Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges a klónozás?

Lehetséges a klónozás?

Figyelt kérdés
Nem a mai tudomány állását kérdezem,hanem hogy egyszer feltalálják-e.Egyik nap láttam a TV-ben,hogy egy foton ketté tud válni,és egyszerre két helyen ott lenni.

2013. szept. 1. 14:44
 1/6 anonim ***** válasza:
A klónozás lehetséges, már klónoztak is állatokat pl.:Dolly a bárány. Emberen való kísérletezés tiltott ha jól tudom az egész világon. A másik, amit mondasz, hogy a foton ketté tud válni, annak nem sok köze van a klónozáshoz szerintem, vagy hogy gondoltad? Ez a kvantummechanika tárgyához tartozik.
2013. szept. 1. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Ozmium42 ***** válasza:

Nem vagyunk jósok!


Egyébként az, hogy pontos másolatot készítsünk egy emberről, elég valószínűtlen, ugyanis egy sor tulajdonságunk nem genetikai eredetű.

2013. szept. 1. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Amúgy az állatvilágban létezik a "klónozás". Pl.: Komódói varánusz képes az ivartalan szaporodásra ha nincsenek a közelbe hímek. Ilyenkor az utóda lényegében a klónja lesz az anyjának. De ők hímek lesznek és ezután tudnak szaporodni az anyjukkal és benépesíteni a területet. 1.es voltam
2013. szept. 1. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Igen sok fajnál van szűznemzés, a rovaroknál sokkal elterjedtebb, de a hüllők körében is van rá példa, valóban. Ez viszont nem klónozás, mivel nem pontos genetikai másolata az anyagegyednek, hanem a rekombináció után létrejött ivarsejt duplikációja a genetikai állománya. Lényegében pont annyi köze van az anyához, mint egy normális utódnak (átlagosan... bár igazából nem 50% az anyában az esetleges homozigóta allélok miatt, de ezt szerintem itt elhanyagolhatjuk).


A klónozás ma már létezik. Egyrészt a "mikrobiális klónozás" egy elterjedt technika, rutin, gyakorlatban sokszor használják. Ilyenkor nem egy teljes egyedet, hanem egy gént, DNS-szakaszt klónoznak. (Ültetbnek át más sejtbe.) A természetben is előfordul, ilyenek az egypetéjű ikrek. Az ő genetikai állományuk teljesen megegyező (születéskor, ha a magzati mutációkat leszámítjuk, de vegyünk alapállapotot, hogy ilyen nincs). Nem teljesen hasonló azonban a DNS bizonyos módosulásaiban (pl. metilációs állapot) különböznek. Ez az életkor előrehaladtával mind egyre több és több különbséget fog eredményezni (a metilációs állapot egyre különbözőbb). Az ivartalan szaporodás az egysejtűek körében szintén klónozásnak minősül, így a laborokban fenntartott sejtkultúrák lényegében klón-nemzedékek sokasága. (Bár ez kissé bonyolultabb a mutációk, szelekció és mikroevolúciós lépések miatt, pár hónap alatt teljesen meg tudnak változni.)

Ha te az emberi "pontosan ugyanolyan" klónozásra gondolsz, annak jogi és technikai akadályai is vannak, ennélfogva ma nem létező technika és nem jósolhatjuk meg, mikor lesz az. Ha a technikai akadályokat le is győzik (tegyük fel, bár az már illegális kísérlet lenne), a jogi szabályozás még mindig sokáig megakadályozhatja ennek bekövetkeztét. Előfordulhat, hogy örökké tiltott lesz, és illegális klónozószalonok fognak alakulni, de az is lehetőség, hogy engedélyezik, és egyszer elterjed. Ezt nem jósolhatjuk meg.

2013. szept. 1. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Lehetséges:


[link]

2013. szept. 2. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

kapaszkodj meg: évszázadok óta klónozunk növényeket.

oltásnak hívjuk ezt az eljárást.

2015. aug. 24. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!