul egy P-O-P kötés, hasonlóan az éterekhez, középen egy oxigén tartja össze a 2 foszforatomot. Na ezt a foszforossav-dimert hívjuk pirofoszforossavnak. A különbség tehát orto- és piro- között a kémiailag megkötött víz mennyisége. Ha a piro-hoz vizet adsz, akkor felbomlik az éteres kötés, és újra szétesik a két foszforatom, visszakapod a két külön OH csoportot, és a 2 molekula ortofoszforossavat.

2013. aug. 6. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2013. aug. 6. 14:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!