Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Geológusok! Ez igaz a vulkáni...

Geológusok! Ez igaz a vulkáni tufákról?

Figyelt kérdés

"The tuff is a rediposited layer of volcanic ash. Care must be taken to not date the material that it is mixed with. This led to the older dates"

Egy 1970-es esetről van szó.


2013. aug. 30. 09:50
 1/4 Wadmalac ***** válasza:
Hát ugyan geológus nem vagyok, de logikusnak hangzik, hogy a vulkáni hamuhoz keveredhetett más korú anyag. Fiatalabb nehezen. :)
2013. aug. 30. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Látom, ez valami régi vita volt, amikor a bárgyú Fiatal Föld Kreacionisták újfent megpróbálták megmutatni, hogy a radiometriás kormérés nem működik.


Itt a teljes cikk: [link]


Amúgy nem vagyok geológus, kimerítő választ nem tudok adni. Az alapján, amit olvastam, gyakran előfordul, hogy különböző korú anyagok keverednek a tufában.


Ignoramus

2013. aug. 30. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 imco ***** válasza:

Tegyük fel, hogy kitör egy vulkán valahol a tengeren. Tehát a tufánk a vízben fog szépen leülepedni. Tegyük fel azt is, hogy közel vagyunk a szárazföldhöz, így a leülepedő tufánkhoz hozzákeveredik egy kis szárazföldről származó törmelék (ami nyílván idősebb mint az épp most kilökődött vulkáni tufánk). Az így keletkező üledékes kőzet tehát különböző korú és tegyük fel nagyságrendileg azonos szemnagyságú alkotó részeket fog tartalmazni. Ha ennek a korát mérik meg, akkor az nem az egyes alkotórészek korát fogja megadni, hanem az üledékképződés korát! Ami az esetünkben gyakorlatilag a tufának a kora.


Egy másik variáció. Én most a jelenlegi munkahelyemen naponta térképezek olyan vulkanoklaszt breccsákat, amiknek a mátrixa, vagyis kötőanyaga tufa, de magába dolgozott különböző magmás klasztokat (pár miliméterestől egészen az öklömnyi méretűekig). Na most ugye ha valaki a tufa korára kíváncsi, akkor ne legyen már annyira balga, hogy az öklömnyi magmás kőzetet veszi ki belőle és adja le kormeghatározásra.

Ha mondjuk van egy andezit tufánk és benne andezit klasztok akkor rendben van.

De ha van egy riolit tufám, abban meg andezit klasztok, akkor azért vegye már észre a kolléga, hogy a kettőnek nem sok köze van egymáshoz.

2013. aug. 30. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
persze, nem csak a tufákra,hanem gyakorlatilag bármilyen üledékes kőzetre/kőzetre igaz ez, gyakran áthalmozódhatnak, amit könnyű elnézni a korolásnál (a geológus azért geológus hogy ne nézze be az ilyeneket)
2013. szept. 26. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!