Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szimpatikus és paraszimpatikus...

Szimpatikus és paraszimpatikus idegrendszer, mi a különbség?

Figyelt kérdés

E két fogalmat nem egészen értem, nagyon megköszönném, ha valaki megfogalmazná nekem mit is jelentenek, mi/mik a feladatai, mi a különbség köztük?

Előre is köszönöm.



2013. aug. 15. 15:39
 1/9 anonim ***** válasza:
2013. aug. 15. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően a vegetatív idegrendszer (tehát a psz. és a sz. idegrendszer együtt) olyan funkciókért felelős, amelyeket nem akaratlagosan irányítasz. Pl. a bélmozgásaid, az emésztőnedveid elválasztását, a pupillád mozgását, a szíved stb.


A két rendszer tulajdonképpen pont ellentétes egymással.


Ha a szervezet nyugalomban van, akkor a psz. idegrendszer az aktívabb. Ilyenkor a felépítő folyamatok dominálnak, fokozódik az emésztés, lassul a szívműködés stb.


Ha vmilyen vészhelyzet van (pl. nagyobb megterhelés, stressz, veszélyhelyzet), akkor a sz. rendszer aktiválódik, hogy a veszély elől el tudj menekülni vagy harcolni tudj ellene.

Pl. több vér áramlik a harántcsíkolt izmaidba, hogy el tudj futni. Fokozódik a szívműködésed, kitágul a pupillád, kitágulnak a hörgőid stb.

2013. aug. 15. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Aha, értem, igy magyarázta a tanárnőm is, de valahogy mégsem volt tiszta, ezt mostmár megértettem és köszönöm szépen. Mostmár csak azokat a fura ábrákat kellene megértenem, amik olyankor kerülnek elő, amikor erről a témáról van szó [link]

na ezeket az ábrázolásokat olyan szemponttból nem értem, hogy tudom, hogy a gerincvelőből jönnek a szomatomotoros, szomatoszenzitiv, viszceromotorikus és viszceroszenzitiv idegek de azokat a kis golyócskákat a szervek és a gerincvelő közt nagyon nem vágom)

Amúgy akkor azt jól értem, hogy ezekben a pályákban fut olyan ideg is, ami harántcsikolt izmokhoz megy és olyan is ami simaizmokhoz?

2013. aug. 16. 10:22
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem, a vegetatív idegek nem idegzenek be harántcsíkolt izmokat, hiszen azokat akaratlagosan mozgatod.

Csak a harántcsíkolt izmok EREIT, hogy több vér jusson oda:)


Azok a kis pöttyök pedig ún. ganglionok, is idegsejttest csoportok.

A vegetatív idegek nem úgy mennek, hogy kilépnek a gerincvelőből, aztán rögtön mennek is a szervhez.

Hanem a visceromotoros idegek kilépnek a gerincvelőből, aztán ezekben a kis ganglionokban átkapcsolódnak, azaz az ingerület az idegsejtről egy következő, a ganglionban lévő idegsejtre jut (magyarán szólva szinapszist képeznek).

És majd csak a ganglionban lévő idegsejtnek a nyúlványa fog elmenni a szervig.

Vili?

És azért van a piros (szimpatikus ir.) ganglionja közelebb jelezve a gerinchez, mert azok a valóságban is a gerinc mellett vannak.

[link]

Nézd, itt a sárgák az idegek, a rajta lévő kis rózsaszín micsodák pedig a ganglionok. Ott sorakoznak szépen a gerinc mellett (meg a gerinc előtt is vannak egyébként).

A paraszimpatikus kék ganglionokat meg azért rajzolják távolabb a gerinctől, mert azok közvetlenül a szerveknél helyezkednek el.


Ilyen ábrát is szoktak mutogatni, talán ha ezt elmagyarázom, akkor érteni fogod, hogy mi hogy megy:

[link]


Középen ugye a kerek vmi a gerincvelő, a pirosak jelen esetben a SZIMPATIKUS idegrostok.

A gerincvelőtől jobbra lévő, sárga vonallal összekötött kis gumók pedig a ganglionok (pontosabban azoknak az összefüggő rendszere, amit szimpatikus dúcláncnak vagy szimpatikus határláncnak is szoktak nevezni).

A vegetatív idegek ugye a gerincvelő oldalsó szarvából erednek, itt van az axonhoz tartozó sejteknek a sejttesje.

Az axonok pedig (továbbra is a piros vonalak) az elülső gyökéren keresztül lépnek ki a gerincvelőből (itt lépnek ki egyébként a motoros rostok is, csak azok majd máshova mennek).

Az axonok belépnek a gerincvelői szelvénynek megfelelő ganglionba, és ott:

- átkapcsolódnak, és a ganglionban lévő neuron axonja halad tovább a beidegzett szervhez

- vagy nem kapcsolódnak át, hanem elindulnak felfelé vagy lefelé, és majd vmelyik másik szelvénnyel egy szinten lévő ganglionban kapcsolódnak át

- vagy nem kapcsolódik át, hanem továbbmegy a gerinc előtti szimpatikus ganglionokhoz, és ott kapcsolódik át

(ezt jelöli a külön álló kis sárga gömböc)


Hogy ezt az egészet kicsit a valóságban is el tudd képzelni:

[link]

Ha felnyitnánk a hasad és szépen kipakolnánk a szerveid, akkor ez maradna ott (vagyis nem, mert itt a nagy véna -kék- egy része is ki van vágva:D).

A nagy piros ér az aortád, az aortád mögött nyilván a gerinced van, abban meg a gerincvelőd.

Az aorta mellett két oldalon futó vékonyabb sárga vonal, amin kis orsószerű megvastagodások vannak, az a szimpatikus dúclánc, amiről feljebb írtam.

Az aorta előtt lévő , csillagszerű képletek a rajtuk lévő kis megerősödéssel pedig a gerinc előtti ganglionok (amit az előző képen a külön álló kis sárga gömböc jelölt).

2013. aug. 16. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, ez a részletes magyarázás igy képpel eggyütt, felért egy biosz órával( de tényleg) 2-3 szor elolvastam amire mindent sikerült felfogni :).

Jólvan akkor ez volt a szimpatikkus idegrendszer, akkor ezt mostmár úgy térben is egész jól el tudom képzelni( ez nálam fontos a tanulásnál, annyira, hogy ha szabadna felnyitnék valakit, hogy ezeket mind jól szemügyre vegyem :D)

A paraszimpatikus az azt mondtad, közvetlenül a szerv mellett helyezkedik el, akkor jól értem, hogy ezek az idegek nem váltanak sehol,(mégcsak be sem mennek a dúcokba, vagy legalábbis, nem mindenik-most az ábrát néztem-)hanem egyből mennek a szervekhez.

2013. aug. 16. 15:01
 6/9 A kérdező kommentje:

Ja és arra a kérdésedre, hogy "Vili?"

Arra a válaszom, igen világos, az a rész már nagyjából tiszta volt, csak abban igazad van, kellet egy kis pontositás, a vegetativ idegrost nem a harántcsikolt izomhoz megy, hanem annak csak a véreréhez.

2013. aug. 16. 15:03
 7/9 anonim ***** válasza:
Dede, a paraszimpatikus is átkapcsolódik, ott is van ganglion, csak a ganglion nagyon közel van a szervekhez, vagy benne van azok falában:)
2013. aug. 16. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Aha, jólvan értem köszi. Azért, ha még valami nem tiszta akkor esetleg fordulhatok hozzád?

Nem kérem, hogy mindent olyan nagyon részletesen elmagyarázz.

2013. aug. 16. 22:54
 9/9 anonim ***** válasza:
Persze, írj csak:)
2013. aug. 16. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!