Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Koordináta-geometria, az...

Koordináta-geometria, az egyenletrendszert nem tudom megcsinálni?

Figyelt kérdés

A válasz igen.

Kérlek segítsetek.


A feladat így szól:


Adja meg az alábbi két kör közös húrjának egyenletét!

(x-2)^2+(y+6)^2=64

(x+9)^2+(y-4)^2=81


Ez ugye egy (2;-6) középpontú, 8 egység sugarú kör, és egy (-9;4) középpontú és 9 egység sugarú kör.

Ha a közös húrt kell megadni, akkor gondolom a két kör közös pontjait kell megtalálnom, és onnan már gyerekjáték. A közös pontokat úgy tudom megtalálni, hogy megkeresem a két egyenlet közös megoldásait. (x1;y1) (x2;y2) lenne a két közös pont.


Viszont nem tudom, megcsinálni ezt az egyenletrendszert. Nem tudok egyszerűsíteni benne.


A zárójeleket felbontottam, összevontam, és most így néz ki az egyenletrendszerem:


x^2-4x+y^2+12y=24

x^2+18x+y^2-8y=16


Nem tudom kifejezni egyik ismeretlent sem. (mondjuk pl: x= 3y+8, amit betudnék írni a másik egyenletbe)

És nem tudom beszorozni sem egyik egyenletet sem, mert ha megteszem a négyzetes tagok is beszorzódnak, ezáltal a két egyenletben nem ugyanannyi négyzetes tag lesz, szóval ha kivonom vagy összeadom, akkor ugyanúgy marad két ismeretlenes négyzetes egyenletem.


Ha most kivonom egymásból a kettőt ugyan a négyzetes tagok kiesnek, de akkor is két ismeretlen lesz 1 egyenletre.


Segítenétek?


2013. szept. 8. 18:52
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

De ha ebből kifejezed az y-t, akkor éppen a keresett egyenes egyenletét kapod meg!!

[link]

2013. szept. 8. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

REndezd nullára az egyenletrendszeredet...

x^2-4x+y^2+12y-24=0

x^2+18x+y^2-8y-16=0

Most vond ki a felsőből az alsót, marad:

-22x+20y-8=0 ebből y=-22x-8/20 ...

Ezt írd be a felsöbe...

x^2-4x+((-22x-8)/20)^2+12((-22x-8)/20)-24=0

Ebből kapsz x koordinátát, amiből y=-22x-8/20

És ugyanezt eljátszod az alsó egyenlettet is és megkapod a 2 kör közös pontjait...

2013. szept. 8. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Tényleg!!


Köszönöm szépen!! :)

2013. szept. 8. 20:18
 4/4 anonim ***** válasza:
ez jött ki? [link]
2013. szept. 8. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!