Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tekintsük az ABCD paralelogram...

Tekintsük az ABCD paralelogrammát és az E, F pontokat úgy, hogy AE=EB, DF=2FE vektorok. Mutassuk ki, hogy az A, F, C pontok kollineárisak. Hogy kell?

Figyelt kérdés
Nem nagyon értettem.Értékelném ha segítene valaki.:)

2013. szept. 6. 14:57
 1/5 anonim ***** válasza:

Számoljunk a pontok helyvektoraival!


ABCD paralelogramma, emiatt AB=DC (vektorok), tehát b-a=c-d.

AE=EB (vektorok), emiatt e-a=b-e.

DF=2FE (vektorok), emiatt f-d=2*(e-f).


Ebből a három egyenletből kell kihoznod azt, hogy A, F, C egy egyenesbe esnek.


Innen rutinfeladat. Példa megoldás:

Az első egyenletből d-t kifejezve: d=a+c-b, a másodikból e-t kifejezve: e=(a+b)/2.

Ezt a két dolgot behelyettesítve a harmadik egyenletbe és kifejezve f-et: f=(2*a+c)/3.


És innen már látszik a lényeg: F az AC szakasz 1:2 arányú harmadolópontja. (Vagy ha az osztópont képletét nem ismered fel: AF vektor = (c-a)/3 = AC vektor/3. Tehát az AC vektor harmadrésze az AF vektor, így a három pont egy egyenesre esik.)

2013. szept. 6. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Tipp: választhatsz egy fix origót is, ahonnan a helyvektorok indulnak: pl. ha az A pontot választod, akkor a=0 lesz mindenütt, így még kevesebbet kell számolni.
2013. szept. 6. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy most nagyon leégetem magam ezzel de honnan jönnek ezek az a-b stb. nem értem.
2013. szept. 6. 15:37
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha vektorműveleteket tanultok, akkor az előzőeket kellene megértened. Ha például hasonlóságot tanultok, akkor így is lehet gondolkozni:

[link]

2013. szept. 6. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat.Nagy segítség volt.:)
2013. szept. 6. 16:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!